5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища Відпочинок на заповідній території. Плани та перспективи

30 мая 2013 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев |

IMG_6832Цифри:

23360,1 га – загальна площа території Гетьманського Національного парку;

З них:

11673,2 га – у постійному користуванні;

11686,9 – у користуванні без вилучення в землекористувачів;

27 квітня виповнилося 4 роки з дня створення Гетьманського Національного Природного парку. Він розташовується на території трьох районів -Тростянецького, Великописарівського та Охтирського. Територія парку поділяється на заповідну (де заборонена будь-яка господарська діяльність людини), рекреаційну (зону відпочинку) та господарську. Саме про територію, де полюбляють відпочивати охтирчани та про надання рекреаційних послуг, наша розмова із заступником директора Гетьманського НПП Олександром Яковенко:

?Відпочинок на природі невід’ємна складова життя кожної людини. Існують як давно облюбовані місця відпочинку, так і відкриваються нові. Люди проводять своє дозвілля і на території Гетьманського парку. Чи розвивається на території заповідника рекреаційна інфраструктура, і які послуги може запропонувати?

- На сьогоднішній день ми починаємо працювати в цьому напрямку. Поки що це в зародковому стані. Організовуємо місця для багаття, встановлюємо лавочки та столики. Ми очікуємо надходження коштів з державного бюджету на облаштування 3-х еколого-пізнавальних стежок. По одній в кожному районі. В Охтирському р-ні вона буде проходити поблизу монастиря, через Піонерську гору і спускатиметься на луги, що межують з р.Ворскла. У Тростянецькому районі проходитиме по території Кам’янецької сільської ради, в районі залізничного мосту, що через річку Ворскла, у Великописарівському екологічна стежка прямуватиме через луг поблизу сіл Сидорова Яруга та Рябини, де оселилася велика популяція байбаків. Довжина маршрутів складатиме не більше 5 км. Наші спеціалісти вже розробили екскурсійну програму. На тих пунктах, де зупинятиметься група, будуть обладнані інформаційні щити, вказівники руху, та обладнані місця для відпочинку. На ці цілі планується витратити 42000 гривень. На розвиток рекреаційної інфраструктури заплановано залучення як державних (300 тис.грн.) так і інвестицій від провідних туристичних компаній України для створення туристично-відпочивального комплексу. Наприкінці третього кварталу почнемо технічне облаштування. Хочемо облаштувати човнову станцію з прокатом човнів поблизу с.Климентове, започаткувати розбудову бази відпочинку. В цьому році держава виділяє кошти на проектно-кошторисну документацію на будівництво візит-центру, вартість робіт складає 930 тис.грн.. Плануємо облаштувати екологічний музей, матеріали вже починаємо збирати. В цьому допомагають наші юні дослідники, учасники гуртків екологічного спрямування.

?Як відбувається розташування рекреаційних ділянок?

- В Україні основним документом, регламентуючим діяльність Національних парків, є проект організації території, яка затверджується Міністерством екології та природних ресурсів України і потім приймається нами до роботи. В цьому проекті визначається план роботи на наступні 10 років. Зараз проект знаходиться на затвердженні. Фінансування теж закладається в цьому проекті. Місця відпочинку влаштовуватимуться відповідно до того, де найбільше проводять свій вільний час відвідувачі парку. Також документом передбачено придбання туристичного обладнання: це і велосипеди, і байдарки, і мангали, інше.

?Ці послуги будуть платні? Як формується ціна?

- Плата за рекреаційні послуги формуватиметься відповідно до тих норм, які розробляє Кабінет Міністрів України. Ці послуги є ненав’язливими. Якщо людина хоче безоплатно відпочивати на цій території, то ніхто з неї гроші не братиме. Якщо ж відпочиваючому потрібні якісь додаткові умови ,то вони можуть ними скористатися на платній основі. Проект, який зараз знаходиться на затвердженні в Мінекології, розроблявся із залученням великої кількості спеціалістів, в ньому прописані всі витрати, які необхідні для облаштування рекреаційних ділянок, і прораховані ціни на послуги. Можливо, будуть якісь зміни або рекомендації від міністерства, то про вартість зможемо говорити лише після затвердження проекту.

?Найголовніша проблема на місцях відпочинку –сміття. Яким чином буде організовано прибирання, вивезення та попередження засміченості території ?

- Головним завданням Державної служби охорони парку є попередження та недопущення порушень природоохоронного законодавства України. Це і засмічення, і незаконна вирубка лісу і браконьєрські виловлювання риби, полювання. Що стосується засмічення, ми намагаємось з кожним відвідувачем парку провести роз’яснювальну роботу щодо правил культурного відпочинку, розташовуємо інформаційні стенди. В разі, коли людину затримано на «гарячому», складаємо протокол про адміністративну відповідальність. Також своїми власними силами із залученням організацій та активних громадян проводимо толоки. Це є ініціатива а не обов’язок ! А обов’язок кожного, це є свідомість – залишити після себе чисте місце відпочинку.

? Крім засміченості території, які проблеми можете назвати?

- Дуже небезпечним у жаркий період є виникнення пожеж через необережне поводження відпочиваючих із вогнем. Тому й проводиться робота по організації місць для розпалювання багать. Гетьманський НПП нагадує про відповідальність, передбачену за порушення вимог пожежної безпеки в лісах. Стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем. Окрім цього, винуватці є матеріально відповідальними за нанесення довкіллю шкоди. Про відповідальність за знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць йдеться і в Кримінальному кодексі України. Зокрема, стаття 245 передбачає обмеження або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років. У випадку, якщо такі дії ще й спричинили загибель людей чи масову загибель тварин, термін позбавлення волі сягне від п’яти до десяти років.

Записала Олена Кобилко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: