Три коня, чи лебідь, щука і рак?

2 мая 2014 | ПОДІЇ | Нет комментариев | №18(944)

На сьогоднішній день сільська бібліотека залишається чи не єдиним місцем, де громада може провести дозвілля. Бібліотекарі перестали виконувати лише функцію видачі книжок та заповнення формулярів.

На їх плечі лягає підготовка заходів, ведення блогу, допомога населенню в оформленні документів і ще багато іншого. І зараз в умовах, коли влада говорить про затягнення поясів та економію коштів, найбільш невдалим кроком є економія на бібліотеках. Якщо в селі закрити бібліотеку, то про який культурний розвиток і про які європейські цінності можна говорити? Бібліотекар і так майже на голому ентузіазмі тягне лямку. Йому скорочують заробітну плату, зараз стоїть питання про зняття надбавок за особливі умови праці, на проведення заходів не виділяється ні копійки. І навіть обіцяні кошти на поповнення книжкового фонду та передплату поки що залишаються всього лише маревом. Однак прагнення йти вперед, освоювати нові вершини і досягати успіхів не дозволяє сидіти бібліотекарям на місці.

Так 23 квітня на базі Комишанської бібліотеки був проведений семінар «Сучасна бібліотека і влада. Грані співпраці». На заході були присутні радник голови Сумської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань Віктор Бобиренко, заступник голови райдержадміністрації Валентина Устинова, начальник відділу культури РДА Ніна Шаталова, депутати районної ради, сільські голови, бібліотекарі, актив села. Даний семінар проходив у рамках проекту «Сучасна бібліотека = успішна громада», який здобув перемогу в програмі «Бібліоміст».

І саме в Комишанській бібліотеці, де надаються новітні послуги, одні з перших були підключені до всесвітньої мережі поділились з своїм досвідом. Мабуть, найцікавішим для тих, хто зібрався, був виступ радника губернатора Віктора Бобиренко, який запевнив присутніх у тому, що він категорично проти того, щоб закривались сільські бібліотеки: «Якщо бібліотекар на своєму місці, то він на другому місці після батюшки, оскільки часто до бібліотекарів ідуть порадитись, поговорити, поплакатись. Також на його думку переходити з централізованої системи під крило сільської громади поки що необґрунтоване.

P1510430Сам сказав:

«Я не поспішав би з децентралізацією бібліотек. Якщо хтось хоче вийти з централізованої системи – флаг в руки і барабан на шию, але я не думаю, що сільський бюджет потягне утримання бібліотеки».

Віктор Анатолійович впевнений, що для того, аби сільська бібліотека успішно працювала, необхідна співпраця з районною та сільською владою. «Якщо район може купити три комп’ютера і підключити до інтернета, а громада в свою чергу зобов’язується обладнати приміщення, щоб там було тепло, а не в кожухах взимку сиділи, і бібліотекар був відповідальний, тоді можна говорити про результат. І от коли всі тягнуть як три білих коня, а не як лебідь щука і рак, тоді буде видно їх працю». За його словами до комітету з культури та духовності подано пропозицію, щодо відміни залежності сільської бібліотеки від кількості читачів. Бо на практиці виходить так, що норма для міста 750 читачів, для села 500. Якщо кількість менша, то бібліотекаря переводять на 0,75 а то й на 0,25 ставки. Тепер все залежить від того, чи прийме таку постанову кабмін.

Директор Районної централізованої бібліотечної системи Ольга Андоленко порушила питання про прийняття на рівні області програми «Сільська бібліотека»: «На моє глибоке переконання, якщо не буде фінансування бібліотек, в один прекрасний момент ми залишимось без них. І буде те, що з фермами в селі. Однак тут стоїть питання втрати можливості людей отримувати інформацію, розвиватись духовно та культурно».

Поговорили і роз’їхались. А бібліотекарі залишились знову готувати сценарії, проводити заходи, вчити людей користуватись інтернетом. І виходить так, що вже на другий день весь пафос забувається, обіцяні гроші не пропускає казначейство, програми не працюють, а із зарплат бібліотекарів здирають останні копійки. Хочеться вірити, що покращення все ж дочекаємось.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: