Люби і знай свій рідний край

5 апреля 2014 | МИ ЗАПИТАЛИ | Нет комментариев | №14(940)

Чи замислювались ви коли-небудь, що рослини, які ростуть під ногами можуть бути занесені до Червоної книги і бути представлені всього декількома екземплярами? Тож вирвавши необережною рукою квітку для віночка ви можете позбавити нащадків можливості помилуватись нею.

пальчатокорінник мясочервонийНа території Гетьманського національного природного парку рослинність представлена більш ніж 450 видами. Серед них велика кількість рослин, що мають лікувальні якості. Однак внаслідок діяльності людини деякі види почали зникати і занесені до Червоної книги України. На болотистих луках поблизу с.Климентове помічено пальчатокорінник мясочервоний. Як лікарська рослина він цінний тим, що має обволікаючі, протизапальні і загальнозміцнюючі властивості.

тирличСеред рідкісних рослин, які розташовуються на території парку також можна назвати тирлич звичайний. Це рослина рідкісна на всій Сумщині, росте на вологих луках. Неподалік від с.Залужани виявлена популяція рослин всього з 25 екземплярів. Це дуже гарна рослина. Її ніжні, сині дзвоники залежно від освітлення невловимо змінюють відтінок, а в похмуру погоду та надвечір квітів не видно взагалі — вони повністю закриваються. У народній медицині препарати тирличу також застосовують як загальнозміцнювальний засіб, для стимуляції діяльності печінки і жовчного міхура, при жовтяниці, катарі шлунка, метеоризмі та запорах, захворюваннях селезінки, цинзі та артритах.

косарикиПоблизу с.Чернеччина нараховано понад 50 особин косариків черепитчастих. Це дуже красиві квіти, родичі садових гладіолусів, що радують нас на грядках. Однак на відміну від них косарики занесені до Червоної книги і потребують охорони. Листки цієї рослини містять значну кількість аскорбінової кислоти. В народній медицині косарики використовують як болетамувальний, високовітамінний та лактогенний засіб.

латаття білеА от на р.Ворсклі можна побачити справжні королівські квіти: латаття біле і латаття сніжно-біле. Не спеціалісту важко розрізнити ці два види, однак працівники Гетьманського парку говорять, що перший вид зустрічається значно рідше. Обидва види є показниками незабрудненої промисловими викидами водойми, оскільки не витримують забруднення води відходами промисловості.

лататтяЛатаття – це дуже цінна лікарська рослина, а ще підсмажене насіння відоме як сурогат кави. Однак промисловий збір рослини заборонений і краще милуватись нею, коли вона знаходиться в водоймі.

Вирубування хвойних лісів призвело до різкого зменшення такої рослини як Гудієра повзуча. Господарська діяльність майже повністю винищила таку рослину як змієголовник Рюйша, сон лучний, чорніючий тощо.

 

Становлення флори Гетьманського парку

ГулюкПро різноманітність рослинного світу, а також деякі віхи історії заповідника розповідає Молодший науковий співробітник Гетьманського НПП Олександр Гулюк.

Ліси вздовж берегів Ворскли були оголошені заповідними ще в середині ХVII століття. А в 1659 році було видано царський указ «…о не отводе на будние станы лесов никому ни по каким указам». Не дивлячись на це, в зв’язку з інтенсивною колонізацією Поворсклянського краю почалось інтенсивне винищення лісів. До кінця XVII ст. із Лосицького бору утворилося кілька лісових дач, одна з яких має назву Литовський бір. Потім почали виробляти поташ, смольчуг і вільно торгувати лісовими товарами, а з 1780 року і продавати їх іноземним купцям.

Винищення лісу було тісно пов’язано з винокуренними заводами. Це винищення набуло загрозливих розмірів. І за останні 230 років площа лісової дачі (Красне) скоротилася на 25%. 100 років тому ця дача була оточена щільним кільцем заводів і фабрик. За неповними статистичними даними вони щороку споживали 23-25 тис. куб. м дров.

У XIX ст. були вирубані дубово-соснові ліси. На їх місці з’явились соснові насадження, підлісок яких складають горобина звичайна, крушина ламка, серед злаків орляк звичайний, розвивається покрив із зелених мохів. На зволожених місцях по краю западин трапляються невеликі ділянки, де ростуть кущі чорниці та молінії голубої. Підлісок формується з ліщини звичайної, клена татарського, а в трав’яно-чагарничковому ярусі переважають осока волосиста, зірочник ланцетовидний, конвалія звичайна. В місцях, які порушені діяльністю людини, розвивається підлісок із бузини червоної, малини, поширюється хміль звичайний, у трав’яно-чагарничковому ярусі ростуть чистотіл звичайний, жабрій двонадрізаний, герань Робертова.

Серед лісів природного походження на вододільних плато найбільшу площу займають липово-дубові, кленово-липово-дубові та ясеново-дубові. До складу їх входять також клен польовий, в’яз голий. Через територію НПП проходить східна межа поширення граба звичайного та черешні. У підліску є ліщина звичайна, черемха звичайна, бруслина європейська, часто трапляються калина звичайна, свидина кров’яна та клен татарський. У трав’яно-чагарничковому ярусі є яглиця звичайна, підмаренник запашний, осока волосиста, зеленчук жовтий, переліска багаторічна. На весні переважають проліска сибірська, ряст ущільнений та ряст Маршала, анемона жовтецева, пшінка весняна. Типовими видами є зірочки жовті та малі, зубниці п’ятилиста та бульбиста.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: