Самочинне будівництво: не ускладнюйте проблему

19 марта 2013 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 3 коммент. |

Наталія Олексіївна БордулінськаЗ 5 січня цього року набрав чинності новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності». Не можна сказати, що він кардинально змінює основи містобудування, проте деякі новації щодо діяльності інспекції державного архітектурно-будівельного контролю вводяться. На питання наших читачів щодо застосування нових вимог законодавства на «прямому зв’язку» в редакції газети «Роксолана-Максі» відповідала головний державний інспектор Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області Наталія Олексіївна Бордулінська.

- Що нового несе нам законодавство?

- Вищеназваний закон вносить зміни та доповнення до 11 законів України. Але найбільше змін внесено до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

По-перше, наголос робиться на створенні безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення. При проектуванні і будівництві об’єктів громадського призначення (магазини, аптеки, перукарні, кінотеатри, банки,лікувальні заклади, інші) та багатоповерхових житлових будинків в обов’язковому порядку повинна бути забезпечена доступність маломобільних груп населення до новозбудованих чи реконструйованих об’єктів, тобто повинні бути влаштовані пандуси, можливо підйомники, чи інше облаштування, щоб можна було не лише заїхати в приміщення, а і вільно рухатися в ньому. За невиконання цих вимог передбачена відповідальність Кодексом України про адміністративні правопорушення та Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

По-друге, замовник будівництва зобов’язаний отримати вихідні дані для будівництва, на підставі яких може здійснюватися проектування об’єкту. А саме, містобудівні умови та обмеження отримати в місцевому відділі архітектури та містобудування, технічні умови – в організаціях інженерного забезпечення (управлінні газового господарства, водоканал, енергозбут, тощо), та завдання на проектування об’єкту будівництва, яке складається замовником разом з проектантом.

По-третє, закон доповнений статтею 39-1, в якій передбачено внесення змін до повідомлення або декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації та скасування реєстрації повідомлення або декларації.

Якщо замовник самостійно виявив технічну помилку у надісланому повідомленні чи декларації, він зобов’язаний протягом трьох робочих днів надати до інспекції ДАБК достовірні дані щодо інформації, яка потребує змін. В цьому випадку штрафні санкції до замоника застосовуватися не будуть.

У разі виявлення інспекцією ДАБК факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

По-четверте, закон доповнено статтею 39-2, яка є новиною в містобудівному законодавстві. Відповідно до цієї статті передбачається введення огляду, обстеження та паспортизації об’єктів будівництва після їх здачі в експлуатацію та протягом всього періоду їх існування. Тобто, власники або управителі об’єктів будівництва III, IV та V категорії складності, а також багатоквартирних житлових будинків незалежно від класу наслідків (відповідальності), повинні забезпечути поточний огляд і періодичне обстеження прийнятих в експлуатацію у встановленому законодавством порядку об’єктів протягом усього періоду їх існування та несуть відповідальність за їх експлуатацію згідно із законом.

Результати обстеження відображаються у паспорті об’єкта будівництва.

Стаття 39-2 набирає чинності з 5 липня 2013 року. Контроль за дотриманням порядку проведення обстеження об’єктів та реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інспекція ДАБК розпочне контролювати виконанням цього питання через рік після впровадження, з 7 липня 2014року.

По-п’яте, в повноваженнях інспекції ДАБК уточнено, що посадові особи інспекції мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва та до об’єктів, які підлягають обов’язковому обстеженню; зупиняти підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, без реєстрації декларації про початок їх виконання або без дозволу на виконання будівельних робіт; проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об’єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством.

І останнє, законом передбачена процедура приймання в експлуатацію об’єктів будівництва, які збудовані до 12 березня 2011 року без дозволу на виконання будівельних робіт, а саме індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, громадські будинки I і II категорій складності, будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Інспекції ДАБК будуть приймати в експлуатацію такі об’єкти будівництва до 31 грудня 2013 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дати подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж. Але на даний час порядок прийняття в експлуатацію таких об’єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж ще не оприлюднений Мінрегіонбудом України.

- Ми розпочали будівництва фундаменту на власній земельній ділянці, але не писали заяву про початок робіт. Що нам загрожує?

- Штраф від 4 тис. 250 грн. до 5тис. 900грн. Спочатку треба отримати будівельний паспорт у відділі архітектури та містобудування, потім направити повідомлення про початок виконання будівельних робіт в Інспекцію ДАБК у Сумській області і лише після його реєстрації можна розпочинати будівництво. Ці документи видаються безкоштовно і сама процедура досить проста при умові, якщо у вас є документ на право власності чи користування земельною ділянкою.

- А якщо людина купує земельну ділянку, на якій уже є самовільно збудований фундамент?

- Якщо в договорі купівлі-продажу, завіреному нотаріусом, це вказано, то необхідно отримати у відділі архітектури будівельний паспорт, направити до інспекції ДАБК повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

- Я маю квартиру на першому поверсі і хочу прибудувати лоджію. Чи є у мене на це законні підстави?

- Немає.

- Чому? Хіба мало в Охтирці подібних прибудованих приміщень?

- Всі вони мають статус «самочинного будівництва». Здіснювати будівельні роботи має право виключно власник (користувач) земельної ділянки. Ні у вас особисто, ні у жодного з багатоквартирних житлових будинків у м. Охтирці немає оформлених документів на земельну ділянку. Під багатоквартирний житловий будинок можливо відвести земельну ділянку при наявності створеного ОСББ. Після отримання документу на земельну ділянку ОСББ звернеться до відділу архітектури та містобудування, щоб вирішити питання будівництва прибудов до житлового будинку з виготовленням проектної документації та отримання дозвільних документів. Адже при прибудовах до багатоповерхових житлових будинків змінюється не лише фасад будинку, а можуть порушуватися конструкції будівлі, інженерне забезпечення та виникнуть ускладнення, які порушать безпечну експлуатацію всього житлового будинку. Тому питання прибудов повинні вирішувати органи влади та проектні організації.

- Дуже великі штрафи за самовільне будівництво. Чи є надія, що вони зменшаться?

- Я думаю, що ні. Навпаки, відповідальність посилюється. Процедура отримання дозвільних документів на будівництво значно спрощена, тому діяти в межах законодавства економічно вигідно. Наприклад, для будівництва індивідуального житлового будинку, господарських будівель потрібно мати державний акт на земельну ділянку, отримати безкоштовно у відділі архітектури будівельний паспорт, безкоштовно направити до інспекції ДАБК повідомлення про початок виконання будівельних робіт. І здійснювати будівництво без порушення законодавства, без штрафних санкцій.

- Ми купили будинок. В плані забудови є сарай, насправді його немає. Ми прибудували ванну кімнату. Чи це законно?

- Якщо ванну кімнату побудували без дозвільних документів, то це самочинне будівництво. Якщо документами підтвердите, що будівництво здійснено до 12.03.2011р., то можна буде узаконити по спрощеній процедурі, де штраф до 170 грн. А якщо побудована прибудова після цієї дати, то необхідно сплатити штраф від 4тис. 250грн та отримати дозвільні документи у відповідності до вимог чинного законодавства.

Крім цього, хочу сказати, що інспекція ДАБК при отриманні для реєстрації повідомлень та декларацій про початок виконання будівельних робіт вибірковим методом проводить фотофіксацію земельних ділянок, на які подаються документи для реєстрації. Таким чином виявляється самочинне будівництво та недостовірні дані, зазначені в повідомленні чи декларації про початок виконання робіт.

- А хто ж дізнається про те, що ми самочинно щось збудували на власній земельній ділянці?

- Ви самі з цією проблемою зустрінетесь, якщо виникне необхідність складати заповіт чи вирішите продавати або дарувати нерухомість. По різному складаються обставини. І тоді проблеми стануть ще складнішими. Дуже часто звертаються спадкоємці, які не можуть узаконити самочинне будівництво. Особливо, якщо відсутній документ на земельну ділянку, то навіть в судовому порядку складно вирішити питання права власності на самочинно збудовані будівлі. Краще все робити у відповідності до законодавства.

- Як мені обслуговувати власний будинок, якщо два вікна виходять на сусідній двір і до них немає доступу, бо сусіди не пускають.

- Подібне питання стосується тільки добросусідських відносин. Якщо не знаходите спільної мови – зверніться до суду щодо усунення перешкод. Інспекція ДАБК згідно своїх повноважень не може Вам в цьому питанні допомогти.

- У моїх сусідів прямо на межі висока дощата споруда сіновалу, яка затіняє мені весь двір. На зауваження не реагують. Що робити?

- Я так розумію, що це тимчасова споруда, а наша інспекція займається лише капітальним будівництвом, зверніться до санстанції або ж до пожежників.

- Хочемо побудувати на власній земельній ділянці магазинчик. Як це зробити?

- Спочатку треба змінити цільове призначення земельної ділянки, яка виділялася під індивідуальне житлове будівництво, під комерційне використання, а потім оформити дозвільні документи на будівництво магазину.

- Мій сусід організував у себе вдома авто майстерню і шиномонтаж, використовуючи гараж, явно самочинно збудований. Як ви перевіряєте незаконне будівництво?

- Якщо буде від Вас звернення- інспекція проведе позапланову перевірку.

Записала Л.Меркульцева

Зразки документів по містобудуванню можна викачати, натиснувши на це посилання.

Газета “Роксолана-макси” №12 от 20.03.2013 года

 Комментарии (3)

 

 1. Тетяна пишет:

  Cільський будинок 1954року.Приватизований 2011р. по спадщині.
  На веранді планую душ,але вона холодна. Для газових конвекторів потрібно
  веранду підняти на дві цеглини.
  Чи це є самочинним, та чи загрожують штрафи?

 2. Ольга пишет:

  Подскажите,пожалуйста. Соседка получила разрешение на строительство жилого дома.но от ее фундамента до моего дома 2,5 метра. Заявления я написала и в инспекцию , и в архитектуру но официально ей не отменили разрешение. Тянут уже больше трех недель. Ведь по нормам расстояние должно быть8 метров. Пожарная инспекцию отозвала свое разрешение в связи с не достоверными документами, т.е. На 500:м нашего дома вовсе нет. Архитектура написала -руины?

 3. Светлана пишет:

  Побудували будинок у 2011 році і проживаємо з 2011 року в ньому. Не маємо ще навіть дозволу на будівництво. Почали узаконювати. Що нам світить?

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: