«Міністерська чехарда» призвела до конфлікту

18 марта 2015 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 1 комментарий | №11(990)

Високий рівень соціальної напруги в Охтирці, як і по всій Україні, відчувається буквально на кожному кроці. Покупці сваряться з продавцями, пасажири звинувачують водіїв, споживачі бачать у контролерах газової служби, енергонагляду, водопостачання своїх ворогів, вкладники депозитів зтерли б у порошок банкірів, працівники ненавидять своїх роботодавців, населення – чиновників. Люди стали менш терпимими і лояльними, починають шукати винних там, де їх немає апріорі. І на пустому місці може виникнути конфлікт.

IMG_3331

До редакції нашої газети звернулися представники районної організації ГО «Всеукраїнське об’єднання ветеранів Чорнобиля» Ю.М.Новіков, О.І.Москаленко, С.М.Терещенко, В.І.Липський, які принесли відкрите звернення, підписане 32 чорнобильцями.

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

13.03.2015 року в приміщенні Сумської ОДА відбувся захід, де обговорювалися складні та болючі питання чорнобильців. Цей захід був організований особисто головою Сумської ОДА Клочком М.О., на ньому були присутні представники громадських чорнобильських організацій Сумської області в т.ч. і міста Охтирки, а також керівництво та посадові особи Департаменту СЗН Сумської ОДА на чолі із Дубровським М.В., представники керівництва ПФ України в Сумській області, обласного управління охорони здоров’я, керівники всіх управлінь СЗН Сумської області. З трьох керівників управлінь СЗН в Сумської області (Шостка, Ромни, Охтирка), які виступили на цьому заході, гучним та образливим для нас, чорнобильців, став виступ начальника УСЗН Охтирської міської ради – Сідельник К.О., з її «легкої руки» ми водночас стали «так званими» (!!!) чорнобильцями, і така її оцінка чорнобильцям – сиротам і інвалідам, вдовам та переселенцям, ліквідаторам, які віддали саме дороге на світі – своє здоров’я і своє життя (!!!), з боку керівника структури соціального захисту Охтирської міськради обурила всіх присутніх і не тільки чорнобильців, а присутніх посадовців поставила в незручну ситуацію, реакція залу була одностайною, Сідельник К.О. була змушена залишити трибуну під обурені вигуки чорнобильців. Вважаємо, що такі висловлювання є не припустимі, а тим більше з боку посадової особи – начальника УСЗН Охтирської міськради – Сідельник К.О., бо вони принижують людську гідність чорнобильців міста Охтирки – сиріт і інвалідів, вдов та переселенців, ліквідаторів, які гідно виконали свій обов’язок перед народом.

Вважаємо, що то є образа пам’яті тих, яких вже нема, їхніх сімей… Ми, чорнобильці міста Охтирки, обурені таким зневажливим ставленням і вимагаємо від неї публічного вибачення перед нами, оскільки своє принизливе і образливе висловлювання про нас Сідельник К.О. здійснила публічно.

Просимо Ігоря Алєксєєва, як голову міської ради, якій підпорядкована Сідельник К.О., обов’язати її принести чорнобильцям м.Охтирки свої офіційні публічні вибачення (через пресу) та надати її діям принципову оцінку, про що сповістити нас на адреси громадських організацій та через пресу. У разі не регаування на наше відкрите звернення, будемо змушені звернутися до суду по захист наших прав, честі та гідності.

Також вважаємо за доцільне поставити питання про відповідність Сідельник К.О. займаній посаді, бо випадки подібного негативного ставлення до чорнобильців з її боку непоодинокі.

СідельникМи звернулися за роз’ясненнями даної ситуації безпосередньо до Катерини СІДЕЛЬНИК:

? Катерино Олександрівно, як могло таке трапитися?

- Я зараз все поясню і сподіваюсь, що мене зрозуміють. Дійсно, такий захід був проведений в облдержадміністрації, на ньому були присутні і представники громадських чорнобильських організацій, в тому числі і з Охтирки – Г.Л.Саєнко, Ю.М. Новіков, І.О.Хоруженко, О.О.Гончаренко, Ю.П.Калюжний, О.М.Чумак .

? Про що йшла мова?

- Це дуже болюче питання для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Справа у тому, що в кінці минулого року перед затвердженням Державного бюджету України був прийнятий Закон України №76-VІІІ від 28 грудня 2014 р., в якому внесені обмеження в інші закони. Зокрема в Закон «Про статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» ст.60 «Право вибору пільг та компенсацій особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У цій статті написано: «Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із Законів України».

? І перед яким вибором були поставлені чорнобильці?

- У нашому місті проживає 589 учасників ліквідації аварії. 88 з них мають подвійний статус і до 2015 року користувалися пільгами за двома законами. Це громадяни, які були направлені в Чорнобиль від військкомату або відряджені військовою частиною. У них є експертні висновки, що їхні захворювання мають зв’язок з виконанням обов’язків військової служби в Чорнобильській зоні. Тому ці люди заодно мали і статус інвалідів війни. Вони отримували 100% пільгу на оплату усіх житлово-комунальних послуг, як інваліди війни і 303 грн. щомісячно на продукти харчування по Чорнобильському закону. Ті громадяни, які командирувалися від підприємств, керувалися тільки законом «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», мали 50% пільг на сплату житлово-комунальних послуг і 303 гривні на харчування.

З 1 січня чорнобильці-інваліди війни повинні були вибрати, якою пільгою вони користуватимуться: чорнобильською – 50% пільга плюс 303 гривні, або інваліда війни – 100% пільга без 303 гривень, як і інші пільговики цього статусу. В зв’язку з цим по всій Україні почала поширюватися хвиля невдоволення, люди вимагали залишити їхні пільги без скорочень. Минає січень, в лютому вже треба визначатися, писати заяви щодо обраного виду пільг, а ніхто не поспішає і кожного можна зрозуміти. В цей час ми отримуємо роз’яснення Міністерства соціальної політики, де написано, що якщо право вибору пільговика не визначається, то управління соцзахисту повинні самостійно надавати пільгу за першочерговим законом – тобто чорнобильським. Згодом роз’яснення відкликали, але ліквідаторів аварії це обурило і налаштувало проти нас, начебто ми пишемо закони.

Наше управління проводило інформаційну роботу, ми тримали постійний зв’язок з іншими аналогічними управліннями області, та й по Україні, писали листи і у профільне міністерство, і в департамент соцзахисту з проханням надати більш конкретні пояснення щодо застосування цих змін в законодавстві, але відповіді ніякої не отримали. Я особисто слідкую за новинами, як розвиваються ці події в інших областях. Наприклад, у Кіровоградській області відбувся такий же самий захід, які і у нашій області 13 березня, але там запросили представника Міністерства соцполітики, який і вів розмову з чорнобильцями. Напередодні і в Сумах була зустріч з народними депутатами Олегом Медуницею і Миколою Сугоняко. Так Олег Медуниця сказав: «Двадцять років популізму привели до фінансової кризи. Зараз ми поскорочували все, що можна скоротити. Не можу пообіцяти, що все вернеться назад. Закон прийнятий і його треба виконувати». Чи щось залежить особисто від мене у даній ситуації?

? Звичайно, що ні. Але що ж такого Ви сказали, що обурило присутніх на обласному заході чорнобильців?

- Я спочатку навіть сама не зрозуміла. Переді мною за трибуну виходила в.о. начальника обласного управління Пенсійного фонду, яка чорнобильців назвала постраждалими. Їй зробили із залу зауваження, щоб більше так їх не називала, а казала «ліквідатори». Хоча в законі є таке формулювання6 «особи, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», тобто так називати можна. А про себе я подумала: ніяких скорочень, називати так, як написано в назві закону – «учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Після того, коли мені це прийшлося повторювати у кожному реченні, сказала для скорочення слів – так звані чорнобильці, але я не мала жодного наміру нікого ображати. Є повна назва статусу, а є так би мовити, вживана неофіційно, по-народному – чорнобильці. І ніякого іншого значення у цих слів не було.

Присутні в залі вирішили прискіпатися до цих слів і коли я зрозуміла, що їх витлумачили в другому смислі, я відразу з вибачилася. Вибачаюсь і зараз перед тими людьми, кого образили ці слова, але прошу і правильно їх зрозуміти.

Від редакції: хотілося б сподіватися, що непорозуміння (іншими словами назвати важко) буде на цьому вичерпано. До роботи Катерини Сідельник і очолюваного нею колективу особисто на моїй пам`яті, як журналіста з 30-річним стажем, у мешканців міста претензій не було. Це, не побоюся сказати, єдине з управлінь, у якому чітко налагоджена робота, кожен має свої обов’язки і відповідально ставиться до них. А у тому, що «міністерська чехарда» ніяк не устаткується, а нововведення протирічать одне одному, ніяк не вина низинної ланки державного управління.__

Наша довідка

Згідно з Академічним тлумачним словником української мови, є два значення вислову «ТАК ЗВАНИЙ»:

а) який має умовну назву. Наприклад: «Припускають, що в якісь дуже віддалені часи існувала одна-єдина індоєвропейська мова, так звана індоєвропейська прамова, з якої начебто розвинулися всі інші» (М.Трубецький, «Думки про індоєвропейську проблему», 1938 р.). Це словосполучення можна також замінити словом «тобто». А коли кажуть: управління соціального захисту, так званий совбез – всі розуміють, про що мова.

б) який виражає іронічне ставлення до кого-, чого-небудь. «Усі ваші так звані думки я давно знаю. (Олександр Довженко, 1958).

 Комментарии (1)

 

 1. Наталія пишет:

  Я розумію чорнобильців (тепер вже боюсь навіть називати так цю категорію людей, щоб не образити), що передбачене законодавством зменшення виплат пільг та компенсацій сильно вас обурює та ви прагнете відстояти свої права.
  Але слід розуміти, що посадові особи повинні діяти лише на підставі закону так, як в іншому випадку вони стають порушниками закону, за що передбачена адміністративна та карна відповідальність. Тому не розумно звинувачувати начальника управління соціального захисту м. Охтирка, яка відповідально ставиться до своїх обов’язків, в усіх гріхах Депутатів та Уряду країни та чіплятися до слів, наче від цього повернуться відмінені законодавством виплати.
  Я також погоджуюсь з автором статті, що установа, якою керує Катерина Олександрівна Сідельник, у мешканців міста претензій не має так, як колектив працює злагоджено, з повагою до відвідувачів, створені всі зручності для відвідувачів щоб не було черг та непорозумінь.
  Шановні учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як не важко, але все-таки необхідно залишатися добрими людьми та не пред’являть безпідставні претензії керівнику низинної ланки державного управління, адже коли ви отримували пільги та компенсації в повному розмірі, то неповаги до себе ви не відчували як би до вас не зверталися “чорнобильці”, “учасники ліквідації” і т.д.
  Вирішуйте проблеми в конструктивному та правовому полі без образ на людей, які чесно виконують свої посадові обов’язки!

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: