КРАЄЗНАВСТВО: До 250-річчя утворення 12-го Охтирського гусарського полку

15 марта 2015 | ІСТОРІЯ | Нет комментариев | №10(989)

«Ахтырские гусары,

О храбрые друзья»

Д.Давыдов

У середині 18-го століття царська Росія відчула потребу у легкокінній кавалерії. Указом від 11 березня 1762 року імператриця Катерина ІІ започаткувала перетворення слобідських козачих полків на регулярні. У 1765 році маніфестом було проголошено про ліквідацію слобідських полків. Серед інших полків ця реформа торкнулася і Охтирського.

Подгорічані І.М.Першим командиром ще не існуючого Охтирського гусарського полку був призначений бригадир граф Подгорічані І.М., виходець із сербів «грамотный лишь по нужде, но храбрый и отличный офицер…» Саме цьому офіцеру, який відзначився ще в 1760 році під час рейду російської кавалерії на Берлін, належало з козачих формувань організувати добре навчений гусарський полк.

Формування Охтирського гусарського полку почалося 3 березня 1765 року за участю бригадира М.Ф.Зорича. Відтоді Охтирка втратила всі привілеї полкового міста, а потім й однойменного повіту.

Гусари вербувалися з колишніх козаків і старшинських дітей. Рядові гусари записувалися на 25-річну службу, а колишня козацька старшина мала вибір: або йти у відставку, або залишатися в реформованому полку на офіцерських посадах.

З старшин Охтирського козачого полку в гусари вступили тільки троє: охтирський полковник Михайло Боярський (зарахований полковим обозним), Степан Лесевицький, перейменований у секунд-майора і полковий хорунжий Михайло Линецький. Були перейменовані також усі поручики і козацькі сотники. За штатом полк поділявся на дивізіони – по два ескадрони, а ті в свою чергу на роти.

Знамя полкаПолк отримав полкові прапори, штандарт, на якому був зображений герб міста Охтирки, печатку з державним гербом, дозвіл на полкову артилерію. Але полк не мав ще достатньо коней, амуніції і бойового спорядження.

Формування полку, а потім і його дислокація відбувалася в Охтирці на території, розташованій між теперішніми вулицями ім.Фрунзе (колишня Сумська) і ім.Чапаєва (колишня Слобідська) та озером Чикаловим. Німими свідками тих часів залишилися деякі будівлі, в яких знаходилися штаб полку, ветаптека, трубарня – будиночок, де розміщався полковий духовий оркестр (у народі ці будівлю називали будиночком Дениса Давидова, хоча в Охтирці він ніколи не був), дві вікові липи, дуб і криниця.

300 літній дуб

Євген Мегера, член історико-краєзнавчого клубу «Охтирські гусари», 28.02.2015

Продовження буде

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: