КПК: нова система координат

3 января 2013 | КРИМІНАЛ | Нет комментариев |

ПлескачДокумент запроваджує нові Принци розслідування злочинів та притягнення до кримінальної відповідальності. Є надія, що в результаті цієї реформи більше злочинців нестимуть заслужене покарання, а невинуваті будуть убезпечені від міліцейських та суддівських помилок.

Що нового містить новий кодекс для громадян розповідає Охтирський міжрайонний прокурор Олег Плескач:

З 20 листопада українська правова система почала жити в новій системі координат — із цієї дати набув чинності КПК України. Звичайні громадяни навіть не підозрюють, як ця подія змінить їхнє життя.

У державі запрацював Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Відтепер кожна заява чи повідомлення про вчинення злочину заносять до спеціальної бази. Таким чином, правоохоронці відходитимуть від практики, що склалася в попередні роки, а саме: відмовляти в прийняті заяв під будь-яким приводом, за принципом — немає заяви, немає і справи. Звернення громадян більше не «губитимуться» на столах — кожна заява буде внесена до реєстру та контролюватиметься як керівником органа досудового розслідування, так і прокуратурою.

Створення ЄРДР має кілька цілей:

- забезпечення єдиного обліку кримінальних злочинів і тих, хто їх скоїв, ухвалених у ході досудового розслідування рішень і результатів судового провадження;

- оперативний контроль за дотриманням законів при проведенні досудового розслідування;

- аналіз стану і структури кримінальних правопорушень.

Згідно з ст.214 нового КПК досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей до ЄРДР (по суті, еквівалент постанови про порушення кримінальної справи). Слідчий, прокурор повинні зробити це невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про скоєне кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення обставин, які можуть свідчити про вчинення правопорушення.

Суди матимуть змогу проводити свої засідання в режимі відео-конференцій.

За задумом авторів кодексу, це зменшить витрати на конвоювання ув’язнених з пенітенціарних закладів до зали суду та спростить роботу суддівського корпусу.

Захисниками у кримінальному процесі зможуть бути лише адвокати.

За старим законодавством обов’язки захисника могли виконувати не тільки адвокати, а й особи з вищою юридичною освітою, а також родичі та близькі. Такий стан речей, подекуди, негативно впливав на якість правової допомоги.

Важливим нововведенням є заборона брати під варту за обвинуваченнями у злочинах, які не є тяжкими та особливо тяжкими.

До таких осіб застосовуватиметься рішення про інший запобіжний захід, наприклад — грошової застави або домашнього арешту. А сам строк тримання під вартою тепер чітко регламентований — він не може перевищувати 12 місяців. Раніше було 18 місяців, та насправді люди могли перебувати в слідчих ізоляторах роками.

Новий КПК покладе край «безкінечним» розслідуванням справ.

Кодекс чітко встановлює: термін слідства за злочинами невеликої та середньої тяжкості не повинен перевищувати 6 місяців, для тяжких та особливо тяжких злочинів граничний строк становить 12 місяців.

Обшук проводитиметься лише з дозволу суду (штатного судді), а необхідність вилучення того чи іншого предмета чи документа ретельно перевірятиметься.

Новий порядок оцінки доказів стане на заваді катуванням та «вибиванням» зізнань з підозрюваних.

Відтепер будь-яке показання, в тому числі зізнання в злочині, якщо воно не підтверджене в суді, доказом вважатися не буде.

Більше не буде «додаткового розслідування».

До сьогодні склалася практика — якщо суд не може постановити обвинувальний вирок, аби не виправдовувати підсудного, відправляє справу на додаткове розслідування. Новий кодекс такої можливості не передбачає, результатом судового розгляду повинен бути вирок — виправдувальний та обвинувальний.

З’явиться нове поняття — угода між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим.

Так особа зможе визнати свою вину в обмін на більш м’яке покаран­ня. Угоду затверджуватиме суд, попередньо перевіривши, чи обви­нуваченому ніхто не погрожував.

І насамкінець. Найближчими роками в країні з’явиться спеціальний орган — Державне бюро розслідування.

Кодекс передбачає створення такого органу протягом наступних п’яти років. Бюро займатиметься розслідуванням корупційних діянь серед високопоставлених чиновників та правоохоронців.

Загалом, новий Кримінальний процесуальний кодекс містить й інші новели, що покликані вивести роботу правоохоронців та судів на новий якісний рівень, забезпечити дотримання прав людини.

Газета “Роксолана-макси” № 1 от 2.01.2013  года

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: