Американський білий метелик – небезпечний карантинний шкідник

15 июня 2015 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | Нет комментариев | №23(1002)

С.М.НестеренкоЛіто – пора спустошливої активності такого шкідника, як американський білий метелик. Мабуть, кожен бачив ці нещасні дерева та кущі, що їх американський білий метелик перетворив на суцільні кокони павутини. Як вчасно допомогти рослині, окупованій білим американським метеликом, розповідає провідний фахівець фіто санітарної лабораторії С.М.Нестеренко:

Що являє собою «крилата небезпека»?

Американський білий метелик — карантинний шкідник, який пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Особливо сильно ушкоджує шовковицю, клен, горіх, яблуню, грушу, сливу, вишню, черешню, тополю та інші дерева.

Це надзвичайно шкодочинний вид. Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною. Таке пошкодження насаджень призводить до порушення процесів обміну в рослинах та їхнього ослаблення, що знижує врожайність плодових культур, послаблює захисні, декоративні та естетичні функції зелених насаджень. Розвиток рослин пригнічується, окремі з них навіть гинуть, особливо за багаторазового пошкодження. В Україні, шкідник розвивається у двох поколіннях на рік. Зимує в стадії лялечки. Літ покоління, яке перезимувало, відбувається в травні, в період цвітіння фруктових дерев, літнього — в кінці липня, на початку серпня. Метелики літають вночі і вранці (період інтенсивного льоту триває 30-40 хв). Масовий літ триває впродовж 11-14 днів. Зазвичай забарвлення крил метеликів білосніжне з шовковистим відливом, але іноді зустрічаються метелики з чорними або темно-коричневими плямами на крилах.

Кожна самка відкладає від 300 до майже 2000 яєць. На тривалість розвитку яєць та кількість гусениць, які з них відродились, значно впливає температура і вологість повітря. 

Гусениці мають забарвлення від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені. Доросла гусениця завдовжки 25-40 мм.

Майже відразу після відродження гусениці починають живитись і формувати гніздо. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його майже повністю, залишаючи тільки грубі жилки.Основна ознака пошкодження — наявність на деревах павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує, спочатку один-два, а потім декілька верхівкових листків на гілці. Мірою зростання гусені і нестачі їжі для живлення всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м у діаметрі.

Типовим місце живленням АБМ є насадження у населених пунктах, присадибних ділянках, парках, садах, уздовж доріг.

Белая бабочкаПотрібно знищувати листя, на якому метелик відклав яйця. Вирахувати такі «інкубатори» дуже просто. Листочки з яйцями темніють і скручуються. Гусінь краще збирати вночі чи після дощу, коли шкідниці збираються в групи. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном, пристовбурні кола перекопують. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. Проводять винищувальні методи: 2–3-кратна обробка гусені 1–2-х поколінь інсектицидами з інтервалом 7–10 днів препаратами Карате, 5% к. е. (0,2–0,4 л/га); Дімілін, 25% с. п. (0,1–0,2 кг/га); Фосбецид, 50% к. е. (0,5–1,5 л/га) тощо. Витрати робочого розчину – 2–10 л на 1 дерево, залежно від розміру крони.

Для вдалого знищення цього небезпечного шкідника, пересічні громадяни не повинні стояти осторонь, проявляючи байдужість до стану навколишніх насаджень, а бути свідомими, щодо важливості проведення захисних заходів і намагатись самостійно боротись із його розповсюдженням. Тому, слід регулярно обстежувати дерева у присадибному саду, звертати увагу на інші насадження, які нас оточують. А також не менш важливим є своєчасне інформування державної фітосанітарної лабораторії про виявлені гнізда шкідника. Подбаємо про зелень разом!

 

 Добавить комментарий

 

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: