Майбутнє лісу в твоїх руках: щоб і через 100 років сказали нам спасибі

4 апреля 2015 | СВІЖИЙ НОМЕР | Нет комментариев | №13(992)

Ліс в усі епохи виручав і державу, і людей. І як місце, де можна сховатися, і як джерело доходів, палива, підніжного корму. І матеріали на відбудову поруйнованого у лиху годину брали з нього. Так, і зараз в Україні біда. Тож ліс може зробити вагомий внесок у відновлення економіки. Саме про це піде наша бесіда із директором ДП «Охтирське лісове господарство» Юрієм РИМАРЕМ.

Римарь? Юрію Володимировичу, людям, далеким від лісової галузі, складно усвідомити, чому вирубуються столітні дуби в наших лісах. А що буде, коли цього не робити?

- Основним видом діяльності підприємства є ведення лісового господарства. Всупереч хибній думці, що працівники лісового господарства тільки рубають ліс, хотілося б навести деякі дані. Скажімо, протягом останніх п’ять років підприємством було заготовлено 275,5 тис. кубометрів деревини, в тому числі від рубок головного користування – 159,8 тис. кубометрів. Такі рубки проводяться в лісах, вік яких досягнув віку стиглості. Наприклад, для дуба звичайного вік стиглості складає 120 років, після чого ріст дерева поступово сповільнюється, деревина псується, в лісовому масиві з’являються і розповсюджуються шкідники та хвороби, і дерево просто вмирає. Деревина такого дерева може бути використана в кращому випадку для опалення, а якщо зрубати таке дерево в вік стиглості, то деревина може бути використана в будівництві, виготовленні меблів та інших сферах.

Садять нові ліси і в Олешнянському лісництві. Сергій Жарко, Андрій Школенко, Григорій Лисенко, Сергій Петренко, Євген Федоров відгукнулися на прохання лісника і вийшли на висадку однорічних саджанців дубів

? Ви отримуєте сировину і від рубок догляду. Як це відбувається?

- Ми проводимо також рубки догляду, які починаються у віці 5-7 років, коли лісові культури були переведені в покриту лісом площу для забезпечення найбільш ефективного росту деревини до віку стиглості. Тобто протягом 115 років працівники лісового господарства доглядають за лісом шляхом вирубування відсталих в рості, пошкоджених шкідниками та хворобами дерев. Для прикладу, при створенні лісових культур на 1 га висаджується 5-6 тис. сіянців, до віку стиглості на 1 га має залишитися близько 500-600 високопродуктивних дерев. Таким чином підприємством за 5 останніх років було заготовлено від рубок догляду за лісом 115,8 тис. кубометрів деревини, це переважно дров’яна деревина.

IMG_3669

? Через який період нові насадження стають лісом?

- Після проведення підприємством рубок головного користування на наступний рік на всіх площах створюється новий ліс шляхом насадження лісових культур. Протягом останніх п’яти років було створено ліс на площі 689 га, на наступний після створення лісових культур рік і в подальшому проводиться доповнення лісових культур. За період з 2010 по 2014 рік доповнень лісових культур було проведено на площі 1353 га., тобто сіянці, які протягом одного-двох років відмерли, на їхнє місце висаджуються нові. За ними проводяться догляди шляхом прополювання, прокошування 3-4 рази протягом року для нормального росту і розвитку маленького деревця до віку 5-7 років, до переводу лісових культур в покриті лісом площі. Таких доглядів протягом 5 років проведено на площі 7137 гектар.

Група учнів разом з майстром виробничого навчання В.О.Чикотило, заступником директора   держлісгоспу  І.В.Водотикою, інженером з лісових культур М.В.Малишенко, помічником лісничого О.В.Щетиніним.

? І яку конкретну користь ми маємо від діяльності підприємства?

- Вся заготовлена деревина реалізується споживачам. Протягом 2010-2014 років дохід від реалізації лісопродукції склав 135001 тис. грн., який був спрямований на заробітну плату працівникам, сплату податків, придбання палива, запасних частин та матеріалів, а також на розвиток підприємства шляхом придбання техніки, обладнання для оновлення матеріальнотехнічної бази підприємства. Таким чином, в період з 2010 по 2014 рік на розвиток підприємства було спрямовано 7997 тис. грн. – це і оновлення автотракторного парку, і будівництво лісових доріг, і придбання обладнання для підвищення продуктивності праці працівників підприємства. Проте підприємство працює не тільки для себе та своїх працівників, а також приносить користь громаді і державі шляхом своєчасного сплачення податків і зборів як до державного бюджету, так і до місцевих бюджетів і державних цільових фондів. Так за останні 5 років підприємством було сплачено 41 мільйон 165 тисяч гривень податків і зборів до всіх рівнів, в тому числі до державного бюджету сплачено 14 мільйонів 881 тисячу гривень, до місцевого бюджету – 8 мільйонів 663 тисячі гривень, до державних цільових фондів – 17 мільйонів 621 тисячу гривень, а це невеличкий вклад і в виплату пенсій, і заробітних плат працівникам бюджетної сфери.

ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

У рамках Всеукраїнської акції «МАЙБУТНЄ ЛІСУ В ТВОЇХ РУКАХ», яка вже десятий рік підряд відбувається у нашій країні, Охтирський держлісгосп проводить місячник висадки лісових культур. До цього залучається учнівська молодь, громадські організації, жителі населених пунктів. 2857 однорічних саджанців сосни звичайної висадили на території лісу Охтирського лісництва учні Охтирського центру професійно-технічної освіти під час акції.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: