Скидаємо гирі, щоб іти вперед

31 июля 2015 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №30(1009)

Актуальним питанням сьогодення є реформування місцевого самоврядування . Саме воно на вустах територіальної громади жителів району. Проходять жваві обговорення, дискусії, громадські слухання, іде жвавий обмін думками, висловлюються пропозиції. Всіх хвилює важливе питання, що ж дає реформа органів місцевого самоврядування пересічному українцеві, яка ж буде результативність запропонованих реформ? Про це ми запитали у ЧупахІвського селищного голови Галини БОРОВЕНСЬКОЇ.

Боровенська- Перш за все, філософія цієї реформи полягає у відносинах громадянина, жителя певної території, та влади. Завдання полягає в тому, що б в центрі всієї системи поставити людину, а держава виступатиме щодо неї , як надавач адміністративних послуг. На мою думку, що б створити дієву систему взаємовідносин громадянина і влади, потрібно реалізувати три речі: перше – створити спроможні територіальні громади, наділивши їх повноваженнями від держави, друге – для реалізації повноважень необхідні ресурси, третє – відповідальність. Спроможна територіальна громада є така громада, яка здатна самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання належних послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративної територіальної одиниці. Об’єднані територіальні громади наділяються повноваженнями те ресурсами як міста обласного значення, тобто переходять на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Одним з головних принципів децентралізації є принцип, відповідно до якого найбільше повноважень матимуть ті органи влади, які є найближчими до людей і на рівні яких вирішення завдань та надання послуг є найбільш ефективним та найменш ресурсно витратним.

Головне завдання децентралізації є наблизити владу до народу, надзвичайно скоротити ту відстань, яка є між громадянином України і місцем, де приймають найважливіші рішення для того, щоб забезпечити ефективне і комфортне існування української громади. За таких обставин наші жителі зможуть розв’язувати більшість проблем не вирушаючи за місце проживання. Крім того, у громад з’являється змога стимулювати інвестиції.

? Чого Ви сподіваєтесь від реформи.

Уважно вивчивши Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», ми побачили в ньому потужну перспективу розвитку всієї території. Там прописано таке: як центр спроможної громади можна розглядати сільський населений пункт, в якому не менше як 150 дітей дошкільного віку, 250 – шкільного. І саме ця позиція для більшості сільських громад стала головною . Якщо держава в законі прописала, що в основу економічного розвитку країни поставлено дитину, яка виросте, побудує будинок, створить на селі робочі місця, таку державу будуть всі поважати. Саме цим сьогодні ми робимо перший крок до відродження країни в плані формування заможного села.

Спроможність громад залежить від стану місцевих бюджетів. Головною складовою формування місцевого бюджету є податок з доходів фізичних осіб. У спроможних територіальних громадах зосереджується представництво державних установ – казначейства, пенсійного фонду, податкової інспекції. Не потрібно їздити світ за очі до районних та обласних центрів. Не потрібно звертатися до Прем’єр-міністра, щоб робили доріжки чи тротуари. Буде можливість вирішувати ці питання на рівні місцевої влади. Саме тоді розпочнеться справжнє відродження українського села .

? Розкажіть, як сприймають децентралізацію жителі Чупахівської громади.

- На території Чупахівської селищної ради активно проходить процес обговорення реформування органів місцевого самоврядування. Вже на протязі кількох місяців проходять громадські слухання, обговорення, питання розглядалося на сесії селищної ради.

Чупахівська селищна рада виступила з ініціативою добровільного обєднання територіальних громад сіл Оленинське, Софіївка, Коновалик, смт Чупахівка Чупахівської селищної ради, сіл Довжик, Буро-Рубанівка Довжицької сільської ради, сіл Грінченкове, Розсохувате, Всадки, Піонер, Грунька, П’яткине Грінченківської сільської ради, сіл Лантратівка, Духівниче, Новопостроєне Лантратівської сільської ради, сіл Олешня, Горяйстівка, Комарівка, Лисе, Нове, Пасіки, Садки Олешнянської сільської ради в Чупахівську територіальну громаду з центром в смт Чупахівка . На сесії Чупахівської селищної ради було затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад. Також я за дорученням звернулася до Довжицької, Грінченківської, Лантратівської, Олешнянської сільських рад з пропозицією про добровільне об’єднання територіальних громад.

Таке рішення було прийнято виважено, передувала велика підготовча робота, затверджено план організаційних заходів, щодо добровільного об’єднання територіальних громад.

? Що це дасть жителям громад, які об»єднаються з Чупахівкою.

Утворення об’єднаної територіальної громади дасть можливість жителям отримувати більш якісні послуги: в галузі освіти, охорони здоров’я. Адже мова йде про збереження всіх установ соціальної інфраструктури, які уже розташовані на території існуючих сільських рад. В полі зору об’єднаної громади стоятиме питання про зміцнення навчально-матеріальної бази шкіл, створення ефективних умов для розвитку особистості дитини, підготовки її до самостійного життя, самореалізації .

? Люди бояться реформ. У стареньких ще не зтерлося з пам»яті те ж укрупнення колгоспів… Які докази Ви наводите, аби переконати населення,що цього разу так не буде.

Противники реформування твердять, що зникнуть села, закриються школи, лікарні, ФАПи. Це може відбутися при нинішньому стані органів місцевого самоврядування, які на сьогодні не мають бюджетних можливостей для розвитку території. Дехто аргументує, що об’єднання неможливе, так як погане транспортне сполучення між населеними пунктами, дороги перебувають в аварійному стані. Це дійсно так, і якщо не проводити процес об’єднання громад, то цей стан буде погіршуватися, бо в місцевому бюджеті відсутні кошти для виконання цих робіт. І тільки фінансова база спроможної територіальної громади дасть можливість провести ремонт доріг і в обов’язковому порядку забезпечити транспортне сполучення між населеними пунктами, які об’єднаються в спроможну територіальну громаду.

Даремно хтось розповсюджує чутки, що за довідкою потрібно їздити довго й далеко . Таку інформацію поширюють ті, хто перешкоджає децентралізації і не дбає про завтрашній день громади. Із впевненістю можна стверджувати, що механізм отримання довідок буде чітко відшліфований і людині нікуди не треба буде їхати за довідкою. Вона її отримає на місці і в найкоротший термін.

? Всіх жителів територіальних громад хвилює питання: для чого потрібне об’єднання територіальних громад.

- Відповідь на це питання слідуюча:

збільшення надходжень до місцевого бюджету, тобто громада одержує додаткові фінансові ресурси. Основні з них 60% ПДФО (зараз 0% ) на власні повноваження; державні субвенції ( медична, освітня ), право розпоряджватися землями на території об’єднаної громади , а в перспективі, як у межах, так і за межами населених пунктів;

об’єднані громади переходять на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом;

в разі об’єднання громади наділяються повноваженнями і ресурсами, як місто обласного значення;

отримання якісних публічних послуг на місці;

зменшення бюрократичного тиску;

громада самостійно вибирає пріоритети розвитку;

створення сприятливих умов для розвитку бізнесу;

збереження об’єктів соціальної інфраструктури на селі, зміцнення матеріальної бази , необхідної для їх функціонування , з метою підвищення якості надання послуг ;

впевненість в тому, що жоден з населених пунктів, враховуючи його соціальні, культурні, історичні, етнографічні особливості, не втратить своєї самобутності, що мале не загубиться у великому.

Добре проаналізувавши сьогодення та реальні можливості перспективного розвитку територіальних громад в зв’язку з децентралізацією , кожен місцевий депутат, голова громади повинен стати лідером в проведенні децентралізації в своєму регіоні, лідером реформ у своїй громаді, адже вперше за всю історію незалежності Президент передає свої повноваження місцевому самоврядуванню.

Бажаємо Вам і усій громаді успішно скласти екзамен з реформування і надалі будувати краще майбутнє, достойне наших людей.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: