Правдолюбів до прапороносців не записують

9 мая 2015 | ІСТОРІЯ | Нет комментариев | №18(997)

Документ засвідчує заслуги Олексія БЕРЕСТА і довготривалість його служби у званні молодшого лейтенанта.

Письмо Береста

Але росіянина Єгорова і грузина Кантарію (Сталін був уродженцем Грузії) удостоїли звань Героїв Радянського Союзу, а українця Олексія Береста, на чолі з яким вони підняли калинове знамено над Берліном, надовго викреслили з історії. Не зайве нагадати, що більша частина 150-ї стрілецької дивізії, воїнам якої судилося встановити прапор Перемоги, були вихідцями з України.

Пам'ятник О.Бересту у м.ОхтиркаНині вважають, що молодшого лейтенанта Береста, який на час взяття рейхстагу був замполітом батальйону, зі списку на нагородження особисто викреслив маршал Жуков, який, м’яко кажучи, недолюблював політпрацівників. Та насправді в героя богатирської статури, по спині якого у буквальному значенні слова видерлись на дах палаючого рейхстагу Єгоров і Кантарія, недоброзичливців не бракувало ніколи.

У фронтових характеристиках Береста рясніють записи «виявляє нетактовну поведінку», «вступає у суперечки», але завжди поряд з цими звинуваченнями — «особистим прикладом надихає бійців у бою». Напрошується логічний висновок, що офіцер не боявся оспорювати дурні розпорядження, рятуючи цим ввірених йому воїнів від безглуздої загибелі, однак у бою ніколи не ховався за чужі спини. Не меншим гріхом стало те, що коли бійцям під командуванням молодшого лейтенанта дістались як трофеї швейцарські годинники у штабі військ СС, Берест не дав жодного з них особістам, заявивши при всіх: «З довгими руками — під церкву».

В уродженця Сумщини, якого 12-річною дитиною в часи Голодомору рідні тимчасово віддали до сиротинця (чим врятували від голодної смерті), підстав любити радянську владу не було. 15-річним підлітком він уже нарівні з дорослими працював у колгоспі, а 1939 року опинився на Радянсько-фінській війні. У березні 1943 року єфрейтора Береста направили до військово-політичного училища, де тоді за лічені місяці випускали молодших лейтенантів. Отож не дивно, що 1948 року військова кар’єра офіцера завершилась. В атестації, що стала підставою для його демобілізації, є запис: «Історію ВКП(б) знає лише в межах її короткого курсу, «Війну і мир» Л. Толстого не читав». Заперечити тут нічого, бо на передовій, на відміну від штабів, справді було не до книжок.

Береста призначили керувати мережею кінопрокату в одному з районів Ростовської області. Однак завізовані героєм штурму рейхстагу накази про надання матеріальної допомоги найнужденнішим розцінили як розкрадання коштів, за що кавалерові трьох бойових орденів призначили 10 років таборів. Після звільнення Берест працював робітником на «Ростсільмаші», а в листопаді 1970 року ціною власного життя врятував чужу дитину, встигши вихопити її з-під коліс поїзда на залізничному переїзді.

На відміну від зневаженого Береста, політпрацівники із штабів «увічнили» свої заслуги, обписавши вже по завершенні боїв піднятий ним над рейхстагом прапор. Саме через це урочисто доставлене до Москви знамено, яке із символу держави перетворилося на прапор конкретної дивізії, так і не з’явилося на параді Перемоги.

Матеріали підготував Віктор ШПАК

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: