Хто знімає пінку з молока?

11 октября 2012 | ЖИТТЯ РАЙОНУ | Нет комментариев |

молокоВідомо, що коли 20 років тому великі сільгосппідприємства виробляли 76 відсотків молока, то сьогодні навпаки, – 80 відсотків виробництв припадає на населення. І поки уряд ламає списи над тим, скільки треба доплачувати селянину, щоб він не пускав телят під ніж, скільки доплачувати за літр молока визначеної якості, щоб було вигідно тримати корову, на місцях продовжують оббирати селянське подвір’я.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів з 10 вересня за літр молока другого сорту, прийнятий від населення, повинні заплатити не менше 2 грн. 20 коп. І знижувати цю планку нікому не дозволяється. Газета «Роксолана-Максі» проінформувала про таке рішення і про нараду в Облдержадміністрації за участю власників і керівників молокопереробних підприємств Сумщини, яку провів заступник голови Сергій Слизький. І переробними начебто погодилися. А для селян, хто тримає одну-дві корови, сам вирощує чи купує корми, така ціна – на межі збитковості, хоча, звичайно, на 40 копійок привабливіша від попередньої.

Жителі Чупахівки здають молоко Охтирському ТОВ ОМПК «Славія». Починаючи з 24 вересня водій, забираючи молоко, припинив виплачувати за нього кошти. Казав, грошей немає і скоро не чекайте. Лідія Пустовіт, навчена попереднім гірким досвідом коли інші заготівельники, заборгувавши по дві і більше тисячі гривень, десь зникли і добиватися повернення боргу треба було через суд, першою забила тривогу. «Ні договору, ні залікової книжки, де хоч би хтось розписався, що взяв у мене молоко. Як я доведу, що мене обдурили?», – пояснює Лідія Федорівна. І тоді жінка почала телефонувати в облдержадміністрацію, в міністерство аграрної політики. Якщо вже між виробниками і переробниками зав’язалися риночці стосунки, то нічого перекидати вантаж своїх проблем на плечі постачальника сировини, знімати свою «пінку» з проблемного бізнесу. Моніторинг показує, що при зниженні закупівельних цін на свіже молоко розроблена ціна в торгівельній мережі не змінюється в менший бік. Чому, прийшовши в магазин, ніхто не набирає продукції в борг, обіцяючи розрахуватись через тиждень? Є гроші – є товар.

Лідія Федорівна своєю активною діяльністю розворушила тихе життя «Славії». Її керівництву таки довелося підготувати договори, розрахункові книжки.

- Привозять мені договір, тикають пальцем, де я повинна підписатися і хотіли зразу ж забрати документ. Та ні, кажу їм, я повинна ознайомитись, що там у моїх і ваших правах і обов’язках. Договір передбачає двосторонні стосунки, вигідні для кожного. А я не згодна з тим, що в договорі написано про проведення розрахунків після 10 днів. Підписувати таке не буду. А відповідальна за співпрацю з населенням від «Славії» відповідає мені, що, може, краще б я возила своє молоко в Охтирку на базар? І аргументує, що є відповідна постанова Кабміну. Я попросила ознайомити з такою постановою всіх здавачів молока. Хоча в Міністерстві агро політики сказали, що у цьому документі за №246 мова йде лише про нарахування податку на додану вартість, що сплачується до державного бюджету переробними підприємствами за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молокопродукти з метою планомірного та своєчасного нарахування та сплати дотації за закуплене молоко від господарств населення. У постанові не передбачені сроки розрахунку підприємством за молоко. А керівництво «Славії» практично підробило урядовий документ, додавши до нього власну «постанову», яка їм вигідна, ввівши в оману населення. Крім того, ця постанова діє з березня 2011 року, а дотацію нам виплатили копійки тільки за два місяці. Після такої тяганини видали і решті здавачам розрахункові книжечки, привезли і гроші за молоко. Однак тільки я добилася, щоб книжка була правильно оформлена, з підписами керівника і печаткою підприємства. Всім іншим роздали чисті бланки. Хіба це можна назвати порядним веденням партнерських стосунків? Одноосібники просто «скинули» своїх корівок на м’ясокомбінати, городянам вже точно доведеться перейти навіть не на молочні сурогати, а на сметану й сир цілковито з пальмової олії, емульгаторів та ароматизаторі. А поки що нікому нічого не потрібно. Прикро що і місцева влада дивиться на подібні речі крізь рожеві окуляри. Мені сказали в управлінні агропромислового розвитку РДА, мовляв, чого б і не почекати 10 днів, поки розрахуються? Оце державницький підхід до вирішення проблеми. На жаль, селянин дуже різко починає «качати» свої права: то боїться, що з роботи вигонять, то що і цієї копійки не отримає. Якщо всі так будуть думати, то ніколи життя на селі кращим не стане.

Коли верстався номер:

Нам зателефонували з села Іллічівка Сонячненської сільської ради і повідомили, що заборгованість за здане молоко вже сягає 23 днів. Збирає молоко приватний заготівельник, здає начебто на Охтирський сирокомбінат. Більш конкретною інформацією селяни не володіють, ні договорів, ні тим більше залікових книжок іллічівці не мають. З 10 вересня обіцяли платити по 2 грн. 20 коп., проте 5 жовтня повідомили, що розраховуватимуться по 1 грн. 80 коп. Редакція направила інформаційний запит керівництву сирокомбінату і сподіваємося на відповідь. Невже ж в Охтирському районі селянам нікуди більше звернутись, як тільки до газети?

Л.Меркульцева

Газета “Роксолана-макси” № 41 от 10.10.2012 года

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: