Правила добросусідства

12 июня 2015 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | Нет комментариев | №23(1002)

МежаЗ самого початку свого життя кожна людина міцно зв’язана зі своєю рідною землею. Це та земля, по якій дитина робить свої перші кроки. Та земля, яка годує її хлібом, що виріс на її нивах. По цій землі дитину вперше ведуть за руку батько та мати. Рідна земля – це та, яку бачиш першою в житті та запам’ятовуєш аж до обрію – вулицю, ліс, поле, річку, рідні дитсадок та школу. Багато інших місць побачить ще в житті людина. Але цю, найпершу та найголовнішу, вона не забуде ніколи.

У кожної людини власна точка зору щодо життєвих цінностей. Останнім часом у пресі і по телебаченню дуже багато говориться про духовні скарби нашого народу. Ми звертаємося до народних традицій, цікавимося своєю історією. Люди різного віку відчули потяг до релігії. Безумовно, всім нам потрібні матеріальні цінності, адже без них людина просто не може існувати. Справа в тому, що ставлення до матеріальних благ у різних людей різне. Одні прагнуть збагатитися, інші ледве-ледве животіють. Одні знаходять у повсякденній праці джерело натхнення, інші — засіб існування. Але очевидним стає той факт, що люди різного матеріального достатку тягнуться до землі.

Дотримання правил добросусідства допоможе зберегти взаєморозуміння і повагу між сусідами

В Україні, як і у всьому світі, право власності на землю не є абсолютним – воно обмежене. Такі обмеження виникають через необхідність враховувати інтереси сусідів, місцевої громади та суспільства в цілому. Нажаль, практика доводить, що далеко не кожен землевласник та землекористувач знає напевно, які дії слід здійснювати, або ж навпаки, від яких утримуватись, аби зберегти добрі стосунки з сусідами.

Правила добросусідства досить прості і зрозумілі

Відповідно до Земельного кодексу України власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

Зобов’язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).

Насамперед зазначимо, що Земельним кодексом України встановлені загальні правила, якими зобов’язано землевласників і землекористувачів співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них, використовувати земельні ділянки із запровадженням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур а охорони земель, обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам і землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдаватиметься найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Зокрема, кожен з них повинен дотримуватись сівозмін, сприяти раціональній організації території, встановленню та зберіганню межових знаків, в разі необхідності – обміну земельними ділянками.

Як бачимо, загальні правила добросусідства побудовані на основних вимогах: обов’язкове використання земельної ділянки за її цільовим призначенням, завдання приносити якнайменше незручностей власникам та землекористувачам сусідніх земельних ділянок, не допущення забруднення навколишнього природного середовища. Нехтування ж цими вимогами неодмінно призводить до конфліктів.

Якщо дерева знаходять на межі земельних ділянок

Земельний кодекс України встановлює спеціальні правила використання дерев, які ростуть на межі суміжних земельних ділянок. По-перше, слід знати, що такі дерева, а також їх плоди власники суміжних земельних ділянок мають право використовувати у рівних частинах. По-друге, кожен із сусідів має право вимагати ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі. Однак, якщо інший сусід відмовляється від своїх прав на дерева, сусіду, який вимагає ліквідувати дерева на спільній межі, доведеться в односторонньому порядку нести витрати по їх ліквідації. По-третє, забороняється ліквідація дерев (кущів) на вимогу одного із сусідів, якщо ці насадження слугують межовими знаками і залежно від обставин не можуть бути замінені іншими межовими знаками.

Заважають гілки і корені сусідських дерев

Ю.ШевченкоСуміжним землекористувачам чи землевласникам неодмінно слід знати і про те, що у випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу, землевласники і землекористувачі мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої ділянки, якщо таке проникнення заважає використанню земельної ділянки за цільовим призначенням.

Головне правило добросусідства: ваше ставлення до сусідів має бути таким, яким би ви хотіли, щоб було Ваше ставлення до вас. Не вчиняйте дій, що можуть призвести до конфлікту. Судитися та сваритися можна безкінечно та безрезультативно. Краще через паркан чути привітання й побажання доброго здоров’я.

Головний спеціаліст-юрисконсульт Ю.Шевченко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: