Парламентський “урожай”: Багатий і бідний, розумний і не дуже скористалися шансом стати депутатом

20 ноября 2014 | СВІЖИЙ НОМЕР | Нет комментариев | №47(973)

ВибориЦентральна виборча комісія встановила остаточні офіційні результати позачергових виборів до Верховної Ради України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі і визнала обраними 421 депутата. З них 196 народних депутатів обрані в одномандатних округах і 225 – за партійними списками.

До Верховної Ради України восьмого скликання за партійними списками проходять шість політичних сил:

64 депутати (22,14%) – «Народний фронт»

63 депутати (21,82%) – Блок Петра Порошенка

32 депутати (10,97%) – Об’єднання «Самопоміч»

27 депутатів (9,43%) – Опозиційний блок

22 депутати (7,44%) – Радикальна партія Олега Ляшка

17 депутатів (5,68%) – «Батьківщина»

Решта партій набрали менше 5 відсотків голосів виборців. В цілому в парламенті разом з партійними списками і мажоритарниками

132 місця отримав Блок Петра Порошенко,

82 – «Народний фронт»,

33 – «Самопоміч»,

29 – Опозиційний блок,

22 – Радикальна партія,

19 – «Батьківщина».

Крім того, в парламент пройшли по одномандатних округах 6 представників ВО «Свобода», по одному – від партій «Сильна Україна» Сергія Тігіпко, Всеукраїнського аграрного об’єднання «Заступ», «Правий сектор» і «Воля».

НАЙБАГАТШІ

Серед парламентарів VIII скликання 12 входять до списку сотні найбагатших українців за версією «Forbes» Двоє – мільярдерів – колишній регіонал Вадим Новинський зі статками в 1,4 млрд. доларів та Костянтин Жеваго з 1,1 млрд. доларів. Сергій Тарута має 479 млн. дол.,агропромисловий бізнесмен Станіслав Березкін – 324 млн., почесний президент концерну «АВЕК» Олександр Фельдман з 248 млн., президент «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв з 234 млн., власник мережі гіпермаркетів «Епіцентр» та «Нова лінія» Олександр Герега з 218 млн., Нестор Шуфрич з 195 млн., брат колишнього секретаря РНБО Сергій Клюєв з 11 млн., співвласник мережі АЗС «»WOG» Ігор Єремєєв та його компаньйон Степан Івахів, які мають по 87 млн., а також почесний президент банку «Надра» та співвласник Одеської кіностудії Іван Фурсін з 55 млн. Грошових мішків могло бути і більше, але вибори програли екс-регіонал Давид Жванія, соціаліст Микола Рудьковський, власник концерну ЕДАПС Василь Грицак, київські бізнесмени Віктор Пилипишин, Вадим Столар та Євген Червоненко. Серед парламентарів – два сини супер-багатіїв – Олексій Порошенко та син гендиректора АПК «Нібулон» Андрій Вадатурський.

ГЕНДЕРНИЙ ПРИНЦИП

У парламент пройшло 49 жінок – на шість більше у порівнянні з попереднім склик анням. Більше всього їх у об’єднанні «Самопоміч»: 11 пройшли за списками і 1 – по мажоритарці. Друге місце по кількості жінок – у «Народного фронту» – майже 13,5% від загальної кількості, на третьому місці – «Блок Петра Порошенко», в якому 10% жінок. Хоч кількість жінок і постійно збільшується (у 2007 р. їх було тільки 17,8%, у 2012 р. – 19,78%), але у порівнянні з європейськими стандартами, який передбачає присутність у парламенті як мінімум 30% жінок, це дуже мало.

Жінки сподіваються, що чоловіки у сесійній залі припинять влаштовувати кулачні бої і будуть вести себе ввічливо. Наймолодшою у новому парламенті буде жінка – Альона Кошелєва. Їй лише 24 роки, вона з Харкова. Депутатський мандат ця юна особа отримала, як номер 13 у партійному списку Ляшка. А до виборів вона була тимчасово безробітною й публікувала відверті фото у соцмережах. Верховна Рада нинішнього скликання втратила яскравих представниць минулого парламенту – депутата від ВО «Свобода» Ірину Фаріон, яка запам’яталася екстравагантними заявами на адресу російськомовного населення в Україні, у студентські роки була членом КПРС та клянеться, що взагалі не знає російської мови. Коли «Свобода» зазнала поразки на виборах, назвала виборців «рабами». Не отримала мандата і регіоналка Ганна Герман, відома любителька брендових речей. Коли їй дорікнули, що за вартість її сумочки можна купити 5 бронежилетів для солдат АТО, вона віддала свій аксесуар на потреби армії. Бізнес-леді і політик Оксана Калетник, яка перша покинула фракцію КПУ, одна з небатьох жінок із топ-100 найбагатших людей України. Вона засновник компаній, які займаються на ринку жилої, комерційної і промислової нерухомості та ресторанного бізнесу. Не стала балотуватися і Таїсія Повалій, яка в минулому скликанні приходила на роботу в парламент дуже рідко, бо від неї отримувала лише головний біль і поганее самопочуття

ПРОФЕСІОНАЛІЗМ

Вищу освіту має більшість – 97,16% обранців, 11 нардепів (2,6%) мають середню освіту, а один депутат закінчив усього 9 класів школи. З-поміж партій, які потрапили до нового парламенту, найбільше кандидатів з середньою освітою висувала Радикальна партія. У списку Ляшка загалом до 17 кандидатів, які закінчили лише школу. Серед нових парламентарів є чимало старих кадрів: 187 депутатів минулих скликань. І серед них навіть такі, які голосували за закони Януковича 16 січня. Їх набралося аж 64.

Мандати народних депутатів VIII скликання отримали щонайменше 37 фігурантів журналістських антикорупційних розслідувань. Щоправда, список корупціонерів можуть поповнити нові прізвища. Адже лише 227 новообраних депутатів з 326, висунутих різними політичними силами, опублікували свої декларації про доходи і майно за 2013 рік, як того вимагає закон.

ВІКОВА КАТЕГОРІЯ

У фракції Олега Ляшка буде не тільки наймолодша жінка, але й один з найстарших депутатів – Юрій-Богдан Шухевич, син командира УПА Романа Шухевича, якому 81 рік. Проте не він один має найповажніший вік – колишній регіонал Юхим Звягільський на місяць старший від Шухевича. Звягільський уже восьмий раз потрапив до українського парламенту, був нардепом усіх попередніх скликань. Цього разу він отримав мандат як самовисуванець у 49-му окрузі на Донеччині, набравши лише 1464 голоси виборців.

ЗАРПЛАТА

Народні депутати попереднього скликання значно урізали свої виплати. Раніше вони мали на руки близько 15 тисяч гривень щомісяця, матеріальну допомогу на рівні 55 тисяч гривень в рік, 18 тисяч гривень на чотирьох помічників щомісяця. Сьогоднішній розмір депутатської зарплати – 6500 грн. Усі додаткові виплати набагато скоротилися, а грошей на помічників дають 12 тис. грн. Колишні громадські активісти та журналісти ще навіть не склали присягу народного депутата, а проте вже заявляють про потребу підвищення зарплати. «Прожити на 6,5 тисячі гривень я не зможу. Хабарі брати не хочу. Брехати про свої доходи не буду. Тому за такі гроші працювати в парламенті не буду», – категорично заявив Мустафа Найєм, який пройшов за списками Блоку Петра Порошенко. Аналогічної думки дотримуються і його колеги Сергій Лещенко та Мирослава Гонгадзе. Виходить, що молоді люди, коли балотувалися до парламенту, не декларували, що вони йдуть заробляти, а говорили про наміри змінити систему і побороти корупцію. Пересічні громадяни рекомендують їм спочатку навчитися жити на 1,5-3 тисячі гривень, як це робить більшість українців.

УСЕРЕДНЕНИЙ ПОРТРЕТ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА VIII скликання:

Чоловік, віком 44 роки, з вищою освітою. У минулому працював в сфері управління або був народним депутатом.

ГЕОГРАФІЯ

Із 421 депутата 187 – мешканці Києва, 31 – львів’яни, які потрапили в парламент завдяки «Самопомочі». По 23 переїдуть на роботу до столиці з Харкова та Дніпропетровська, по 16 – з Одеси і Донецька, 14 – з Вінниці, 10 – із Запоріжжя. Із Сумської області до парламенту потрапило 4 депутати. Народний депутат від Охтирського виборчого округу №162 – 1969 року народження, офіцер з особливих доручень Апарату Голови СБУ Владислав Бухарєв теж давно проживає в Києві.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: