Не дайте загинути річкам Охтирка і Гусинка

20 декабря 2013 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 1 комментарий | №51(925)

М.КучеренкоЯк спеціалісту в галузі водних ресурсів, мені нерідко доводиться бувати в Охтирці і бачити, в якому вкрай незадовільному стані знаходяться міські річки Гусинка і Охтирка. Боромлянське міжрайонне управління водного господарства постійно та регулярно проводить моніторинг їх стану і висновки спеціалістів повинні викликати занепокоєння як влади, так і громади Охтирки.

В цьому році наше підприємство провело ряд робіт по поліпшенню стану водних об’єктів, розташованих на землях Пологівської сільської ради, зокрема на річці Гусинка, що є магістральним каналом однойменної осушувальної системи. Ці роботи фінансувалися в сумі 500 тис. грн. з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища за відповідним рішенням обласної ради по довготривалим клопотанням Пологівської сільради. Ми встигли освоїти 100 тис. грн., провівши розчистку понад 2300 метрів магістрального каналу річки Гусинка, з якого вилучено понад 6 тисяч метрів кубічних мулу та рештків болотної рослинності. У наступному році роботи будуть продовжені, але … лише до межі міста Охтирка.

Мене дуже дивує пасивність охтирського депутатського корпусу, адже потрібно бити в усі дзвони, стукати в усі двері, аби теж добитися фінансування очищення міських річок, бо можна дочекатися і досидітися, що вони просто зникнуть під тягарем сміття. Судіть самі.

Прибережна захисна смуга р. Охтирка на території м. Охтирка у верхній та нижній течії залужена та частково заліснена. Має місце незначна заболоченість, розмиви берегів спостерігаються нечасто, скиду стічних вод не виявлено, виявлені завали вітровальних та пошкоджених шкідниками та хворобами дерев у межах прибережної смуги та поодиноко повалені дерева. У середній по місту течії р. Охтирка нормативні розміри прибережних захисних смуг (25 м від урізу води з обох берегів) подекуди не витримуються та існують у межах, що склалися під час забудови цих територій у минулому.

Наявність повалених дерев, напівзруйнованих покинутих пішохідних містків-кладок, захаращення під діючими містками, а також боброві загати утворюють локальні місця підпору води. Місця викиду побутового сміття наявні з обох берегів річки. Пропускна здатність по руслу є нормальною протягом близько 200 метрів нижче дамби ставу, що орендований Ольшанським В.М., але русло тут непропорційно розширене та поглиблене, що може викликати застійні явища та погіршення якості води у меженний період. На заплаві річки у верхній по місту течії також розташовані дренажні канали, які очевидно мають відношення до проведених робіт з осушення цієї території та боротьби зі шкідливою дією вод, зокрема – з підтопленням.

Стан дренажних каналів незадовільний, належний догляд за ними не ведеться – береги каналів заросли чагарником, мають місце прояви ерозії та існують місця захаращення каналів побутовим сміттям. Прибережна захисна смуга р. Гусинка на території м. Охтирка у верхній та нижній течії заліснена частково, значна частина площі прибережних захисних смуг у їх нормативних розмірах (по 25 м по обидва береги) розорана, що є неприпустимим з огляду на вимоги застосування до такої території обмежень у здійсненні господарської діяльності, зокрема щодо заборони розорювання земель у заплавах малих річок та у їх прибережних смугах (ст. 80, 88, 89 ВКУ).

Наявність повалених дерев, захаращеність русла р. Гусинка сміттям, виникнення локальних місць підпору, а також розораність її прибережних смуг створює передумови для замулення русла. Згадане буде призводити до розвитку процесів підтоплення, створюватиме ризик затоплення міської, в тому числі забудованої, території при об’ємі стоку відповідних паводковим витратам рідкої повторюваності.

З метою недопущення виникнення негативних явищ, пов’язаних зі шкідливою дією вод доцільним є забезпечення проведення заходів з упорядкування річок Гусинка та Охтирка та їх заплав з боку Охтирської міської ради (ст. 15 ЗУ «Про охорону навколишнього ПС», п. 7 ст. 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування»), а саме:

- заходи з контролю паводкової ситуації: ренатуралізації русла річки Охтирка, визначення заплавних територій періодичного затоплення для пропуску паводків та створення сприятливих умов для їх пропуску, обвалування та захист від затоплення окремих територій існуючих господарств та забудови;

- упорядкування рослинних угруповань заплави, проведення комплексу лісомеліоративних заходів;

- створення відповідної інфраструктури: мережі пішохідних та велосипедних доріжок, а також забезпечення під’їзду техніки, необхідної для ліквідації негативних наслідків можливих надзвичайних ситуацій;

- упорядкування існуючої мережі захисту території м. Охтирка від шкідливої дії вод;

- створення, відображення у відповідній містобудівній та землевпорядній документації, винесення та закріплення на місцевості меж прибережно-захисних смуг, меж заплавних земель річки Охтирка;

- встановлення та державна реєстрація обмежень господарської діяльності у прибережно-захисних смугах та у заплаві р. Охтирка згідно з вимогами ст. 80, 88, 89 Водного кодексу України.

Микола Кучеренко, провідний інженер відділу водних ресурсів Боромлянського МУВГ

 Комментарии (1)

 

  1. Иван пишет:

    засрали не только Ахтырку и Гусынку, уже и Ворскла далека от почетного звания самой чистой реки

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: