Парламентські вибори: як голосуєм, так і живем…

29 октября 2014 | ЖИТТЯ МІСТА | Нет комментариев | №44(970)

Їх уже називають по різному: одні – найважливішими в Україні, інші – найінтригованішими, а ще – непередбачуваними, купленими, найкоротшими і взагалі незрозумілими. За час, який відводився на агітаційну кампанію, не всі виборці навіть зуміли побачити кандидатів у обличчя, не говорячи про те, щоб вчасно отримати виборчу інформацію. Брак часу на агітацію кандидати в депутати і різні політичні сили прагнули компенсувати своїми відфотошопленими портретами, розвішаними на кожному стовпі. Причому немає ні одного кандидата, який би не погрішив цим. «Висіли», вибачне, один на одному. А люди все одно приходили на виборчі дільниці і вдивлялися або ж у форму обличчя, знаходячи приємні для себе риси, або ж вслухалися у прізвище, яке більше на слуху, або по інерції за раз і назавжди обраний бренд – такі собі однолюби, або взагалі вибираючи трьох одразу…

В день виборів, 26 жовтня, журналісти газети «Роксолана-максі» побували на 12-ти виборчих дільницях у Охтирці, на спецдільниці в ЦРЛ, у селах Підлозіївка, Гнилиця, Рибальське, Грунь, Куземин, В’язове, Ясенове.

Голосує Охтирка

Отже, день виборів почався. Згідно із законом, члени виборчої комісії повинні зібратися на засіданні до сьомої ранку, о 7:15 почати реєстрацію спостерігачів, оглянути і опечатати скриньки для голосування, оформити і вкинути в них контрольні талони, щоб ніхто їх не підмінив, голова комісії повинен видати бюлетені членам комісії згідно із списками. Виборча комісія повинна відчинити свої двері рівно о 8:00. Практично на всіх дільницях так і відбулося, крім розташованої у школі №4. Ще хвилин за п’ятнадцять до восьмої група осіб почала з усієї сили гримати у двері школи. Черговий міліціонер не зізнався пресі, чи двері таки вирвали, чи він сам відчинив, викликавши при цьому підмогу наряду міліції. Коли журналіст «Роксолани» приїхала на цю дільницю, уже все було спокійно, тільки дехто із членів комісії оговтувався після інциденту, ковтаючи валеріанку. Очевидець події, спостерігач від партії «Народний фронт» Олександра Олексіївна БЕЗДРАБКО розповідала:

О. Бездрабко- Я вже не одні вибори відпрацювала, але такого ще не бачила. У приміщення виборчої комісії заскочили кілька осіб – особливо агресивно себе вели сивий чоловік і жінка у червоному вбранні. Я, як і всі присутні, їх упізнала, це були кандидат в народні депутати Віктор Панков і його помічниця Алла Козловська. Інших не знаємо. Вони кричали, що посадять у тюрму всіх нас, а першим голову комісії, мене примушували підписувати якийсь акт. Обурені тим, що відбулося, всі члени комісії і спостерігачі. Голова виборчої комісії Олексій Левицький, якого теліпали за барки і погрожували тюремним строком, зібрався писати скаргу в ОВК. Як на мене, то, з першого погляду зрозуміло, що у команди Віктора Панкова здали нерви і люди забулися, що країна перейшла на зимовий час і стрілки годинника переведені на годину назад. Мабуть, це ніхто не врахував і, побачивши зачинену дільницю, кандидат зі своїми прихильниками не втримали своїх емоцій. На жаль, за не зовсім адекватною поведінкою уже спостерігали перші виборці, які прийшли голосувати. Мабуть, через це декілька виборчих бюлетенів стали зіпсованими, бо були ні за кого.

А.Шелест і О.ЖалоДруга адреса візиту – виборча дільниця в приміщенні ТЕЦ, де головує Наталія Кучерова. З якихось причин саме тут зібралась найбільша кількість спостерігачів і додатково – опитувачі екзитпулу – Анастасія ШЕЛЕСТ і Олена ЖАЛО від телеканалу «Інтер». Вони опитували кожного дванадцятого виборця і тричі за день звітували про результати. Всього вийшло до 40 чоловік, які погодилися на анкетування. Як Валерія Мащенко, голова комісії в школі №5показали результати, сенс в екзитпулу є, адже підсумок різниться не дуже.

На дільницях у школі №5, гуртожитку НГВУ, школі №11 люди приходили з наміром проголосувати за ксероксною копією паспорта, водійським посвідченням, за паспортом родича тощо. Ніде такий протизаконний «фінт» не проходив. Однак, як заявив спостерігач від Віктора Панкова, який чергував на дільниці у вечірній школі – Володимир Любомирович Комічак, тут зміг проголосувати громадянин Російської Федерації за тимчасовою реєстраційною посвідкою. Правомірність даного факту з’ясовувала ОВК.

І.Горішня Вперше головувала на виборчій дільниці Ірина ГОРІШНЯ, призначена на цю посаду за три дні до виборів у художній школі: «За першу годину після відкриття дільниці вже двічі якісь занадто прискіпливі і агресивні спостерігачі доводили до сліз. Це ж треба бути таким підозрілим і недоброзичливим! Я ще нічого не сказала, навіть не подумала, а вже викликала негативну реакцію… – скаржилась Ірина Іванівна. – Зате є і позитивні моменти. 73-х річна Ніна Федорівна Медвєдєва була у списку тих, хто голосує вдома. Однак напередодні заявила, що прийде сама, її приведе донька. І дійсно, вона, така вся на позитиві і з доброзичливістю, проголосувала однією з перших і цим запам’яталася».

Виборча дільниця у школі №9 відрізнилася найбільшою кількістю виборців – 2366 чоловік. Невеликий стрес отримали у виборчій дільниці в школі №8, де головою Юлія Горяйстова (ред.: до речі, дружина голови комісії у школі №4. Мабуть, співпало…) Сюди прийшов голосувати чоловік дещо імпульсивної поведінки. Доки офіційно отримав частину бюлетенів, необхідних для голосування, наче провокував членів комісії на конфлікт. Коли ж не вийшло їх роздратувати, зіжмакав бюлетені і кинув у куток, а сам пішов геть. На умовляння услід не відреагував. Взагалі, майже скрізь виникали якісь проблеми. То прийде п’яний на дільницю, щось вимагає, наче в забігайлівці. Бабусі хотіли проголосувати прямо за столом, де сидять члени комісії, ще й кажуть: «Ну і що? Навіщо мені йти у кабінку, якщо я вже визначилася, за кого голосуватиму!» Дехто кликав сусіда чи навіть незнайомця до себе в кабінку, аби пальцем тицьнув, де ставити галочку.

Проблеми виникали у старожилів вулиці Антоненка-Давидовича, іменем якого перейменували років десять тому вулицю Будівельників. А у тих, хто не змінив назву в паспортних даних, за весь цей час вперше виникла проблема з голосуванням. За сприяння журналіста «Роксолани» це вдалося уладнати. Зате не зрозуміло, чому десь зникли з реєстру виборці вул.Чапаєва, 106, 108, 110, 112, про що засвідчив при голові комісії в школі №11 Надії Ткаченко один з виборців, зареєстрованих офіційно за однією з цих адрес. Вона порадила звернутися із скаргою в ОВК, але чоловік не захотів морочити собі голову.

На виборчій дільниці у Підлозіївці голосують громадяни з Н.Вовченко з синомБуймерівки, Кардашівки, Гай-Мошенка, Михайленкового, Мошенки. Кажуть, що в день волевиявлення людей із сел возять найнятим транспортом. Напередодні ввечері вивісили таке оголошення, але, як сказав житель села Гай-Мошенка О.О.Шандиба та його сусіди, люди годину чекали автобуса, і не дочекалися. Одні, як він, пішли пішки, інші плюнули і пішли додому. Голова сільської ради Микола Сердюк запевнив земляків, що то не його повноваження, голова виборчої комісії Світлана Бова, крім проплати за цю послугу, організацією підвезення теж не зобов’язувалася займатися. А люди хотіли голосувати, тому до виборчої дільниці добиралися, як могли. Жителька Буймерівки Наталія ВОВЧЕНКО приїхала на Підлозіївську дільницю з новонародженим синочком Сашею, якому всього 2,5 місяця.

Не сиділося на місці голові комісії в гімназії Ользі Степух. Пішли чутки, що хтось може вкинути в урни бюлетені з відмітками, або облити їх зеленкою і тоді вибори визнають недійсними. Тому треба уважно слідкувати за діями кожного відвідувача.

- А ще напередодні член нашої комісії Анатолій Бондар розповів, що його син вже третій тиждень знаходиться на території Донецького аеропорту. Разом з товаришами їм багато чого не вистачає. То всі члени комісії одноголосно проголосували за те, щоб одну зайву виборчу скриньку пристосувати для збору коштів на допомогу Сергію Бондарю.

- Ми знайдемо волонтерів, які передадуть особисто йому в руки все, що буде куплене за зібрані кошти, – сказала Ольга Степух.

Підрахували голоси на спецдільниці

Підрахунок  голосів  на спецдільниці в ЦРЛНа підрахунок голосів я вирішила залишитися на спецдільниці в Охтирській ЦРЛ. Ця дільниця завжди викликала у конкурентів по виборах підозри щодо фальсифікації. Мовляв, хворих повиписують, бюлетені за них вкинуть, а лікарі проголосують так, як треба. В тому, що на нинішніх виборах адмінресурс не використовувався, стало зрозуміло ще в першій половині дня. Голова комісії Любов Шеванова розповіла, що згідно зі списком держреєстру, на їхній дільниці будуть голосувати 78 виборців, один з яких помер напередодні, тобто тепер уже 77. З них 37 чоловік ті, до яких треба йти у відділення зі скринькою, решта – медперсонал, який чергує в цей день. Процес голосування завершився ще до 12-ї години, але до 20:00 ніхто не мав права порушити печатки на урнах. Кількість виданих бюлетенів повинна співпасти з контрольними відрізними талонами, інакше вибори можуть визнати недійсними. Рівно о 20-ій годині двері дільниці зачинили і вже нікого не впускали і не випускали, навіть лікарняного кота вирядили, доки не завершилася вся процедура підрахунку голосів. При цьому у членів комісії не повинно бути в руках ручки чи олівця, аби не пошкодив бюлетень, а одяг має бути без кишень, аби не заховали що зайвого. Врешті, все співпало, все пораховано і опечатано. На цій невеликій дільниці проявився весь спектр політичних вподобань охтирських виборців, який на жаль, не викликає надію. Перевагу віддали: 16 голосів – за партію Ляшка, 13 – за блок Порошенка, 9 – за «Батьківщину», решта – набрали по 5, 4, 3, 1 голосу. Серед мажоритарщиків найбільше голосів – 12 набрав Юрій Меєрович, по 10 – Олег Франчук і Віктор Сугак, 9 – Віктор Панков, 6 – Артем Семенихін, решта – дрібниці. Ось такий маємо менталітет.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: