14 червня – Всесвітній день донора крові

13 июня 2015 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №23(1002)

Саме цього дня 148 років тому австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові людини. А у 2005 році міністри охорони здоров’я світу на Всесвітній асамблеї ВООЗ ухвалили резолюцію, якою постановили щорічно 14 червня відзначати День донора крові.

Капля кровиСвоєю кров’ю може поділитися не кожен. Донор має бути старшим за 18 років, не мати ніяких хронічних чи інфекційних захворювань, порожнинних післяопераційних шрамів і татуювань на тілі. А в його історії не повинно бути недуг шлунково-кишкового тракту, гіпертонічної хвороби, бронхіальної астми.

Доведено, що донорство – один із методів спалювання калорій. До того ж це психологічно корисна процедура. Установлено, що люди старші 50 років, які регулярно стають донорами, почуваються енергійними та залишаються у формі довше за своїх однолітків. Максимальний вік, до якого рекомендується підтримувати цю звичку – 60 років.

Цікаво, що донор у перекладі з латини означає «дарую». Для пацієнтів, які потребують негайної операції, кожна краплина життєдайної рідини безцінна. Трапляється, її дефіцит може забрати в недужого останній шанс на порятунок.

Саме тому, напередодні Всесвітнього дня донора крові, ми поцікавилися у перехожих:

1. Чи приносить користь здача крові для вашого організму ?

2. У скільки Ви оцінюєте 200 мл Вашої крові?

3. У якому б випадку Ви пішли здавати кров?

КапустаПодружжя КАПУСТИ: Інна Капуста, медичний працівник та Олександр Капуста, водій відділу освіти, з донькою Олександрою

Я як медпрацівник знаю, що здавати кров корисно для організму людини – йде самостійна активація організму та нормалізується кровообіг. Оскільки наша родина не має можливості допомагати фінансово пораненим воїнам АТО, то хоч кров могли б здати безкоштовно.

ЄвтушенкоОлеся Євтушенко, домогосподарка

Коли я мешкала в Туркменістані, то неодноразово була донором крові, оскільки маю рідкісну групу та резус. Після цього я відчувала прилив сил та енергії. 200 мл своєї крові я б здала безкоштовно. Зокрема мене надихає реклама по телебаченню, в якій український боксер Олександр Усик закликає населення долучитися до здачі крові і врятувати чиєсь життя.

КазанцеваГалина Казанцева, продавець косметичного магазину

200 мл крові я б здала безкоштовно, якби всі масово ставали донорами.  Мій чоловік був донором, проте, на жаль, помер в молодому віці. Здача крові – це не панацея, а можливість допомогти ближньому у скрутну годину.

КривушаАнжеліка Кривуша, приватний підприємець

Здавати кров – це корисно. Таким чином ви допомагаєте очистити кровоносні судини, підвищуєте імунітет і відновлюєте загальний баланс свого організму. Якщо б я здала 200 мл своєї крові, то бажано було б відновити сили, отримавши повноцінне харчування.

ТодуаДавид Тодуа, футболіст

Виступати в якості донора корисно для організму, проте лише у випадку здачі невеликої кількості крові – до 400 мл за одну процедуру. Кров можна здавати п’ять разів на рік чоловікам, і до чотирьох разів – жінкам, але не частіше одного разу на два місяці.  Моя мама тричі здавала кров, щоб врятувати життя близьким людям. І я, якщо буде потрібна негайна допомога знайомим чи родичам, також звернуся до пункту прийому крові.

Котова Олена та ПолінаОлена Котова з донькою Поліною, лікар

Користь від здачі крові відносна. В межах допустимих нормативів забору крові шкоди для організму не буде, проте забір в кількості більше ніж 450 мл небажаний і може бути небезпечним для організму. 200 мл своєї крові я б здала безкоштовно для допомоги воїнам АТО. Проте якщо б я здавала планово, не для потреби конкретної людини, то бажала б отримати грошову компенсацію, призначену державою, для відновлення організму.

Опитування охтирчан показало, що потенційних донорів багато, однак чомусь люди не відчувають нагальної потреби в цьому. Взагалі, ця місія престижна й почесна. Про людину, яка наважується на таку допомогу іншим, можна впевнено сказати, що вона чуйна й має міцне здоров’я. І таке ставлення населення до донорства необхідно формувати роками. Для прикладу, Європейське регіональне бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я вже давно проводить широку соціальну рекламу безоплатного донорства. Зокрема, в Німеччині та Франції донорство рекламується  як показник доброго здоров’я людини. Серед додаткових заохочень під час прийому на роботу роботодавці зважають на донорство як одну з переваг претендента на вакансію. Престижність здавання крові популяризують власним досвідом відомі актори, спортсмени, музиканти.

Вітчизняну систему заохочення донорів потрібно вдосконалювати, адже переважна більшість нинішніх донорів – це родичі тих, хто  потребує негайного переливання компонентів крові.

Я особисто за те, щоб працю донорів заохочували матеріально, однак донорство й рекламувати потрібно – одне іншому не заважає.

В м. Охтирка бажаючі стати донором можуть звертатися за адресою м. Охтирка, вул. Фрунзе, 57 до Центральної районної лікарні відділення трансфузійної допомоги. Графік роботи установи: 8.00 – 16.00, час здачі крові та її компонентів: 9.00 – 12.00. Тел.:05446-4-77-70, 6-18-84.

Запитувала О. Кириченко

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: