ЗаСАДа для покупців

10 октября 2013 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 3 коммент. | №41(915)

П’ятилітровий пакет з мутнуватою рідиною, здалеку схожий чи то на грілку чи то на медичну упаковку для консервування крові. Це не опис вмісту сміттєвого бака – це реальний продукт, який реалізують на прилавках охтирських магазинів.

This SimpleViewer gallery requires Macromedia Flash. Please open this post in your browser or get Macromedia Flash here.
This is a WPSimpleViewerGallery

За словами очевидців, уже приблизно протягом місяця можна придбати такий собі «чудо-пакет». Продавці говорять, що це сік, і навіть розрізняють з чого він: зі слив чи яблук. Проте звичайному споживачеві отримати хоч якусь інформацію про продукт неможливо. Немає на пакеті ні назви, ні виробника, ні терміну придатності, ні дати виготовлення, а про інгредієнти взагалі мова не йде. На упаковці є якісь цифри і знаки, але вони видні дуже нечітко і розібрати, що хотіли вказати цим штампом – незрозуміло. Як могли пропустити до споживача такий продукт і чи є це порушенням закону ми і намагалися з’ясувати:

Коментує санітарний лікар Юрій Богданов:

- Тут питання не тільки про вміст. Пакет – не відомо, чи придатний він для використання. Для води він може підходити, а от для соку – це вже питання. Якщо новий продукт йде в продаж, то треба контролювати кожну партію. Це може бути власна лабораторія, або організація заключає договір з санепідслужбою. Щоб пустити продукт в реалізацію повинна бути дуже ретельна перевірка. На упаковку має бути декларація виробника: як називається речовина, з якої зроблено пакет, чи безпечна вона і т.д.

Крім того, пакувальні матеріали кожного року ми направляємо в Суми в токсикологічну лабораторію і їх ще раз перевіряють. Я підозрюю, що це не концентрований сік, скоріш за все тут додана вода. Знову ж питання, що за вода? Вода на виробництві повинна перевірятися, чи годиться вона для харчових потреб. Відповідальність несуть реалізатори, бо вони порушують закон. Дана продукція повинна вважатися умовно шкідливою для здоров’я, бо вона не пройшла цикл контролю виробництва. Варто негайно припиняти виробництво. Санепідслужба може накласти штраф.

Буква закону

Закон України про безпечність та якість харчових продуктів говорить:

Усі харчові продукти, що знаходяться в обігу в Україні, етикетуються державною мовою України та містять у доступній для сприймання споживачем формі інформацію про:

назву харчового продукту;

назву та повну адресу і телефон виробника;

адресу потужностей (об’єкта) виробництва;

кількість нетто харчового продукту у встановлених одиницях виміру (вага, об’єм або поштучно);

склад харчового продукту у порядку переваги складників, у тому числі харчових добавок та ароматизаторів, що використовувались у його виробництві;

калорійність та поживну цінність із вказівкою на кількість білка, вуглеводів та жирів у встановлених одиницях виміру на 100 грамів харчового продукту;

кінцеву дату споживання «Вжити до» або дату виробництва та строк придатності;

номер партії виробництва;

умови зберігання та використання, якщо харчовий продукт потребує певних умов зберігання та використання для забезпечення його безпечності та якості;

застереження щодо споживання харчового продукту певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками, літніми людьми, спортсменами та алергіками), якщо такий продукт може негативно впливати на їх здоров’я при його споживанні.

Ці ж норми можемо знайти і в Законі «Про захист прав споживачів». Коментує головний спеціаліст Інспекції з питань захисту прав споживачів у Сумській області Ірина Іванівна Недогрєєва:

- На представленому виробі (невідома рідина я навіть не можу назвати її соком) не зазначено необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію, тим самим порушено не тільки ст.4 та ст. 15. «Право споживача на інформацію про продукцію», а також п.17 п.18 «Постанова КМУ від 15.06.2006 № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» ; п. 12, п.13 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами» від 11.07.2003 № 185.

Така продукція вважається небезпечною та не допускається до продажу!!!!!

За порушення цих норм закону передбачена відповідальність: відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію – у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, але не менше п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у разі, коли відповідно до закону суб’єкт господарської діяльності не веде обов’язковий облік доходів і витрат, у розмірі п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, продавець не звільняється від відповідальності у разі неодержання ним від виробника (імпортера) відповідної інформації про товар.

Бажання наживи і ще більшого збагачення штовхнуло виробника на порушення цілої низки законів. Хоча всі прекрасно знають, хто цей виробник, все ж документальних підтверджень немає ніяких, зокрема на упаковці. І буде зовсім не смішно, якщо штрафні санкції накладуть лише на продавців. Тому відповідні структури зобов’язані провести якнайретельнішу перевірку, покарати порушників закону і слідкувати, щоб в подальшому на прилавки магазинів не потрапляли подібні «товари».

О. Кобилко

 Комментарии (3)

 

  1. Елена пишет:

    скажите, а где такой сок можно купить?

  2. Ирина пишет:

    Такая засада кругом и рядом, только упаковка красивая, а качество только на зуб пробовать надо

  3. Stels пишет:

    Ничего удивительного, скорее это норма сегодняшней жизни. что захотел то и произвел, во что захотел в то и упаковал и т.д. Ни тебе ГОСТа, ни тебе всех остальных процедур, которые должны быть пройдены. Кругом все по знакомству и за могарычи покупается в любой разрешительной инстанции. Не удивлюсь если производитель предоставит все нужные документы. А покупатели опять останутся в группе риска

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: