Будьте здоровы

1 августа 2015 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №30(1009)

КОНСУЛЬТАЦІЯ   ПЕДІАТРА

КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ У ДІТЕЙ

Літо в розпалі та, на жаль, воно приносить нам не тільки можливість добре відпочити і оздоровитися, але й вірогідність підхопити кишкову інфекцію. Адже спека у поєднанні з недотриманням санітарно-гігієнічних норм робить свою брудну справу.

МаксименкоНа найпоширеніші питання стосовно кишкових інфекцій у дітей відповідає завідуюча педіатричним відділенням ЦРЛ Олена МАКСИМЕНКО:

- Кишкові інфекції викликаються бактеріями або вірусами і, як правило, протікають з високою температурою, блювотою і рідким стулом (проносом). Зараження можливо повітряно-крапельним, харчовим, водним, фекально-оральним або контактно-побутовим шляхом. Батькам необхідно щонайшвидше звернутися до лікаря – оскільки самолікування в такій ситуації може виявитися неефективним і привести до важких наслідків для здоров’я дитини.

Які збудники викликають кишкові інфекції?

- Кишкові інфекції бувають бактерійні та вірусні. Серед кишкових інфекцій бактерійної природи в середній смузі найбільш відомими є дизентерія, сальмонельоз і колі-інфекція. Вони можуть протікати з високою або субфебрільною температурою (37-38 градусів), часто, але не завжди, з блювотою, з проявами коліту: стулець із слизом, зеленню, при важких формах – з кров’ю; нерідко наголошуються так звані тенезми -хворобливі позови на дефекацію. При лікуванні таких інфекцій лікар може призначити курс антибіотиків.

Існує близько 10 груп кишкових вірусів, серед яких найбільш поширені ротавірусна і ентеровірусна інфекції. На ротавірусні інфекції (у побуті їх називають кишковим грипом) за статистикою доводиться близько половини всіх кишкових захворювань. Кишковий грип починається звичайно гостро, раптово, протікає частіше з високою температурою, багатократною блювотою і рясним і частим водянистим ясно-жовтим стульцем. Ентеровірусні хвороби протікають також дуже гостро, з високою температурою, проте діагностуються складніше, оскільки мають вкрай різноманітну клінічну картину (м’язові і головні болі, гарячковий стан, запалення носоглотки, сльозоточивість, світлобоязнь, судоми, болі в серці, прискорений пульс, слабкість, сонливість, пронос). До цієї групи входить декілька десятків вірусів, кожний з яких викликає певне захворювання. Ентеровіруси можуть вражати не тільки шлунково-кишковий тракт, але і центральну нервову систему, серце, м’язи, шкіру. При аденовірусной інфекції набагато більше виражені катаральні явища (нежить, кон’юнктивіт), проте іноді аденовіруси вражають і слизисту тонкого кишечника, викликаючи пронос, відсутність апетиту, рідше – блювоту. Як правило, ці прояви характерні для гострої стадії захворювання і тримаються не довше за два-три дні.

Чи мають дані захворювання сезонний характер?

- Вірусні кишкові інфекції не можна у прямому розумінні назвати сезонними. Періодично – і взимку і влітку – виникають підйоми захворюваності цими інфекціями. Проте переважна більшість заражень ротавірусними інфекціями відбуваються в холодну пору року, в період з листопада по квітень. А деякий підйом ентеровірусної інфекції в середній смузі, навпаки, відбувається, за статистикою, в кінці літа і початку осені – що пов’язано з купанням у відкритих водоймищах і дозріванням фруктів. З цієї ж причини влітку частіше зустрічаються бактерійні кишкові інфекції.

Які найбільш поширені симптоми та ускладнення кишкових інфекцій?

- Найбільшу небезпеку для дитини раннього віку представляє висока температура, оскільки вона у дітей іноді викликає судоми і порушення енергетичного обміну на клітинному рівні. Живильні речовини і кисень, необхідні для підтримки життєдіяльності, при високій температурі витрачаються організмом набагато швидше, що може привести до різкого, небезпечного для життя виснаження організму дитини. Багатократна блювота часто приводить до зневоднення, створюючи великі труднощі для виліковування (випита рідина виділяється з блювотними масами, не встигнувши засвоїтися). Зневоднення – це дуже серйозне ускладнення, в результаті якого може порушитися водно-сольовий баланс організму, що в свою чергу може привести до збоїв в роботі серця (уповільнення ритму), нервової і м’язової систем (можуть початися судоми). При важкій стадії зневоднення дитина вже не взмозі самостійно пити, шкіра її втрачає еластичність, очі «западають», може навіть відбутися втрата свідомості. У такому разі дитині вже потрібна інфузійна терапія в умовах стаціонару. Тому вкрай важливо не допускати розвитку зневоднення. Для цього необхідно при перших ознаках хвороби звертатися до лікаря, щоб лікар призначив терапію і детально пояснив, як правильно лікувати дитину.

Чи треба зупиняти пронос і блювоту?

- Зупиняти блювоту і пронос не можна, оскільки це захисні реакції організму, направлені на видалення збудника інфекції. Треба просто відшкодовувати втрачену рідину. Проте в деяких випадках сама по собі блювота може представляти небезпеку – якщо стає неприборкуваною (у цій ситуації вже включаються інші механізми і порушується регуляція з боку самого організму). Тоді за призначенням лікаря можуть застосовуватися протиблювотні засоби.

Як правильно лікувати прояви кишкової інфекції?

- Терапію при будь-якій кишковій інфекції повинен призначати тільки лікар. До приїзду лікаря головне – не допустити зневоднення (особливо за наявності блювоти). Потрібно не просто давати малюку пити, скільки вип’є, а дробово (маленькими порціями, з ложки) поїти теплою водою або спеціальними розчинами (наприклад, регидроном), заздалегідь визначивши ту кількість рідини, яку дитина повинна одержати за добу по наступній формулі: звичайний об’єм годувань за добу + звичайний об’єм рідини, що випивається + додаткова кількість рідини «на втрати» (залежно від кількості епізодів блювоти і рідкого стільця). Основний лікарський препарат в такій ситуації – це абсорбент. Також дуже велике значення має дієта.

Чи можна лікувати кишковий розлад народними методами?

- Лікування будь-якої кишкової інфекції повинно бути призначено лікарем. Ніяких «народних засобів» краще не використовувати. Особливо небезпечні при кишкових інфекціях «закріплюючі» засоби, адже пронос – це захисна реакція організму, направлена на виведення інфекції.

Чим годувати дитину при кишковій інфекції?

- Кількість споживаної дитиною їжі повинно бути дещо зменшено, проте голод не корисний. Треба виключити з раціону молоко, свіжі соки, фрукти та овочі. Всі ці продукти є сприятливим середовищем для розвитку хвороботворних кишкових бактерій і вірусів, а також вони підсилюють процеси бродіння і газоутворення. Якщо йдеться про дитину на грудному вигодовуванні, такий малюк продовжує одержувати грудне молоко і при кишковій інфекції. Каша, кисломолочні продукти (сир, йогурт), м’ясо (у вигляді парових котлет, м’ясного пюре) дозволені, але тільки після припинення блювоти. Після одужання від кишкової інфекції дієта поступово, протягом 2-3 тижнів, повертається до дієти по віку.

Чи захищає грудне вигодовування від кишкових інфекцій?

- Грудне молоко містить величезну кількість захисних чинників, які істотно знижують ризик захворювання всіма інфекціями, але захистити від них дитини на сто відсотків грудне молоко, звичайно, не може.

Як можна запобігти кишковим розладам?

- Профілактика вірусних кишкових інфекцій – це, в першу чергу, ізоляція хворого члена сім’ї (якщо такий з’явився), розумне обмеження відвідин маленькою дитиною місць великого скупчення людей і обов’язкове дотримання чистоти рук, а також сосок та інших предметів дитини. Профілактика всіх кишкових інфекцій (і вірусних, і бактерійних) це, безумовно, часте і ретельне миття рук, використання якісних продуктів харчування і використання для годування дітей тільки дитячих продуктів. Важливо також привчати дитину не їсти все і скрізь, а приймати їжу по можливості за столом, з неодмінним дотриманням всіх попередніх гігієнічних заходів: миття рук, миття посуду.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: