Санстанції більше не буде, або куди дивитиметься санітарна служба

11 октября 2012 | НОВИНИ | Нет комментариев |

P1010575Ми завжди згадуємо про санітарно-епідеміологічну службу, коли чуємо про якийсь пташиний грип, спалахи дизентерії, кору, гепатиту. А ще: сміття не вивозиться – куди дивиться санітарна служба? Неякісне м’ясо продають на базарі – куди дивиться санітарна служба? Прорвало каналізацію – куди дивиться санітарна служба? А ще ж вода з-під крана потекла іржава, десь ртуть розлили, хтось будинок збудував у заплаві річки, чи шкідливі відходи скинули у водойму або пестициди зберігають у неналежному стані. Люди вважають, що все це сфера діяльності СЕС. Певною мірою, це правильно: СЕС охоплює все життя людини – від народження до смерті. Від виявлення і попередження внутрішньо лікарняних інфекцій у пологових будинках до контролю санітарного стану моргів і кладовищ.

Так було. Але згідно з постановами Кабміну, Указів Президента і Міністерства охорони здоров’я в Україні розпочато реформування санітарно-епідеміологічної служби 26 вересня 2012 року видано наказ по обласній санепідемстанції «Про ліквідацію бюджетних установ санепідемслужби Сумської області, та належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України та затвердження граничної чисельності працівників служби». Що ж буде далі, запитали ми у головного санітарного лікаря Охтирського району Петра Петровича Збаражського – одного із найавторитетніших і найдосвідченіших керівників санітарних служб області, який очолює СЕС протягом 32-х років.

- Реформування санітарно-епідеміологічної служби передбачає створення на її базі Державної санітарно-епідеміологічної служби. В області 21 серпня вже утворене Головне управління Держсанепідемслужби, а протягом двох місяців у містах і районах Сумщини повинні організувати відповідні підрозділи. В Охтирці знаходитиметься Охтирський міськрайонний сектор Головного управління Держсанепідемслужби в Сумській області, який діятиме на території Охтирки, Охтирського, Великописарівського і Тростянецького районів. В цьому секторі працюватимуть начальник і п’ять головних спеціалістів. Вони повинні отримати статус державного службовця і відповідну до вимог освіту. 3 жовтня чотири лікарі охтирської СЕС успішно здали іспити на право зайняття цих посад. Відповідні заяви про перехід на роботу в Охтирському секторі виявили Я.Ю.Давидова, Л.В.Кучеренко, А.І.Гелевер та М.М.Нестеренко. Вони матимуть право на проведення перевірок суб’єктів нагляду.

Слід сказати, що після реформування СЕС кількість перевірок підприємств, які належать до найвищої групи ризику, скорочується вчетверо. Раніше об’єкти водопостачання, молочні комбінати та інші структури, що відграють важливу роль у життєзабезпеченні населення, ми перевіряли в середньому раз на квартал. Надалі це робитиметься не частіше ніж раз на рік. Підприємства 2-ї та 3-ї груп ризику інспектуватимуться раз на два-три роки.

Для забезпечення діяльності міськрайонного сектору Держепідемнагляду створюється Відокремлений відділ Центру гігієни та епідеміології держсанепідемслужби в Сумській області. Тут залишаються лабораторії: санітарно-гігієнічна, токсикологічна, радіологічна, бактеріологічна. На цей відділ покладається обов’язок лабораторного моніторингу навколишнього середовища: ґрунту, повітря, води, радіаційної безпеки, електромагнітних полів, фізичних та інших фактів, які можуть впливати на організм людини. Крім нагляду за продуктами харчування, який перекладений на управління ветеринарної медицини.

Цей оновлений і реформований механізм санітарної служби повинен запрацювати з 1 січня 2013 року. А поки що Охтирська СЕС знаходиться у стадії ліквідації. Однак це не значить, що до нового року спеціалісти сидітимуть склавши руки. Ми продовжуватимемо виконувати свої безпосередні обов’язки, хоч, так би мовити, і в експериментальних умовах.

Можливо таке професійне свято в Україні, як День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби, незабаром і скасують. Але хочу подякувати всім колегам за плідну, ефективну, корисну працю, побажати оптимізму, міцного здоров’я, родинного благополуччя.

Газета “Роксолана-макси” № 41 от 10.10.2012 года

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: