Замість нотаріуса – сільський голова

19 июня 2014 | ЖИТТЯ РАЙОНУ | Нет комментариев | №25(951)

Парламент схвалив закон, відповідно до якого селяни зможуть звернутися за оформленням спадщини до сільського голови.

Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення спадщини» з урахуванням пропозицій Президента. Відповідно до закону, уповноваженим посадовим особам сільських та селищних рад надається право на виконання більш широкого переліку нотаріальних дій. Вони матимуть змогу видавати свідоцтво про право на спадщину та свідоцтво про право на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя.

Крім того, сільради матимуть право видавати свідоцтва про право на спадщину щодо земельної частки (паю), земельної ділянки, нерухомого майна та банківських вкладів лише спадкоємцям першої та другої черг за законом і за правом представлення. Вони можуть вживати заходів щодо охорони спадкового майна, посвідчувати заповіти (крім секретних), видавати дублікати посвідчених ними документів, засвідчувати вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них, засвідчувати справжність підпису на документах. Право вчиняти подібні дії мають уповноважені посадові особи органу місцевого самоврядування, які відповідають певним критеріям. Зокрема, мають вищу юридичну освіту, досвід роботи у галузі права не менш як три роки, пройшли протягом року стажування у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса, склали іспит із спадкового права у порядку, встановленому Мінюстом. Зрозуміло, що таких готових кадрів у складі сільських і селищних рад немає, тому певний час має піти на їхню підготовку. Тому більшість норм цього закону набуде чинності лише 1 січня 2016 року, а тільки окремі – з 2015 року.

Ще одне нововведення: селяни, які звели будинки до 5 серпня 1992 року, можуть оформити право власності на помешкання без технічного паспорту. Для цього необхідна виписка з господарської книги, що надавали сільські ради або архіви. Відповідні зміни до закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» діють уже з травня цього року.

І. СавковКоментар сільського голови с.Рибальське Ігоря Савкова:

- Цей закон дуже очікуваний і вкрай необхідний у сільській місцевості, якби тільки його не забюрократизували до непридатності застосування в реальному житті.

Подібна практика вже існувала, адже, здається, до 1998 року діяло Положення про колгоспний двір, і коли його господар помирав, автоматично право власності переходило на його дружину, причому безплатно. Коли спадщину почали оформляти нотаріально, цей правочин став не по кишені більшості жителів села. Це було початком великої і сумної епопеї із покинутими домоволодіннями, бо офіційне оформлення спадщини коштує більше, ніж його остаточна вартість.

Закинута хата в центрі РибальськогоНа території нашої сільської ради знаходиться ще 6 маленьких сіл, в більшості з яких живуть по два-три мешканці. Решта домоволодінь – повністю або часткові руїни, порослі чагарником, в залежності від того, як давно померли їх господарі. Така руїна стоїть якраз і серед Рибальського, саме навпроти сільської ради вже не один десяток років. Залишки хати муляють очі взимку, а з весни густе листя закриває непривабливу картину і стає не так соромно за своє безсилля. Повірте,зробити нічого не можливо у цьому випадку. Спадкоємиця цієї хати – родичка у якомусь-там «коліні» живе у Малій Павлівці. Ні доглядати за домоволодінням, ні оформляти спадщину вона не має наміру. Затим не має права і продати її. Ми подавали не раз і не два у прокуратуру подання на визнання подібних домоволодінь так званою відумерлою спадщиною, щоб мати можливість надати житло переселенцям. Але механізм такого правочину був дуже складним: прокуратура повинна оголосити через ЗМІ, що коли через рік не об’явиться спадкоємець, то домогосподарство перейде у комунальну власність громади. Був випадок, коли сільська рада продала будинок в Шаповалівці, то відразу знайшлися спадкоємці, як звинуватили у намаганні вкрасти у них житло.

Тож я вважаю, що даний закон повинен сприяти зменшенню нічийних пустуючих хат у селі, які через кілька років стануть купою сміття. Поки ще вони придатні до проживання, нехай в них заселяються нові господарі і життя на селі продовжуватиметься.

Записала Л.Меркульцева

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: