Спочатку читайте інструкцію, а потім лікуйтеся

9 августа 2013 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев |

Наталья ВоиноваПродаж такого популярного серед українців анальгіну вже заборонено в 34-х країнах

Днями міністерство охорони здоров’я Індії заявило про заборону використання популярного донині анальгіну (міжнародна назва метамізол натрію). Раніше табу на виробництво цих ліків запровадили Японія, США, Швеція, а у більшості країн Европи ліки з метамізолом продають лише за рецептом.

Загалом продаж анальгіну заборонено або обмежено в 34 країнах. Причина — метамізол потенційно небезпечний для здоров’я, зокрема, він може погано впливати на кровотворення.

В Україні анальгін купують вільно і регулярно вживають —
майже як льодяники: коли болить голова, ниє зуб, болісно перебігає місячне, "стріляє" в попереку…

Наша фармакологічна промисловість випускає анальгін в трьох формах: таблетки, розчин для ін’єкцій, свічки. Існують також "дитячі" дози анальгіну — в таблетках і свічках. Деше­вий препарат, швидко тамує біль і знижує температуру — це потрібно більшості людей. Читати інструкцію? Протипокази, побічні дії? Це мало кого цікавить. От у цьому й біда.

Вистачає однієї-двох таблеток

— Про те, що метамізол може викликати порушення кровотворення, відомо давно, – пояснила Наталія Воїнова, завідуюча аптекою КП «ЛКЦ».

Про це, до речі, чорним по білому написано в інструкції до анальгіну. Перший у списку небезпечних для кровотворення побічних явищ — агранулоцитоз. Його наслідок — зниження опору організму до інфекцій. Наступне — лейкопенія, що призводить до поступового ослаблення організму.

А якщо далі вчитатися у список побічних явищ, то можна побачити і порушення функції нирок, небезпечні для життя алергічні реакції, зокрема анафілактичний шок.

- "Тривалість лікування до 3 діб" — так написано в інструкції до анальгіну українського виробництва. Чи означає це, що, приймаючи цей препарат у рекомендованій дозі не більше як три дні, побоюватися за наслідки не варто?

На жаль, ні. Іноді вистачає й однієї дози, щоб настав небажаний ефект. А крім того, анальгін категорично протипока­заний при вагітності, особливо в першому триместрі та в останні 6 тижнів, у період лактації, при певних хворобах і дітям до трьох місяців. Про це також написано. Однак, на жаль, люди переважно не читають інструкцій і, що найгірше, вживають ліки на свій розсуд.

- Чи це перший популярний препарат, шкідливу дію якого до­ведено, а його надалі застосовують?

На жаль, не перший. Так було і з надпопулярним колись антибіотиком левоміцетином. Серед побічних явищ від його вживання — згадана вже лейкопенія, а ще зниження рівня гемоглобіну в крові, алергічні реакції тощо. Медики левоміцетин тепер призначають дуже обережно, а от люди "за звичкою" подекуди вживають його навіть при звичайному розладі кишківника. Це неприпустимо!

Варто знати

- Індія, яка заборонила анальгін на своїх теренах, постачає препарати з аналогічною активною речовиною в інші країни, зокрема, в Україну. Щоправда, під іншими назвами, як-от: максиган, спазган, триналгін (розчин для ін’єкцій), брал (таблетки).

- Анальгін в Україні продається не тільки в чистому вигляді. Він міститься в баралгіні і спазмалгіні — у поєднанні з ще двома препаратами, які усувають м’язові спазми. У тем-палгіні анальгін виступає у парі із заспокійливим засобом — темпідином. А пенталгін — це тандем анальгіну, наркотичного анальгетика кодеїну, заспокійливого фенобарбіталу та кофеїну.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: