ГАЗОВА ТЕМА

13 марта 2015 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №10(989)

ЛІЧИЛЬНИК КРУТИТЬ, АЖ ПИЩИТЬ, А ТЕПЛА НЕ ЧУТИ…

Споживачі нарікають: цього року газ, який транспортують для побутових потреб, значно гіршої якості.

"Ні, це не газ, а якась "бодяга", – не стримує емоцій Микола КОВАЛЬЧУК, який зателефонував до редакції. – У мене двокімнатна квартира, автономне опалення. Улітку замінив вікна на склопакети, пінопластом утеплив стіни. Сподівався, заощаджу на теплі. Але витрати газу зросли майже на 30 кубів!"

Висновок один: монополіст транспортує розбавлену "бодягу", теплотворна здатність якої менша від норми. Тож, щоб зварити борщ, закип’ятити воду чи обігріти помешкання, доводиться витрачати значно більше часу, а відтак і грошей. Газ горить, але майже не гріє.

БуратчукЩО РОБИТИ В ТАКІЙ СИТУАЦІЇ? Як на побутовому рівні проконтролювати якість палива, а головне довести, що "газовики" нагло дурять споживачів? "Можна написати заяву до облгазу, — каже Юрій БУРАТЧУК, директор інженерної компанії "Інкомсистем". — Приїдуть спеціалісти і за ваші гроші (така послуга коштує в межах шести тисяч гривень) перевірять газ на відповідність державним стандартам, навіть дадуть папірець з офіційним висновком. Вгадайте, що там буде написано? Так, що газ за всіма параметрами якісний. І хіба можна чекати іншого результату? Ні. Причина проста: НАК "Нафтогаз" сам продає і сам контролює якість. Висновки інших лабораторій, не підпорядкованих цій структурі, коли розглядають спірні питання чи під час розрахунків, до уваги не беруть".

"Тобто довести, що хтось розбавляє газ, неможливо?" — запитую. "На жаль, ні, — каже пан БУРАТЧУК. — А те, що "бодяжать", — факт, у якому давно ніхто не сумнівається. Калорійність газу в межах України на різних родовищах різна — від 6500 до 11 500 кілокалорій. До сховищ його запомповують із теплотворною здатністю не більш як 8000 — 8200 кілокалорій. Для цього розбавляють азотом до 30 відсотків — "Нафтогаз" майже на 90 мільйонів закупив спеціальних установок, які добувають цей хімічний елемент із повітря".

Згідно з наказом Мінпаливенерго від 2004 року про "Тимчасовий порядок проведення підрахунку розміру плати населення за газопостачання в разі відхилення параметрів якості газу від встановленої величини", передбачено, що теплота згоряння голубого палива має бути не менш як 7600 кілокалорій на кубічний метр. У тому документі навіть записано, що побутовим споживачам мають зробити перерахунок і повернути кошти за неякісний газ.

"От тільки наразі, — пояснює співрозмовник, — офіційно довести в Україні, що вам транспортують паливо, теплотворна здатність якого значно менша від норми, наприклад, 7400 чи 7300 кілокалорій, неможливо. Хоч бийтеся чолом об стіну. Якби в Україні законодавчо ухвалили рішення про поділ газу на категорії залежно від теплотворної здатності, тоді б не було лазівок для махінацій. Так зробили норвежці. Уявляєте, у них аж вісім різновидів газу, у нас же один. Тому й процвітають маніпуляції, на яких наварюють великі гроші і працівники газової сфери, і теплопостачальні підприємства.

ПЕРЕХОДИМО НА «ЗОЛОТЕ» ПАЛИВО

З квітня вартість блакитного палива зросте у три рази. Невдовзі вже переважній більшості з нас доведеться працювати лише на комуналку. Уряд анонсував підвищення цін на енергоносії.

З 1 квітня ціну газу підвищать утричі. Подорожчання газу автоматично потягне за собою зростання ціни гарячої води та опалення. І воно неминуче, бо, за словами голови НБУ Валерії Гонтаревої, підвищення тарифів погоджене з МВФ.

Марунич- За попередніми даними, з квітня населення отримає дві ціни на газ — пільгову (звичайну) і ринкову, — розповідає Дмитро МАРУНИЧ, спів-голова Фонду енергетичних стратегій. — Якщо місячний обсяг споживання газу домогосподарством буде в межах 200 кубічних метрів (2400 кубів на рік), то вводиться звичайна ціна 3,6 тисячі гривень за тисячу кубів. Коли буде перевищення цього ліміту, ціна становитиме 7178 гривень за тисячу кубів, тобто вона буде прив’язана до ціни імпортованого в країну природного газу.

? То наскільки в середньому зросте ціна газу?

- У три рази. Наприклад, ті споживачі, що живуть у багатоквартирних будинках і використовують газ для підігріву води та приготування їжі й не мають лічильників, сплачують сьогодні 1,29 гривні за куб при встановленій нормі 6 кубів на особу на місяць, тобто 7 гривень на місяць. Після подорожчання платіжки зростуть до 21,6 гривні. Якщо у квартирі прописано чотири особи, то за газ треба буде викласти понад 86 гривень на місяць.

? Якщо споживання блакитного палива перевищить 2400 кубів на рік, то якими будуть суми?

- Порахуймо. Тим споживачам, котрі напалюють понад 6000 кубів газу на рік, блакитне паливо обходиться сьогодні у 3,65 гривні за куб (якщо є лічильник) і 4,011 гривні (коли його нема). Як правило, це власники великих будинків, котеджів, а також майже всі мешканці приватного сектора, насамперед у сільській місцевості, які використовують природний газ для опалення житла. Після подорожчання вони платитимуть у 1,8 — 2 рази більше, тобто майже 7,2 гривні за куб.

Можна прогнозувати, що восени ціна опалювання також зросте на 40-50% з початком опалювального сезону.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: