Нерухоме майно – зміни в законодавстві.

21 февраля 2013 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев |

IMG_9931Новий 2013 рік почався з масштабних перемін в порядку переходу та реєстрації прав власності на нерухоме майно відповідно до змін в Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Як правило, в кожному нововведенні є свої плюси і мінуси. І нотаріуси і громадяни (власники нерухомого майна), яких в певній мірі стосується цей закон зіткнулися з деякими складнощами і проблемами при оформленні договорів купівлі-продажу, дарування та реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Будемо сподіватися, що ці труднощі тимчасові. Громадяни, які вже оформляли договори купівлі-продажу, дарування на собі відчули всі за і проти цього нововведення. Знаючи думку багатьох нотаріусів, можу сказати, що вони також не в захваті від нових функцій реєстратора права власності, оскільки це не тільки великий об’єм роботи, але й дуже велика відповідальність. Якщо раніше на оформлення правочину(договору купівлі-продажу, дарування) витрачалося близько 1,5-2 години, то посвідчення першого договору в 2013 році зайняло близько 4-5 годин. Складності при цьому були різного характеру (технічні збої в процесі доступу до бази даних реєстру, оплата деяких платежів через установи банку до входу в реєстр та інше). Багато залежить також від кількості учасників правочину. Одна справа, коли в договорі купівлі-продажу вказується тільки один продавець і один покупець та інша справа, коли продаж здійснюється від імені декількох продавців на ім’я декількох покупців. Напевно з часом, з практикою кількість часу на посвідчення договорів купівлі-продажу, дарування та їх реєстрації буде зменшуватись.

Незважаючи на певні складнощі в опануванні цього закону є в ньому і явні переваги, а саме: вся процедура оформлення договору купівлі-продажу, дарування практично проходить в кабінеті нотаріуса, окрім оцінки майна, яке відчужується. Також скоротився перелік документів, необхідних для посвідчення договорів. Покупець або обдарований по закінченні оформлення правочину (договору купівлі-продажу, дарування) отримує на руки правовстановлюючі документи і йому більше нікуди непотрібно іти, щоб зареєструвати ці документи. Тепер покупець або обдарований, виходячи з кабінету нотаріуса уже є повноправним власником нерухомого майна. Раніше ж між підготовкою документів, оформленням самого договору, а також реєстрацією права власності проходило декілька днів, а то і місяців, і це створювало ряд проблем.

На сьогоднішній день угоду з нерухомістю можливо поділити на три частини. По-перше -вноситься інформація про продавця(дарувальника) в реєстр прав власності на нерухоме майно. По-друге – посвідчується договір купівлі-продажу(дарування) квартири або будинку і по-третє -вноситься в реєстр інформація про нового власника, тобто про покупця(обдарованого) з видачею йому документа, який підтверджує його право власності. Вся ця процедура нотаріусом робиться послідовно, але в один день.

Необхідно також відмітити, що бюро технічної інвентаризації (БТІ) на сьогоднішній день існує, його функції залишаються важливими, в першу чергу технічного характеру і співпраця з нотаріусом залишається. Без БТІ неможливо вирішити питання перепланування квартири чи будинку, отримання нового технічного паспорту або будь-якої інформації технічного характеру щодо будинку або квартири.

Насамкінець хочу надати декілька порад власникам нерухомого майна:

- житловий будинок чи квартиру, які є предметом договору купівлі-продажу, покупець повинен ретельно оглянути. Покупець також повинен пам’ятати, що після підписання договору купівлі-продажу всі претензії, в разі виявлення факту перебудови, перепланування, будуть пред’явлені новому власнику, тобто покупцю;

- право власності на нерухоме майно, яке вже існує, краще зареєструвати заздалегідь, тобто звернутися в Державну реєстраційну службу, яка знаходиться за адресою: м. Охтирка, вул. Чкалова, 27а (перший поверх). Це значить, що ваше право власності на будинок чи квартиру буде вже внесено в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, а в подальшому (в разі посвідчення договору купівлі-продажу(дарування) житлового будинку чи квартири), це скоротить час при його посвідченні.

Приватний нотаріус Охтирського районного нотаріального округу Зіньковський Іван Михайлович

Газета “Роксолана-макси” № 8 от 20.02.2013 года

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: