ОТ ВАМ І КОКСАКІ!

30 августа 2014 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №35(961)

С.КузьминаЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ЕНТЕРОВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ?

Відповідь на це питання дає завідуюча неврологічним відділенням Охтирської ЦРЛ Світлана КУЗЬМІНА:

Ентеровірусна інфекція (ЕВІ) належить до тих захворювань, з якими лікар частіше стикається, ніж ставить цей діагноз. Адже дана інфекція проявляється у вигляді різноманітних клінічних варіантах з можливим ураженням одного чи декількох органі і систем (респіраторна інфекція, гастроентерит, екзантема, міокардит, геморагічний кон’юнктивіт, менінгіт, енцефаліт і т.д.). Діагностика ЕВІ ускладнена, оскільки в даний час відомо 66 імунологічно різних серотипів ентеровірусів (ЕВ).

Одним із важливих органів-мішеней ЕВ є центральна нервова система (ЦНС). ЕВ має широкий спектр впливу на останню, що проявляється від легких енцефалітних і мієлітичних синдромів до важких енцефалітів з летальними наслідками. За статистичними даними, 12-15% хворих енцефалітом різноманітної етиології дітей мають ЕВ природу ураження мозку (Коксакі А9, В3, ЕСНО 2, 6, 11, 24), а доля енцефалітів і менінгоенцефалітів від усіх форм ЕВІ складає 3,6%. Летальність при деяких варіантах ЕВ енцефалітів може досягати 10-14%.

Ентеровірусний менінгіт – вірусне інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, сильним головним болем, блювотою. Інкубаційний період при ентеровірусних серозних менінгітах складає в середньому близько тижня. Частіше хворіють міські жителі, переважно діти до 7 років, що відвідують дитячі дошкільні заклади. Менінгіальний синдром протікає зазвичай доброякісно, з покращенням протягом кількох днів. Смертельні випадки бувають рідко.

Серозний менінгіт супроводжується лихоманкою, головним болем, фотофобією і менінгіальними симптомами. Клінічна картина ентеровірусного менінгіту значно залежить від віку пацієнтів. Новонароджені діти і діти раннього віку (до 2-3 місяців) входять в особливу групу ризику.

Ентеровірусне ураження ЦНС у вказаному віці зазвичай є частиною важкого системного захворювання. При цьому серозний менінгіт і/чи менінгоенцефаліт може бути діагностований у 27-62% дітей з ентеровірусною інфекцією. У випадку прогресуючого розвитку системних проявів інфекції, таких як некроз печінки, міокардит, некротизуючий ентероколіт, внутрішньосудинна коагуляція захворювання нагадує бактеріальний сепсис. Летальні випадки у частини дітей пов’язані не з ураженням ЦНС, а є результатом гострої печінкової недостатності чи міокардита (віруси Коксакі). У дітей більш старшого віку і у дорослих захворювання ентеровірусним менінгітом починається гостро, з раптового підвищення температури до 38-40оС. Потім спостерігається розвиток ригідності потиличних м`язів, головний біль, світлобоязнь. У частини пацієнтів буває блювота, втрата апетиту, діарея, сип, фарингіт, міальгії. Хвороба продовжується зазвичай менше одного тижня. Багато пацієнтів почувають себе значно краще після люмбальної пункції. Неврологічні симптоми, пов’язані з запаленням менінгіальних оболонок у дітей раннього віку, містять ригідність потиличних м’язів і набухання тім’ячка. Симптоми можуть носити стертий характер. Розвиток серозного менінгіту часто супроводжують такі ознаки хвороби, як підвищення температури, тривога, поганий сон, висипання на шкіряних покривах, риніт, діарея. У випадку легкого перебігу ентеровірусної інфекції менінгіальний синдром у дітей перебігає доброякісно і, як правило, швидко, протягом 7-10 днів, закінчується повним одужанням без залишкових явищ. Прогноз у дітей і дорослих, які перенесли ентеровірусний менінгіт, як правило сприятливий. Однак є свідчення, що окремі діти, перехворівши на ентеровірусний менінгіт, страждають на порушення мовлення і мають труднощі у шкільному навчанні.

У дорослих протягом кількох тижнів після перенесеної інфекції можуть бути головні болі. Для профілактики ентеровірусної інфекції необхідно дотримуватись правил особистої гігієни – ретельно мити руки після відвідування туалету, повернення з вулиці, а також перед приготуванням і вживанням їжі. Враховуючи здатність ентеровіруса довгий час зберігатись у воді, необхідно використовувати для пиття тільки кип’ячену або бутильовану воду. Фрукти, ягоди і овочі перед вживанням необхідно ретельно промивати проточною водою і потім промивати кипя’ченою водою. Під час заміських поїздок не варто використовувати сиру воду з невідомих джерел, колодязів і відкритих водойм. Для їжі слід використовувати індивідуальний або одноразовий посуд. Частіше інфікування ентеровірусною інфекцією відбувається під час купання у басейнах, використанні інфікованої їжі, приготованої з порушенням технології.

Не допускайте дітей з проявами симптомів інфекційного захворювання до відвідування освітніх закладів, басейнів, гуртків. Вакцини для профілактики ентеровірусної інфекції не існує.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: