Що потрібно знати про меланому?

16 мая 2013 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев |

IMG_58693 13 травня 2013 року розпочнеться Всеукраїнський тиждень діагностики раку шкіри. Протягом цього періоду, по 20 травня, щонайменше 700 державних і приватних клінік із усієї України безкоштовно обстежуватимуть населення на наявність меланоми та немеланомних пухлин.

Новоутворення шкіри представляють собою особливу реактивну форму росту тканин і мітотичної активності клітин. З-поміж усіх видів онкозахворювань найбільш небезпечною є меланома. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно в світі реєструють понад 200 000 випадків захворювання на меланому шкіри і близько 65000 спричинених нею смертей. В Україні в 2010 році захворіло на меланому 2829 людей, 1070 з них померло.

Такий показник зумовлений аж ніяк не відсутністю методів лікування, а несвоєчасним діагностуванням мелани. Саме тому одна з першочергових цілей Всеукраїнського тижня діагностики раків шкіри – своєчасне виявлення дерматоонкологічних захворювань серед населення.

Родимками називають меланоцитарні невуси – доброякісні утворення з меланоцитів. Меланоцити – це клітини, які виробляють пігмент меланін, що захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Тому при багаторазовому впливі ультрафіолету кількість меланіну збільшується і шкіра набуває коричневого відтінку (засмага).

Меланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, що виробляють меланіни. Один з трьох різновидів раку шкіри, і самий небезпечний з них. Переважно локалізується в шкірі, рідше – сітківці ока, слизових оболонках (ротова порожнина, вульва, пряма кишка). Одна з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини, часто рецидивуюча і метастазуюча лімфогенним і гематогенним шляхом майже в усі органи.

Найважливішим фактом ризику розвитку меланоми є ультрафіолетове випромінювання, що може спровокувати виникнення меланоми, тому слід обмежити перебування на сонці.

Існує ряд рекомендацій, виконання яких дозволить зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри:

- повне виключення перебування на пляжі в період з 10 до 16 годин;

- відмова від відвідування соляріїв;

- категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років;

- використання сонцезахисного одягу – капелюхів з широкими полями, сорочка з довгим рукавом і сонцезахисних окулярів;

- категорично не заклеювати родимки пластирем;

- застосування сонцезахисних засобів в період перебування на сонці;

- проведення самостійного огляду шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень шкіри;

- при виявленні новоутворень на шкірі потрібно негайно звернутися до лікаря дерматолога;

- у разі травми родимки негайно звертатися до лікаря дерматолога;

- проведення дерматоскопії всіх підозрілих родимок і новоутворень
шкіри.

Підозра на меланому

В більшості випадків неможливо визначити макроскопічно тип невусу (родимки). Важливо, однак, вчасно замітити зміни, які можуть свідчити про озлоякіснення:

Такими змінами можуть бути:

1. Сверблячка, печіння, поколювання і напруга в області родимки.

2. Випадіння волосся з її поверхні.

3. Зміна кольору.

4. Виразкування.

5. Збільшення розміру.

6. Зміна контурів родимки.

7. Зникнення окреслених кордонів шкіри в області родимки.

8. Кровотеча з її поверхні.

9. Виникнення вузлуватих елементів.

Методом ранньої діагностики, який дозволяє виявити раннє переродження невуса, є дерматоскопія.

Дерматоскопія – це апаратний неінвазивний метод дослідження новоутворення шкіри, який дозволяє з високим ступенем достовірності визначити тип пігментного новоутворення шкіри і діагностувати меланому та інші новоутворення шкіри на ранніх стадіях.

Довідка. Всеукраїнський тиждень діагностики раків шкіри – щорічна акція, спрямована на своєчасне виявлення дерматоонкологічних захворювань серед населення, яка проходить під патронатом Міністерства охорони здоров’я та Національної академії медичних наук.

В. о. завідуючого шкірно-венерологічного диспансерного відділення Охтирської ЦРЛ Людмила Власюк

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: