Місцеві громади самі формуватимуть бюджети

11 сентября 2014 | ПОДІЇ | Нет комментариев | №37(963)

Необхідність зміни міжбюджетних відносин вже давно перезріла. З цим погоджуються як представники влади, так і місцевого самоуправління та експерти. Уряд розробив нову модель реформування.

Основних напрямів реформування названо шість. Передусім це затвердження місцевих бюджетів автономно, тобто незалежно від центрального. Це можна зробити, маючи стабільну доходну базу, знаючи цифри дотацій і субвенцій, які надаватимуть із центру. Єдина вимога — щоб ці бюджети було сформовано до 25 грудня. Ще одна важлива новація: право вибору, де обслуговуватися (у казначействі чи у комерційному банку), теж буде делеговано на місця. Щоправда, будуть певні вимоги щодо банків і бюджетних установ. Пропонується перехід від трирівневої до дворівневої системи міжбюджетних відносин. Перший рівень — область, другий — міста обласного значення, райони та об’єднані громади. Громади, які об’єднаються і матимуть чисельність населення не менше ніж 5 тисяч чоловік, отримають такі самі повноваження, як і міста обласного значення.

Закріплення за місцевими бюджетами стабільних джерел доходів є не менш важливим. Головним податком, який був і буде базовим на місцях, міністр назвав податок на доходи фізосіб. Однак можна буде використовувати й інші ресурси. Зокрема, йдеться про 10% податку на прибуток, плату за надання адмінпослуг, 80% екологічного податку, збір із продажу підакцизних товарів, який кожна громада встановлюватиме сама, податок на нерухоме комерційне та житлове майно.

Все це допоможе майже на 16 мільярдів гривень збільшити спроможність місцевих бюджетів. Децентралізація видаткових повноважень і чіткий розподіл компетенції, сформований за принципом субсидіарності, а також новий вид трансфертів та посилення відповідальності профільних міністерств за реалізацію державної політики у відповідних галузях — наступні пункти реформ. Завершує перелік новий механізм бюджетного регулювання й вирівнювання. Йдеться про скасування такої практики, коли з платоспроможних регіонів забирали все і передавали менш платоспроможним. Звісно, їх підтримуватимуть і надалі, однак сподіватися вони мають переважно на себе.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: