Рослини-агресори

17 мая 2014 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | Нет комментариев | №20(946)

ЧУЖОЗЕМНА ФЛОРА ВИТІСНЯЄ КОРІННУ, УКРАЇНСЬКУ

Коли йдеться про відпочинок, то всі ми говоримо, що любимо це робити на природі. І в якому б куточку України хто не народився, – милі з дитинства краєвиди, цілюще повітря лісів і пахуче різнотрав’я мають величезне значення для кожного. Подивишся якийсь фантастичний фільм, де зелена планета раптом перетворюється на порепану від спеки пустелю, або про напад оскаженілих рослин-вампірів, і стає лячно та моторошно. Однак, і над нашою рослинністю нависла загроза у вигляді адвентивних (чужоземних) видів рослин – хижаків, у порівнянні з якими карантинна амброзія це лише квіточки. Фахівці вважають, що звичне для нас буяння трав може залишитися у спогадах про минуле, якщо не зупинимо нашестя чужинців. Тим більше, що їхнє поширення загрожує не тільки місцевим видам флори, але й навіть здоров’ю і життю людей. Спеціалісти виділили 15 видів, що більшою чи поки що меншою мірою загрожують лісовим цинозам.

борщевикБОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО

Навіть найменший дотик до цієї рослини, свого часу завезеної до України як кормова культура, спричиняє важкі дерматити. На відміну від жалкої кропиви, опіки якої відразу застерігають про небезпеку, наслідки ураження борщівником зазвичай даються взнаки лише через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім з’являються пухирі, що зливаються докупи і гнояться, а у важких випадках навіть настає анафілактичний шок та ураження нервової системи, що потребує лікування у реанімаційних відділеннях стаціонарів. Зарості борщівника дедалі частіше перекривають підходи до берегів річок і починають обживати розріджені міські зелені насадження і навіть лісові масиви. При цьому борщівник Сосновського витісняє аборигенні види рослин та істотно зменшує біологічне розмаїття у місцях свого масового поширення. Зокрема, якщо поряд із заростями цього чужоземного для України представника флори зустрічається 40-50 видів рослин, то на зайнятих ним ділянках виживає не більше п’яти видів.

Тладіанта сумнівнаТЛАДІАНТА СУМНІВНА

Із дачних ділянок квітникарів-любителів тладіанта сумнівна пішла освоювати нові території. Особливо полюбляє вільшаники. Як ви думаєте, чи довго дерева чинитимуть опір і чи виграють битву за життя посеред таких зарослів?

Айстра новоанглійськаАЙСТРА НОВОАНГЛІЙСЬКА

Нею зараз суцільно вкривається багато болотних масивів.

золотушникЗОЛОТУШНИК КАНАДСЬКИЙ

Свого часу був завезений до України як декоративна рослина. Нині він дуже добре почувається як у болотах, так і на перелогах і покинутих полях поки що на території Полісся, де в окремих районах вже займає ділянки понад 10 га. Поширюється дуже швидкими темпами. Повернення таких земель у сільськогосподарське використання можливе лише за обов’язкового врахування їхньої хімічної забрудненості, застосування спеціальних агротехнічних заходів належного підбору сільгоспкультур, особливо стійких до впливу алопатичних речовин.

РЯСКАРЯСКА ТУРІНОУТВОРЮЮЧА

Її батьківщина – континентальні райони Азії та Північної Америки. Вона стала серйозною конкуренткою нашої звичайнісінької ряски, яка входить до харчового ланцюжка мешканців водного середовища та водоплавних птахів. На відміну від нашої, чужинка краще переносить пересихання водойм у спеку, сильні зимові морози, швидше нарощує фітомасу. Русла річок перекриваються заторами туріноутворюючої ряски, що призводить до гниття біомаси та загибелі від задухи водних організмів.

РЕЙНОУТРІЯ САХАЛІНСЬКАРЕЙНОУТРІЯ САХАЛІНСЬКА

Її ще називають далекосхідним бамбуком. Його висота сягає двох людських зростів, а локальні ділянки цього адвентивного виду вже частіше фіксують на території України.

чередаЧЕРЕДА – ІНОЗЕМКА

Звичайнісінька череда, у відварі якої віками купали українських немовлят, останніми роками істотно підросла. Виявляється, аборигенну череду три роздільну (із трьома зазубреними виростами на насінині) дедалі активніше витісняє майже двометрової висоти череда листяна, що походить із Північної Америки. Нині ця чужоземка, яка, до речі, не має ніяких лікарських властивостей, уже трапляється частіше, ніж аборигенний вид череди.

РОЗРИВ-ТРАВА ЗАЛОЗИСТА

Декоративна рослина красива і доречна на клумбі. Але коли потрапляє за межі квітника – чекай її перенаселення і знищення інших рослин.

ЇЖАКОПЛІДНИК ВИТКИЙ

Його ще називають «дикий огірок». На окупованих ним територіях немає місця ні місцевим рослинам, ні представникам фауни – від комах до копитних звірів.

ВІД РЕДАКЦІЇ:

Між тим усі ці види не належать до карантинних рослин, а тому, на відміну від амброзії (якої, до речі, років 10 тому у нас ще не було, а зараз – засилля) їх стрімким поширенням в Україні ніхто не переймається. Стосується це навіть борщівника Сосновського, якому доцільно надати офіційно статус особливо шкідливого і небезпечного, та проводити з ним боротьбу, як, наприклад, у сусідній Білорусі. Адже йдеться не лише про захист природної флори України, а й про здоров’я людей і безпеку довкілля.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: