СТАН ЗЕМЛІ

27 ноября 2014 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №48(974)

Аномальная жараЗемлю очікує аномальна спека

За прогнозами НАСА, у 2015 році Землю очікує аномальна спека. Про те, чого нам чекати від клімату, розповідає експерт Національного екологічного центру України Ірина СТАВЧУК:

- Відомо, що кожні 10 років кількість літніх днів (коли середня температура повітря більш як 15 градусів) зростає на вісім днів. Крім того, існує таке явище, як «тепла хвиля». Ідеться про тривале перевищення максимальних денних температур. Найдовшу «хвилю тепла» зафіксовано 2010-го, який визнаний найспекотнішим за всю історію метеоспостережень. Але цьогоріч маємо не лише підвищення температури, а й її максимальні перепади та нехарактерні опади, коли вони випадають не рівномірно, а концентровано за короткий час. В період між 1960-м і 1990-м зафіксовано три «хвилі тепла», у період між 1990-м і 2000-м – також три, а від 2010-го до 2014-го їх було аж дванадцять. Експерти ООН кажуть, якщо уряди всіх країн не вживатимуть термінових заходів для зменшення температури на Землі, то вона вже до середини століття збільшиться на 2 градуси. І ці процеси стануть незворотними, бо потепління клімату спричинене діяльністю людини. Прогнози показують, що нам одночасно треба готуватися до теплішої зими загалом та аномально спекотного літа. Земля поволі перетворюється на пустелю і разом з тим все зростає кількість гідрометеорологічних явищ – посух, повеней, ураганів.

Земні полюси почали рухатись

Група вчених з Європи і США прийшла до приголомшуючого висновку: зміна магнітних полюсів нашої планети може статися вже при житті нинішнього покоління. Раніше вважалося, що цей майже непомітний процес займає біля 7 тисяч років, а тепер думка змінилася. Цей висновок зроблений при вивченні пластів попелу, які відкладалися в результаті вулканічних вивержень на дні озера поблизу Рима. В них начебто законсервувалась вся історія змін напрямків магнітного поля Землі. З’ясувалось, що деякі магнітні полюси значно рухливіші, ніж вважали до цього. Є й інші факти. Щоб полегшити роботу пілотів, у ряді аеропортів злітно-посадочної смуги нумеруються у відповідності з їх орієнтацією за компасом. Так ось, магнітне поле Землі, змінюючись, вимусило переписати цифри, якими помічені ці смуги. За останні кілька років подібні зміни були внесені в аеропортах Новозеландського Окленда, Флориди, Лондонському Станстеді. Зміни відбулися всього за кілька десятків років. Вчені не виключають того, що цей процес може прискоритися. Відомо, що за останні 200 років Північний полюс пересунувся на 960 км. А минулим літом супутники зареєстрували послаблення магнітного поля в одних районах Землі і посилення в інших. Вчені попереджають, що людство повинне готуватися до неочікувано швидкої зміни полюсів, яке може змінити все наше життя.

Пляма на Сонці

Велику пляму на небесному світилі помітила космічна Обсерваторія сонячної динаміки, що функціонує при НАСА. Її можна побачити навіть без телескопа, адже пляма перевищує діаметр Землі у 10 разів. Однак не забувайте: дивлячись на Сонце, використовуйте захист для очей – затемнені окуляри або якийсь інший фільтр. Плями на Сонці зауважували здавна, згадки про це є навіть у давньоруських літописах. За місяць на світилі буває від кількох до 250 плям. На думку вчених, вони виникають через заплутані магнітні лінії. У їх центрі значно нижча температура, через що виходить чорний колір плям. Тривалість «життя» плям залежить віх їх кількості: якщо їх багато одночасно, вони швидко спалахують і зникають. А от така гігантська пляма, яку побачили зараз, може триматися довше, чим місяць. Востаннє велику пляму науковці зафіксували 2008 року, а найбільшу чорноту зауважили після Другої світової війни, у 1947-му. І тоді, і тепер вони були зафіксовані у південній півкулі Сонця. В окремих випадках так а пляма здатна навіть спричинити короткочасні перебої в електропостачанні на Землі.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: