Газ неякісний, а крайніх немає

8 апреля 2015 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | Нет комментариев | №14(993)

Укртрансгаз відкрив показники якості газу. З якою метою?

Матеріал «Лічильник крутиться, аж пищить, а тепла не чути…» в №10 за 11 березня викликав резонанс серед наших читачів. Люди підтримували гостроту порушеної проблеми і просили тримати їх у курсі справи, якщо будуть якісь нові відомості.

І от нещодавно з’ясувалося, що Укртрансгаз почав публікувати паспорти якості блакитного палива. Та чи зміниться від цього ціна, чи станемо ми платити за газ відповідно до його характеристик, розповідає директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Наша довідка

МаруничПАТ «Укртрансгаз» здійснює транспортування природного газу для споживачів України від різних постачальників – газу російського походження, газу українського походження, що поступає від ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта», приватних видобувних компаній.

При прийманні природного газу до магістральних газопроводів Укртрансгазу в обов’язковому порядку здійснюється перевірка його якості (в тому числі компонентного складу та теплоти згорання) спеціалістами 67 хімічно-аналітичних атестованих лабораторій Укртрансгазу, який тільки виконує функцію транспортування до газорозподільних мереж обласних ПАТ та не має технічної можливості погіршувати або змінювати якість газу.

Транспортування газу газорозподільними мережами та подачу газу до житлових будинків здійснюють регіональні ПАТ з газопостачання, які й відповідають за якісні показники природного газу, що подається кінцевим споживачам.

КАЛОРІЙНІСТЬ   – це кількість тепла яка виділяється внаслідок згорання одного кубічного метра палива

19 березня Укртрансгаз розпочав публікацію паспортів якості природного газу, який надходить до регіональних підприємств по газопостачанню. У лютому надходив якісний природний газ з середньою калорійністю від 8096 до 8298 ккал/куб. м. Мінімальний рівень складає 7600 ккал/куб.м.

? Непідготовленим людям ні калорійність, ні вміст газу ні про що не говорять. Чи є якісь візуальні ознаки якості газу?

- Найпростіше, за чим людина може оцінити блакитне паливо, – його витрата на ті чи інші завдання. Тобто, можна порівняти, що сьогодні чайник, повністю наповнений водою, закипів на середньому вогні через стільки-то хвилин, а вчора на це пішло більше або менше часу. Той, хто має індивідуальну систему опалення, відчуває, як швидко прогрілося приміщення (при однаковій температурі на вулиці) сьогодні і тиждень тому, або вчора.

Також про якість газу свідчить і колір полум’я. Якщо воно жовте чи помаранчеве, це означає, що вологи в газі дещо більше, ніж має бути. При цьому питома теплота згорання може відповідати нормам. Як правило, більший вміст вологи інколи буває взимку під час інтенсивного відбору палива з підземних сховищ, коли застарілі системи осушування не можуть упоратись з більшими обсягами газу. Проте все це непрямі ознаки невідповідності газу.

? Чи можна довести споживачу, що отриманий природний газ не відповідає нормам?

- Довести неналежну якість газу, використовуючи візуальні ознаки і навіть старі нормативи, неможливо. Кінцевий споживач сплачує за обсяг – кубометри. І лише якщо він зможе довести, що газ не відповідає стандарту, то може позиватися до газотранспортної організації. В теорії це можливо, але на практиці таких випадків не було. Це складна і дуже затратна справа.

? Чи можна штучно зробити обсяги газу більшими?

- Можна, коли додати більше певних складників газу, що не горять. Наприклад, двоокису вуглецю або азоту. Проте насправді реально збільшити таким чином обсяги газу непросто. Тут краще звернути увагу на те, що є природні зміни коливання теплоти згорання газу. І вони можливі навіть у межах доби, бо ми використовуємо газ лише власного видобування.

? Для чого ж тоді Укртрансгаз оприлюднює показники якості газу, які сам же перевіряє?

- Мені видається, що просто відбувається свого роду інформаційна підготовка до переходу на оплату за калорійність газу. Про це йде мова у проекті закону «Про ринок газу». В свою чергу, така оплата є вимогою Третього енергетичного пакета ЄС, до якого ми приєдналися ще в 2010 році, але не виконували, бо це нікому не було вигідно.

? А за кордоном як сплачують за газ?

- Там ціна прив’язана до калорійності. Наприклад, Німеччина імпортує газ з різних джерел, і тому калорійність його різна, що залежить навіть від пори року. Тож за результатами півріччя споживачеві роблять перерахунок за даними лічильника, який стоїть на вході певного територіального округу й вимірює саме калорійність газу. Там важливо, скільки отримує споживач енергії, а не який обсяг використовує. Але, на мою думку, ми ще довго платитимемо за обсяг газу, а не за його якість.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: