Жага райської насолоди, або танки сміття не бояться

13 ноября 2014 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 7 коммент. | №46(972)

ВавенкоВода – це життя. Чомусь ця фраза одного з керівників підприємства міста запала у моїй пам’яті. Можливо тому значне підвищення тарифу на воду у липні цього року я сприйняв без особливого задоволення, але і з розумінням. Не за чутками знаю про значні затрати трудових та енергетичних ресурсів при виробництві та постачанні питної води. А ще розумію, що наше відношення до води, м’яко кажучи, далеке від цивілізованого.

Набагато гірше наше відношення до поводження з побутовими відходами. Я б назвав його катастрофічним. Та поява проекту рішення виконкому Охтирської міської ради «Про встановлення ДП «Верп» тарифів на вивезення та захоронення побутових відходів…» викликала у мене обурення. Якась помилка чи математична неточність, спочатку подумав я. Обурив і зміст проекту рішення, і його висвітлення тільки в інтернеті – на сайті Охтирської міської ради. Через яку призму його повинні читати «неінтернетні» дідусі та бабусі, щоб зрозуміти, яка ж та вартість вивезення сміття на місяць? Впевнений, що навіть не кожен член виконкому відразу вивів цю вартість, вперше прочитавши рішення. Виконавши цілий ланцюг математичних дій, я винайшов цю вартість послуги для людино-місяця. Довго не міг повірити своїм очам. Вартість вивезення сміття у місяць зростає у 2,5 рази, а вартість 1 м3 буде складати 78,00 грн. Вартість постачання 1м3 питної води – 6,49 грн. Тобто ціна 1 м сміття більша за ціну того ж об’єму «життя» у 12 разів. Тоді сміття – це РАЙ!

Але як бальзам – повідомлення (і знову ж на сайті) про проведення публічного обговорення економічно обґрунтованого розрахунку тарифу. В повідомленні навіть надані варіанти вирішення питання (тільки не зрозуміло, якого!). Процитую: «Неприйняття даних тарифів може привести (увага!) до погіршення антисанітарного стану міста». Ну повна катастрофа! А далі повний каламбур: п. 4 «Можливі наслідки, в разі прийняття та запровадження кожного альтернативного рішення для різних соціальних груп населення». Ну, модне слово «альтернатива»!

Саме ж дійство публічного обговорення за не круглими столами у залі виконкому нагадало мені два відомих художніх полотна – «Альонушка» і «Знову двійка». Тільки нахилившись над столом, плакало ДП «Верп», а двійку знову отримав організатор цього дійства – УЖКГ Охтирської міської ради. Я спочатку не міг зрозуміти, що відбувається у залі – обговорюються розрахунки тарифів, чи те, як не погіршити антисанітарний стан міста? Як каже один з моїх внуків, говорили «шо попало», від себе доповню – і хто попало. Чомусь доповідав заступник міського голови про відоме з повідомлення та проект рішення; знову «плакав» керівник ДП «Верп» про підвищення мінімальної зарплати та збільшення споживачів послуги (так радіти ж потрібно!), підвищення ціни на ПММ; депутат Охтирської міської ради запитувала: «Чи стане чисто напроти її будинку при підвищенні тарифів?» Мовчав тільки організатор слухань, такий собі «сам собі режисер» – УЖКГ. А саме він повинен був організовувати та спрямовувати обговорення в русло міського Положення про проведення громадських слухань. Згідно з цим документом потрібно було обговорити три речі – розрахунок тарифів, їх структуру, а потім обґрунтування необхідності їх зміни. Мої конкретні питання – щодо порушення законодавства при включенні до тарифу інвестиційної складової чотирикратного завищення норм споживання великогабаритних та ремонтних відходів, невідповідність збільшення тарифів (на 150%) питомій вазі річних збитків підприємства (10%) та прохання надати розрахунки тарифів, їх структуру, в т.ч. зарплату керівника та економіста, залишились без відповідей. Завершилося це «обговорення» по-тарасобульбівськи – «Я його породив – я його…» До залу завітав міський голова, і не маючи на це права, закрив стіл, як такий, що не підготовлений. Не вміли ні готувати, ні подавати. Простий фальшстарт для чиновників – пуста втрата часу для людей. Та ніхто навіть не вибачився! Цирк розійшовся, а також і обурені люди. Проте дехто залишився, і видав «на гора» протокол обговорень, яких начебто і не відбулось. Вершиною цинізму стало резюме цього протоколу. Цитую: «За пропозицією учасників обговорень … перенести продовження громадських слухань з подальшим врахуванням зауважень»!!!

Вдруге отримавши відмову від чиновника УЖКГ у наданні мені розрахунків тарифів, я вирішив не брати участі у перенесеному продовженні з врахуванням зауважень. Мабуть, чиновників хтось круто підшпорював і УЖКГ, перебуваючи у цейтноті, провело рокіровку повідомлень на сайті, змінивши тільки дату. Та нове не краще старого – з такими ж «антисанітарними» помилками та абревіатурами «а-ля УЖКГ для дідуся».

Чим завершився подовжений стіл, мені, як і іншим, стало відомо з публікації у газеті. Здавалось, що чисельні зауваження громадян міста щодо розрахунку тарифів, їх структури, необґрунтованості доцільності їх значного підвищення, загнали владу в патове положення. Та ні: «танки сміття не бояться», сказав виконком та встановив ті тарифи, що їх намалював невизнаний виконавець послуги. А щоб громада не заважала поважним членам виконкому своїми зауваженнями та пропозиціями у подальшій їх роботі, пунктом 4 цього ж рішення вони відмінили у місті і самі громадські слухання, враховуючи (увага!) пропозиції самої громади! Запевняю читачів – не було таких пропозицій громадян. Не було! Просто п’ятірка зі складу виконкому не хоче чути голос народу.

Жага райської насолоди, приправлена владним лоббі із неприємним запахом корупції, розчавила голос громади. Такої брудної кампанії зі встановлення тарифів ще не знала Охтирка. В рубриці «Роксолани» «Ми запитали» в №40 від 1 жовтня 2014р., перший заступник міського голови говорить, що краще розуміє мову цифр та економіки, що і стало домінантним для нього при прийнятті цього рішення. І зовсім не допускає, що нас дурять та ще й на нас заробляють. Мушу Вас розчарувати, Геннадіє Владиславовичу. Дурить Вас (і нас) Геннадій Васильович (для читачів – керівник ДП «Верп»), і не тільки дурить… Адже цифри і економіку потрібно шукати у розрахунках тарифів, а не ознайомившись з обґрунтуванням. Та ще і в УЖКГ не тільки непрофесіонали… Маю право так говорити, адже доведу незаконність встановлених тарифів мовою цифр, норм, правил, законодавчих актів.

Для кращої читабельності звернусь до шахових термінів, а саме – «шах» і «мат». «Шах» (у нашому випадку від слова ШАХрайство) саме і буде визначати шахрайство. «Мат» (від слова МАТематика) надасть вартісні наслідки «шаху».

Шах № 1. Згідно з Постановою КМУ № 1010 від 26.07.2008 року «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів» інвестиційна складова тарифу включається до нього виключно на строк не менше п’яти років. Програма повинна бути погоджена міською радою. До Програми додаються ТЕР(техніко-економічні розрахунки) або бізнес-плани, якими підтверджується ефективність вкладів. Про це йдеться у п.4.3. міського Порядку прийняття рішень про встановлення тарифів, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 27.07.2012 року за № 522-МР. В нашому випадку інвестиційна складова в тарифі включена на один рік, без погодження радою, без ТЕР, та є неефективною і незаконною.

Мат №1. Ціна цього шаху 133740 грн.

Шах № 2. У чотири рази більші від фактичних норми надання послуг з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів, які взяті до розрахунку тарифу. Дані про фактичні накопичення цих видів відходів за три останні роки знаходяться під сукном Управління житлово-комунального господарства.

Мат № 2. Прості математичні дії доводять, що кожен мешканець багатоповерхівок буде переплачувати ДП «Верп» 9,76 грн. на рік. Усі ж мешканці міста багатоповерхового сектору (їх 17443 чол.) – 160422 грн.

Шах № 3. Періодичність надання послуг для мешканців багатоповерхівок-усі календарні дні місяця, для мешканців приватного сектору-один раз на місяць. Вартість вивезення твердих побутових відходів однакова (при цьому норма надання послуги для приватного сектору більша – 1,47 м проти 1,3 м на рік). Давайте уявимо, що Ви оплатили процедури та харчування у санаторії за цілий місяць, а Вам надали їх тільки раз у кінці місяця. Чому споживач послуги з приватного сектору повинен зберігати відходи у холодильнику, чекаючи останнього дня місяця? Та це не зупинило в розрахунках ДП «Верп»! І великі економісти від «генералів сміттєвих кар’єрів» застосовують, а економісти від аж двох владних управлінь погоджують зі спагетті на вухах при визначенні планових витрат у розрахунку тарифу (увага!) котловий метод. При періодичності послуг 1:30 – різні витрати в один котел! Так і до теорії вірогідності недалеко.

Мат № 3. Цей шах мату не піддається. Тариф з вивезення відходів з приватного сектору потрібно розраховувати окремо. Можливо, звернутися до Програми поводження з побутовими відходами у м. Охтирці на 2009 – 2015 роки, що діє у місті та уже не застосовується чотири роки. Вона передбачає облаштування контейнерних майданчиків для відходів у приватному секторі…

Шах № 4. Така ж санаторна послуга і в бюджетній сфері. Періодичність послуги ми спостерігаємо на території ЗОШ № 4. Знову котловий розрахунок. Дурять учнів, хворих, а ще вчителів, лікарів, саме тих, хто наповнює бюджет та двічі оплачує за вивіз сміття – дома та на виробництві.

Мат № 4. Ціна цього шаху більша від шаху № 3 на величину бюджетної рентабельності ДП «Верп» – 15%.

Шах № 5. Найбільша жага надавача послуги – у статті розрахунку «Заробітна плата». Не будучи суб’єктом Галузевої угоди на 2013-2015 роки, ДП «Верп» використовує її норми при розрахунку оплати праці своїм працівникам, що є порушенням чинного законодавства та призводить до необґрунтованого завищення тарифів.

Мат № 5. Директор маленького підприємства зі штатною чисельністю у 20 чоловік має зарплату на 35 відсотків більшу, а економіст – таку ж, як у народного депутата України, що у 4 рази вища від зарплати вчителя, вихователя, лікаря.

Втретє я звернувся письмово до міського голови з проханням надати мені розрахунки тарифів для ознайомлення. Через 23 дні отримав відповідь від Управління житлово-комунального господарства, точнісінько як у гуморесці – «ООН. Начальнику ЖЕКа». У відповіді непотрібна мені інформація та ні слова по суті. Нещодавно я одержав від ДП «Верп» два «метелики». Перший відповідно «рахунок за новим тарифом, другий, названий додатковим, мабуть, «на живця». Чому два – я так і не зрозумів. Ситі та ліниві управлінці забули про норму Правил надання послуг з вивезення побутових відходів щодо обов’язкового попередження споживачів за 30 днів про зміни вартості послуги. Забули і про те, що «Правила» вимагають (більше як 5 років) застосування типового договору зі споживачем, що також є нормою ст. 648 Цивільного Кодексу України.

Впевненість у безконтрольності та почуття безкарності, при повному потуранні владних структур, дозволяє ДП «Верп» грати на полі міста без правил! Хочу нагадати, що пункт 10 тих же «Правил» зобов’язує органи місцевого самоврядування створити комісію щодо контролю за якістю надання послуг з вивезення побутових відходів. Те ж саме передбачає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (див. ст. 6 п. 6).

Звертаюсь до виконкому Охтирської міської ради з проханням відмінити брудні «сміттєві» тарифи та встановити справедливі, дійсно економічно обґрунтовані.

А. Вавенко, мешканець м. Охтирки

 Комментарии (7)

 

 1. ГОСТЬ пишет:

  Я просто в шоке от комментарий ахтырчан, человек поднял актуальный вопрос, который касается всех жителей Ахтырки, чтобы хоть как-то помочь народу понять сложившуюся ситуацию с платежами за воду, мусор и т.д., облегчить жизнь ахтырчан, а ахтырчане себя как всегда проявили с “наилучшей” стороны. Нет чтобы высказать свое видение на ситуацию…Опять перешли на личности, на оскорбления, на зависть… Сразу же возникает вопрос, не те ли кто писал эти комментарии, очень уж заинтересованы , в повышении тарифов на эти услуги, так как имеют доступ к этой кормушке. Что вы опять обгадили Ирину Ивановну, за что ? за то что она в годы своего мэрства, работала не покладая рук над тем , чтобы была подача воды круглосуточно и гарячая и холодная, чтобы вовремя вывозился мусор, чтобы работали как положено очистные сооружения… и т.д. не перечесть всего. Короткая у вас память дорогие ахтырчане… Каждый мэр и его команда, работавший в городе внес свой вклад, чтобы город процветал и был ни одним из худших на Украине. Каждый имеет свое мнение и всем не угодишь, и свои оскорбения, злобу и зависть держите при себе и не выносите на люди, тем более в письменном виде в комментариях , где поднимаются серьезные вопросы. И еще не известно, сколько домов и машин имеют те, кто пишет эти пошлые комментарии. Считайте свои деньги , а не чужие…И никто Вам право не давал, обзывать любого человека оскорбительными словами . Уважающий себя человек не позволит себе такие вольности. Начните прежде всего с себя и посмотрите, что Вы полезного сделали для города, кроме как писать оскорбительные комментарии в Интернете. Люди угомонитесь, начните думать позитивно и что-то все таки делать для города и для Украины, иначе, так и будем жить в дерьме, потому, что мы внутри себя такие. И считать, что все вокруг виноваты, но не я…И считать, что все вокруг виноваты, все неправильно делают, одни мы такие умные все знаем , все понимаем, а остальные дураки…

 2. Игорь пишет:

  Залаяли проплаченные шавки!
  Дом у Вавенко потянет всего до 200кв. метров, и внутри очень просто и дешево. Знакомый был там три года назад.
  Пока мусора будут править мусором город будет в мусоре.

 3. АГА пишет:

  Віщий Олег правий. “Вавенки зрозуміли, що недодеребанили з Іруськой, а тепер рахують чужі доходи. Тільки чому другим організаціям пред’яв не кидають? Світло, тепло, проїзд у маршрутках, кабельне ТБ… До речі, куди і кому на подвір’я пішла плитка з парку, яку як би тоді вивезли з території “щоб не вкрали. Людей баламутять тепер “коти Базіліо та лиси Аліси”. Дядя Толя дарма почав колотнечу

 4. Вещий Олег пишет:

  Статья пана Вавенка выглядит как коментарий Усама бен Ладана о мирном урегулировании ситуации на востоке Украины, великий знаток тарифной политики не пишет о том как это происходило в годы их правления, предлагаю Анатолию Борисовичу начать рубрику в газете Роксолана приблизительно такого характера”Как мы с Людочкой при общем доходе 3000 грн. в месяц за время мэрства И.И. сумели построить дом площадью 600 м2 ценой 500000usd” или “Как положить плитку в парке по цене 1000 грн. м2 и при этом избежать уголовного преследования”, или “Как незаметно украсть на санации канализационного коллектора по ул.Красноармейской -50 способов” и.т.д жду пан Вавенко следующих очерков.

 5. Степан пишет:

  Наверное к выборам пошла подготовка, березень не за горами. когда то команда Демченко И.И без зазрения совести отдала водоканал, свалку и весь вывоз мусора вместе с автомобилями, которые были куплены за городские денежки, господину Шейко. Поговаривали, что доля команды была половина, то есть 50 процентов, а пришел Пелых и послал всех на три веселых, вот и не имется. Хочется опять дорваться. Пить надо было меньше и воровать с головой, может и выбрали бы, а так адью.

 6. Борис пишет:

  Як так можна: спочатку тариф затвердили для ДП “ВЕРП”, а вже потім проводять конкурс і це ж підприємство точно буде переможцем з цим же тарифом? Можна ж було перед конкурсом міській раді диктувати свої вимоги і умови щодо меншої ціни за вивіз сміття. Отак у нас робиться усе і тендери і конкурси і потрібні переможці!

 7. Тетяна пишет:

  Щиро вдячна за такий професійний коментар.Задавала питання на обговоренні про тарифи для приватних підприємців:в проекті вказана була сума збільшення на 10гривень.Виступаючий запевнив що так і буде.Але в рахунку сума збішена на 60 гривень.Не розумію як скільки можно нас одурювати?

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: