Зайнятість населення

11 декабря 2014 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | Нет комментариев | №50(976)

К. СідельникТРУДОВІ ВІДНОСИНИ ЧИ САМОЗАЙНЯТІСТЬ – ВИЗНАЧ ПЕРЕВАГИ І ЗРОБИ ДЛЯ СЕБЕ ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР

Кожен заробляє на життя як уміє. При цьому є ті, які віддають перевагу (або змушені) працювати на інших і ті, які самостійно забезпечують себе роботою.

У першому випадку взаємовідносини між роботодавцем і найманим працівником узаконюються шляхом укладення трудового договору і реєстрації його в державній службі зайнятості.

Трудовий договір містить основні зобов’язання сторін щодо оплати праці, часу виконання робіт та тривалості відпочинку, забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці тощо, які мають відповідати основним вимогам законодавства про працю.

Врегулювання трудових відносин через укладення трудового договору автоматично надає право працівнику на соціальні пільги і гарантії, у т.ч. щорічну основну і додаткову відпустки, виплати з Фондів соціального страхування з того моменту, як особа отримає статус найманого працівника.

Заробітна плата найманого працівника має враховувати його кваліфікаційні вимоги і перевищувати законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати за повністю відпрацьовану місячну норму праці. Слід звернути увагу, що до страхового стажу для призначення пенсії працівнику зараховуються періоди роботи, за які сплачувались внески до Пенсійного фонду у сумі не меншій ніж внесок із мінімальної заробітної плати. Розмір пенсії у майбутньому залежить від заробітної плати, яку отримує працівник сьогодні, чим більший заробіток, тим вище буде пенсійне забезпечення.

Останнім часом для багатьох верств працездатного населення спостерігається орієнтація на самостійну зайнятість як джерело прибутків. Фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, обов’язково мають бути зареєстровані в Єдиному державному реєстрі як суб’єкти підприємницької діяльності; стати на облік до податкової служби та обрати спосіб оподаткування (загальна система оподаткування, сплата єдиного податку або сплата фіксованого податку). Приватні підприємці на свій розсуд встановлюють тривалість робочого часу і часу відпочинку, обирають вид діяльності, робоче місце тощо. У соціальному страхуванні фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності беруть участь або на добровільних засадах, або сплата внесків здійснюється автоматично згідно встановлених ставок в залежності від виду оподаткування. Що стосується пенсійного забезпечення, то період роботи до страхового стажу для призначення пенсії приватним підприємцям зараховується пропорційно сплаченим внескам. Для зарахування повного місяця роботи до страхового стажу приватним підприємцям необхідно здійснювати доплату до суми мінімального страхового внеску (розраховується із мінімальної заробітної плати).

Звертаючись до працівників, наголошуємо, що найефективнішим захистом є правова обізнаність. Знаючи свої права, працівники зможуть їх захистити, вибрати прийнятний спосіб заробітку – оформити самостійну підприємницьку діяльність чи працювати за трудовим договором і користуватись пільгами, гарантіями, передбаченими трудовим законодавством.

Начальник управління К.О.Сідельник

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: