Ваші права: ні слова без адвоката

18 апреля 2015 | ПРАВОВА ДОПОМОГА | Нет комментариев | №15(994)

ДемченкоКабмін вніс зміни до деяких документів щодо доступу громадян до безоплатної правової допомоги, яку повинні надавати з перших хвилин затримання. Новації, схвалені урядом, стосуються, насамперед, категорії так званих осіб без статусу. До неї автоматично може потрапити кожен, кого затримали працівники міліції чи інших силових структур. Докладніше про це розповідає керівник Сумського обласного центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена ДЕМЧЕНКО:

- Не секрет, що правоохоронці нерідко тримають людей в ізоляторах без пояснень, без протоколів. Саме через невизначений статус такі громадяни не могли скористатися правом на адвоката.

? Що означає термін «вторинна правова допомога»? У якому випадку людина може на неї претендувати?

- Це означає захист від обвинувачення на стадії розслідування, судового слухання у державних органах, органах місцевого самоврядування тощо. Безоплатна первинна правова допомога – це надання юридичної інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних) тощо. На безоплатну вторинну правову допомогу можуть претендувати малозабезпечені, інваліди, які отримують пенсію чи допомогу у розмірі, меншому як два прожиткових мінімуми для непрацездатних осіб, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, біженці та соціально уразливі категорії громадян.

У цьому списку й усі без винятку особи, які були затримані органами дізнання та слідства, особи, до яких як запобіжний захід обрано взяття під варту, та особи, у справах яких відповідно до закону участь захисника є обов’язковою, наприклад, звинувачені у скоєнні тяжкого злочину. Крім того, відтепер на адвоката, послуги якого оплачує держава, мають право претендувати і жертви кримінального злочину. За законом, якщо державний адвокат не задовольняє в чомусь підзахисного, він має право вимагати замінити його іншим.

? Як це відбуватиметься на практиці?

- За законом, службова особа, яка здійснила затримання, наприклад, працівник міліції, має негайно, після фактичного затримання, повідомити телефоном, електронною поштою тощо центр надання безоплатної вторинної правової допомоги. Якщо службовець цього не зробив, затриманий має пам’ятати: не варто підписувати жодних протоколів допитів і взагалі погоджуватися на допит. У праві на правову допомогу можуть відмовити особі тільки у тому випадку, коли вона подала про себе неправдиві відомості або фальшиві документи.

? Куди звертатися охтирчанам?

- Наразі в Охтирці проходить реєстрацію відділення обласного Центру надання безоплатної правової допомоги і вирішуються організаційні питання. Передбачається, що повноцінно відділення запрацює з 1 липня цього року.

ПОТРІБНИЙ ТЕЛЕФОН

0-800-213-103 – єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для затриманих осіб, оперативного інформування центрів правоохоронними органами про випадки затримання.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: