Охорона довкілля: район позбувається хімічного «багатства»

30 января 2015 | ЖИТТЯ РАЙОНУ | Нет комментариев | №4(983)

За часів Радянського Союзу у сільському господарстві при вирощуванні рослин широко застосовували пестициди. Хімічні речовини використовували для боротьби з хворобами культур, бур’янами, різноманітними шкідниками та гризунами. Минуло більше двадцяти років, та залишки «колгоспного майна» і досі в Охтирському районі отруюють і землю, і воду, і повітря. Знаходяться вони у зруйнованих сховищах, під відкритим небом, у пошкодженій тарі, і тому є особливо небезпечними. З 2003 року була прийнята комплексна Програма охорони навколишнього середовища до 2015 року, де окремим пунктом ідеться мова про вивезення пестицидів з території Охтирського району. За перші два – три роки дії Програми була вивезена та утилізована значна частина хімічних речовин, проте після того все надовго «заглохло» і тільки у минулому році справа зрушилася з місця, не без ініціативи громади, яка почала обурюватися бездіяльністю влади.

Процес вивезення пестицидів з території Височанської сільської ради, 2014р

Про те, що було зроблено і що планується, ми запитали у головного спеціаліста відділу юридичного забезпечення взаємодії з правоохоронними органами та цивільного захисту апарату Охтирської райдержадміністрації Михайла МОІСЄЄНКА.

- У 2014 році був заключений договір з ТОВ «Сервісний центр Регенерація масел», яке обслуговувало Височанську, Куземинську, Лантратівську, Олешнянську, Пологівську, Староіванівську селищні ради. По Рибальській сільраді тендер виграло ТОВ «Сучасні екологічні інновації». Загалом ці київські фірми вивезли та утилізували 12241 кілограм пестицидів. На це були виділені кошти місцевого бюджету у розмірі 412 тисяч гривен. Та казначейство проплатило лише 30% визначеної суми. Тому борг буде виплачено з бюджету 2015 року. На на нові домовленості коштів немає, – повідомляє Михайло Євгенійович.- Власники СТОВ «Бакирівське» та ТОВ «Перше Травня» за власний кошт позбулися чотирьох тон пестицидів. Вивезти та утилізувати тону такого «багатства» коштувало 34950 гривень».

- Де відбувається утилізація пестицидів?

Знищення пестицидів відбувається на спецалізованному заводі у місті Шостка. Потім на адресу селищної ради приходить лист з висновками санітарно – епідеміологічної служби про знешкодження небезпечних відходів відповідно до погодженого висновком державної санітарноепідеміологічної експертизи Міністерства охорони здоров’я України.

- Де ще залишилися пестициди у нашому районі?

На балансі «РАЙЗ – Максимко», ПСП «Десна», Іванівської дослідно-селекційної станції, Чупахівської селищної та Довжицької сільських рад, а це ще понад 130 тон хімічних речовин. Якщо приватні господарства можуть виділити власні кошти на вивезення пестицидів, то сільради навряд чи знайдуть на це можливість фінансування.

Ольга Пакуліна

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: