У багатоповерхівках будуть управителі

29 мая 2015 | МИ ЗАПИТАЛИ | Нет комментариев | №21(1000)

Верховна рада прийняла закон «Про особливості здійснення права власності у багатоповерховому будинку». Які передбачаються зміни, ми запитали у т.в.о.заступника начальника управління житлово-комунального господарства Охтирської міської ради Валентини КОЛТИРЄВОЇ.

Валентина КОЛТИРЄВАВідповідно до Закону, має зникнути монополія ЖЕКів на утримання будинків, натомість з’явиться конкурентний ринок для компаній, котрі надаватимуть послуги з утримання багатоквартирних будинків на договірній основі. Це, своєю чергою, сприятиме збільшенню кількості робочих місць та розвитку економії.

? Власники квартир зможуть керувати будинком самостійно

Усі власники квартир багатоповерхового житлового будинку оголошуються співвласниками такого будинку, прибудинкової території та нежитлових приміщень у ньому і самі несуть відповідальність за утримання споруди. Співвласники здійснюватимуть управління майном більшістю голосів. Вони можуть обирати собі управителя самостійно, тобто потенційно відмовитися від послуг ЖЕКів з поточного ремонту, прибирання і т.д. у разі наявності відповідної кращої пропозиції на ринку послуг.

Ще одне важливе нововведення стосується безпосередньо ОСББ: закон пропонує відмовитися від поділу співвласників будинку, в якому створено об’єднання, на «членів» і «нечленів». Завдяки цьому всі співвласники багатоквартирних будинків на практиці стануть рівними в своїх правах і обов’язках.

Насамперед, мешканці отримають можливість максимально проявляти своє волевиявлення щодо питань управління багатоквартирним будинком ( демократизація відносин у житловій сфері).

По-друге, відповідальність за неналежне утримання будинку не перекладатиметься на когось, адже передусім за своє спільне майно відповідають самі співвласники будинку (або організації чи особи, котрим було передано співвласниками право на утримання будинку).

? Вишенька на торті — енергоефективність

Коли можна буде без перешкод приймати спільні рішення щодо долі власного будинку, то власники за бажання (а, з огляду на рахунки за комунальні послуги за останній місяць, таке бажання вже назріло) зможуть легко впроваджувати енергоощадні заходи у своїх будинках. Попит українців на енергомодернізацію стимулюватиме інтерес інвесторів та кредиторів, які допоможуть реалізовувати енергоефективні проекти у багатоквартирних будинках. Це наш шлях до економії енергоресурсів на 40-60 % та незалежності від поставок російського газу.

Також скасовується поняття балансоутримання: не треба передавати будинок із балансу міської ради на баланс ОСББ. У законі сказано, що будинок перебуває в управлінні організації
співвласників із моменту його утримання. А вже далі вони самі приймають рішення щодо того, чи будуть управляти цим майном самостійно, чи доручать це старому жеку, а можливо, наймуть іншого управителя — приватне чи комунальне підприємство. У будь-якому разі орган місцевого самоврядування зобов’язаний передати управителю технічну документацію на будинок.

У разі, якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено ОСБББ, не прийняли рішення про форму управління будинком, такі послуги здійснюватиме управитель, який призначається на конкурсних засадах виконавчим комітетом міської ради, на території якої розташований будинок, однак до того часу, поки співвласники не ухвалять іншого рішення.

Прийнятий закон базовий, і для нього потрібна підзаконна база, тому низку положень реалізувати одразу на практиці не вдасться. Насамперед це стосується проблем прибудинкової території. А позитивною зміною є те, що земельна ділянка, на якій стоїть будинок, а також прибудинкова територія тепер є спільною власністю господарів квартир. Тобто жоден орган місцевого самоврядування не може видати незаконний дозвіл на забудову на цій території, ніхто не може просто прийти і зробити на цій території свою парковку чи почати якісь роботи без дозволу співвласників. Спільне майно в багатоквартирному будинку ділити заборонено. Однак практично, щоб стати господарем на цій території, треба отримати право власності на земельну ділянку. Поки що зробити цього не можна.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: