Операція «мобілізація»: особливості, пільги та ризики (прямий зв’язок)

20 августа 2014 | МИ ЗАПИТАЛИ | 4 коммент. | №34(960)

Третя мобілізація чоловіків на неоголошену війну триватиме до вересня. Як відбувається мобілізація, кого військкомати забирають на військову службу, кого не торкнеться мобілізаційна хвиля та все про механізм перетворення цивільної людини на військовослужбовця розповів під час «прямого зв’язку» в редакції газети «Роксолана-Максі» Охтирсько-Великописарівський військовий комісар, майор Віталій КАПІТОН.

капитонНАША ДОВІДКА

КАПІТОН Віталій Михайлович

НАРОДИВСЯ: 22 листопада 1979 р. в п.Гвардійське Дніпропетровської області.

ОСВІТА: у 2001 р. закінчив Сумський військовий інститут артилерії.

СЛУЖБА: служив на різних посадах у військових частинах м.Берегово і Перечин Закарпатської області, п . Черкаське і Гвардійське Дніпропетровської області, м.Охтирка Сумської області. З 2010 р. – заступник, а з 2012 р. – військовий комісар Охтирсько-Великописарівського об’єднаного військового комісаріату.

СІМЕЙНИЙ СТАН: одружений, виховує 9-річну доньку.

Добрий день. Я хотів би дізнатися Вашу думку, як людини військової: доки триватиме ця війна? Поки воюватимуть на Сході України?

- Відповідь на ці питання хочуть знати всі. Але однозначно правду не скаже ніхто. Наприклад, Міжнародний валютний фонд у своїй програмі допомоги Україні розраховує на припинення боїв у нашій країні за два місяці. Та і Президент Порошенко чимало уваги приділяє політичному аспекту врегулювання ситуації. Він сподівається на допомогу світу. Ми всі хочемо миру якомога швидше. Отже, для цього треба зміцнювати свої Збройні сили і йти до перемоги впевненими кроками.

- Кого зараз в першу чергу беруть у військо в рамках мобілізації?

- Усе це передбачено указом Президента про третю хвилю мобілізації. Мобілізації зараз підлягають військовозобов’язані громадяни віком від 18 років. Граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі другого розряду підвищений із 50 до 60 років – для рядових, сержантів і старшин, із 55 до 60 років – для молодшого та старшого офіцерського складу, до 65 років – для вищого офіцерського складу. І ми зараз проводитимемо роботу щодо поновлення обліку рядових, сержантів та офіцерів запасу, які раніше були виключені з військового запасу за граничним віком. Думаю, закон сприятиме збільшенню кількості громадян, які мають досвід проходження служби та можуть бути використані для доукомплектування Збройних сил України та інших військових формувань.

- І що зможуть зробити на війні старики?

- Не варто іронізувати, адже військові дії потребують людей, які мають військову освіту та практику. Багато таких військових у відставці, які набували досвіду в Афганістані чи Конго, у миротворчих місіях тощо, саме такі потрібні зараз як керівники у ході бойових дій. Наприклад, афганцям нині вже поза 50 років, формально вони не могли бути мобілізовані, допоки не прийняли цього закону, яким збільшено граничний вік. Досвідчені ветерани можуть стати інструкторами у військових частинах і готувати військовиків, працювати на перемогу в тилу. Допомогою таких фахівців армія не може нехтувати у складний для країни час.

Разом з тим, зараз мобілізуємо військовозобов’язаних, згідно із заявкою Генерального штабу в залежності від необхідної військово-облікової спеціальності. Крім того, запрошуємо всіх колишніх десантників, спецназівців, армійських розвідників з’явитися у якості добровольців для участі в АТО. А менш підготовлені громадяни можуть поповнити ряди загонів самооборони, які наразі ще формуються.

- Моєму сину 25 років, він у армії не служив, і у його вузі не було військової кафедри. Чи можуть його мобілізувати?

- Можуть. Дивлячись на те, яку цивільну спеціальність він отримав за дипломом. Проте поки що мобілізуємо тільки спеціалістів за визначеними нарядами Генштабу військово-обліковими спеціальностями. А таких, як ваш син, поки що ніхто не чіпає.

- Які спеціальності необхідні армії?

- Стрілки, водії, командири гармат, гранатометники і пому подібне.

- Сину незабаром виповниться 24 роки. Він в армії не служив. Чи можуть його мобілізувати?

- Молоді люди віком до 25 років являються ще призовниками. Вони будуть призвані до лав Збройних сил України на строкову службу, якщо буде прийнятий відповідний Указ Президента.

Як відбувається процес мобілізації?

- Справа військкоматів – оповіщення, збір і доставка мобілізованих у військові частини. Військовозобов’язаних оповіщаємо за допомогою посильних. Виписуємо повістки, які розносяться як по місцю проживання, так і по місцю роботи. Вручаємо керівнику підприємства чи установи, щоб він забезпечив явку свого підлеглого до військкомату. В сільській місцевості повістки передаємо сільському голові або начальнику військово-облікового стола.

- А якщо я не візьму в руки повістку і не розпишусь за її отримання?

- Є дві категорії людей. Перша – ті, хто не відчиняє двері посильному з військкомату, хоча у вікнах видно ввімкнене світло, чути звук телевізора.

Утакому випадку на повістці робиться відповідна помітка і прізвище заноситься в контрольний список. Якщо ситуація повториться, то матеріал ми подаємо в міліцію, яка повинна встановити місцезнаходження даного військовозобовязанного і забезпечити його привід до військкомату.

Друга категорія – це хто категорично відмовляється від мобілізації . Такими займається прокуратура. Для громадян, які ухиляються від служби, передбачена кримінальна відповідальність – позбавлення волі від 3 до 5 років. В Україні уже є такі судові рішення.

Далі для мобілізованих влаштовується медогляд, який в стінах військкомату проводить медкомісія. Визнаним придатними для служби призначається день збору. Згідно із розпорядженнями міської ради, голови РДА «Про забезпечення мобілізації» та на основі ст.21 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» транспортне забезпечення покладене в Охтирці на НГВУ «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта». Ми за два-три дні раніше пишемо керівництву підприємства листи щодо виділення автобуса на конкретну дату. Не зрозуміло, з яких причин, але 9, 10, 14 і 15 серпня ледве не була зірвана доставка мобілізованих у військові частини за призначенням. Напередодні в кінці робочого дня нас повідомляють, що транспорту не буде, бо автобус то поламався, то на капремонті. Тоді доводиться залучати до вирішення проблеми міського голову і голову РДА, терміново шукати іншого перевізника. С.В.Наслєдніков не реагує на наші попередження про відповідальність, прикривається київським керівництвом. Значить, будемо і ми реагувати згідно з чинним законодавством.

Скільки людей уже мобілізовано в Охтирці і скільки ще планується?

- Починаючи з 17 березня мобілізовано близько 200 чоловік. Скільки планується мені не відомо.

- На який строк мобілізується громадянин у випадку його придатності і направленні у військову частин?

- Мобілізований отримує статус військовослужбовця і служить до того часу, поки не вийде Указ Президента про демобілізацію.

- Чи можна поїхати у відпустку за кордон тим, хто отримав мобілізаційний припис?

- Я вважаю, що не можна, адже людина повинна з’явитися по повістці у вказаний час. Неявка буде вважатися ухиленням від мобілізації.

Вас турбує Ольга Миколаївна Кашина із Старої Іванівки. Мого сина мобілізували 7 серпня. Йому 23 роки, він в армії служив у Львові в роті охорони, записана військово-облікова спеціальність – водій-електрик. Він одружений, має двох дітей, причому друга дитина народилася за два тижні до його мобілізації. Зараз син телефонує, що після тижня підготовки у військовій частині з них беруть заяви про направлення в зону АТО. При цьому його не забезпечили ні каскою, ні бронежилетом. Сказали, щоб звертався за допомогою до сільської ради.

- В принципі, матеріально-технічне забезпечення покладається на командира військової частини. Проте є і вказівка, щоб частину витрат взяла на себе місцева влада. Тож рекомендую звернутися до голови РДА.

Моя дружина – на п’ятому місяці вагітності. Тільки я утримую сім’ю, працюю підприємцем сам на себе, найнятих працівників не маю. Чи можуть мене мобілізувати?

- Можуть. Третя хвиля мобілізації не зачіпає тільки тих громадян, котрі мають відтермінування. Таких категорій є шість: заброньовані за національною економікою України, визнані непридатними до військової служби в мирний та воєнний час, жінки, які мають дітей до 18 років, чоловіки, котрі мають трьох і більше дітей до 18 років, громадяни, які доглядають осіб, що цього потребують, і народні депутати. У вас немає такого статусу.

- Яка вірогідність, що мого зятя, лікаря за спеціальністю, можуть мобілізувати. Крім того, у нього на утриманні двоє дітей.

- Ваш зять підлягає призову, коли армії потрібні будуть лікарі. Зараз такої необхідності немає, адже потрібні люди з військовою спеціальністю.

- Скажіть, а як наші військові можуть воювати проти росіян, адже у багатьох там живуть родичі…

- У мене теж є родичі в Росії. Та хіба ми воюємо протии росіян? Бойові дії ідуть з найманцями, ополченцями.

- А якщо людина, якій принесли повістку, баптист, єгова чи протестант?

- За цей час був один протестант, який написав заяву, що не може йти у військо згідно із своєю християнською вірою. Передали матеріали на прокуратуру, нехай розбираються, може служити чи ні.

Мене можуть не сьогодні – завтра мобілізувати, в мене є кредит. Що я повинен зробити?

- Закон зобов’язує банки надавати мобілізованим кредитні канікули. Поки що ніяких проблем не виникало, або ж мені про них невідомо. Кому потрібно, ми видаємо довідку для банку про мобілізацію. Банки не мають права нараховувати додаткові відсотки за користування кредитом і штрафувати клієнтів, призваних на військову службу в період мобілізації. Якщо сталося так, що кредитор нарахував штраф чи пеню, клієнт або його родич (із документом про підтвердження родинних зв’язків) повинен звернутися до банку з документами, які підтверджують факт перебування особи, котра брала кредит, у лавах Збройних Сил. Це може бути військовий квиток із відповідними позначками, лист за підписом командира військової частини або ж витяг із наказу про призов на військову службу. Усі документи мають бути засвідчені печаткою військового комісара або військової частини із зазначенням дати мобілізації. Опісля банк зобов’язаний списати всі штрафи, які були за цей період нараховані, і припинити будь-яку діяльність стосовно цього позичальника. Рекомендую одразу ж після отримання повістки звернутися в фінустанову, де ви брали кредит, і надати всі документи про мобілізацію та написати заяву з проханням при припинення нарахування штрафів або встановлення кредитних канікул.

Якщо мій чоловік знаходиться за кордоном і повістку не отримував, але з військкомату приходили. Це є ухилом від мобілізації?

- Якщо людина дійсно знаходиться за кордоном, це не буде правопорушенням. Однак якщо родичі заявляють про те, що їх чоловік чи син за кордоном, ми передаємо такі списки в СБУ, де по своїй базі даних перевіряють, коли і куди перетинала кордон ця людина і поверталася в Україну чи ні. У разі виявлення обману настає кримінальна відповідальність.

Чи можна знятися з військового обліку у зв’язку зі зміною місця проживання?

- Зараз ми тимчасово з військового обліку не знімаємо.

Мій чоловік поїхав в іншу область в зв’язку з важкою хворобою його батька. Що робити, коли раптом принесуть повістку?

- Ви повинні прийти у військкомат і написати заяву, що ваш чоловік з такої-то причини знаходиться там-то і тамто. Цю заяву ми підколюємо до облікової картки.

- Дякуємо Вам, Віталіє Михайловичу, за відповіді. Будемо сподіватися, що незабаром воєнні дії припиняться і Вам не треба буде нікого мобілізовувати.

- Це дуже складна робота. По суті, від закінчення другої світової війни ніхто з мобілізацією не стикався. І ніхто не думав, що у нас колись знову буде війна. Тому треба докласти всіх зусиль, аби, нарешті, настав мир.


ПОТРІБНИЙ ТЕЛЕФОН

(044)206-48-08 – гаряча лінія Міністерства оборони України для учасників АТО і членів їх сімей

 Комментарии (4)

 

 1. Пионер пишет:

  1000 гривень в день чекає на всiх бажаючих.Фурсу арештували.Теперь Капiтон на вашу увагу

 2. мирослава пишет:

  Мій брат не служив, військової кафедри не було, йому 39 років,чи мають його право взяти в перших рядах.

 3. volodumer пишет:

  dobrui deni skazziti bydlaska ia xvoriv tyberkyliozom ,v 2002 r,kozznux piv roky mywy bytu na provirzi,z takum diagnozom beryti y armiiy

 4. Євгеній пишет:

  обов’язкова мобілізація проводиться коли і які категорії там визначені? “Протрактуйте” мені, будь-ласка точний текст всіх законів і підзаконних актів, які це “кажуть” в даний Наш час…
  Вдячний Вам заздалегіть, жду відповіді

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: