КОЛОНКА РЕДАКТОРА: Вибираємо «КОТА В МІШКУ»

22 октября 2015 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №42(1021)

ВІДЧИНЯЮ ДОМАШНІЙ ПОШТОВИЙ ЯЩИК, А НА МЕНЕ ЖУЖМОМ ВИСИПАЮТЬСЯ ГАЗЕТИ, ЛИСТІВКИ, КАЛЕНДАРІ, ПЛАКАТИ ТА ВСЕ ІНШЕ, НА ЩО ЗДАТНА ПЕРЕДВИБОРЧА ЗБУДЖЕНА ФАНТАЗІЯ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ РІЗНИХ РІВНІВ. НЕГАТИВНО СТАВЛЯЧИСЬ ДО ТАКОГО НАВ`ЯЗЛИВОГО ВИДУ РЕКЛАМИ, ВСЕ Ж ТАКИ ПОЦІКАВИЛАСЬ, ЯКУ ІНФОРМАЦІЮ ПРОПОНУЮТЬ ЕЛЕКТОРАТУ НА ЦЬОГОРІЧНИХ ВИБОРАХ.

Знаю, що як мешканка Охтирки отримаю на виборчій дільниці три бюлетені. З кандидатами на посаду міського голови все зрозуміло – вони будуть розміщені в алфавітному порядку. П`ять депутатів обласної ради від Охтирки і Охтирського району вибиратимемо серед 50 кандидатів і їх ми надрукували напередодні виборів. А от складніше розібратися з кандитатами в депутати міської ради. Їх висунуто на 34 місця аж 365 чоловік. Хто з них балотуватиметься по моєму виборчому округу – невідомо.

Цього року міські, районні та обласні ради будуть обиратися за системою, котру законодавці назвали «пропорційною з преференціями». Що це означає для виборців? Всі кандидати в депутати висуваються партіями. Тому один рядок у виборчому бюлетені буде складатись з трьох частин. По-перше, там буде стояти назва партії. По-друге, ім’я, прізвище і по батькові особи, що стоїть першою в списку кандидатів від цієї партії до міської чи обласної ради. Потретє, такі ж дані про кандидата, який балотується від партії по конкретному округу. Наприклад, у місті 34 округи. Тоді назва партії та «перша особа» будуть всюди однакові, а кандидати по округу відрізнятимуться.

ТАКИМ ЧИНОМ ГОРОДЯНИ ПОВИННІ БУДУТЬ ВИЗНАЧИТИСЬ ОДРАЗУ ПО ТРЬОМ ПИТАННЯМ: ЧИ ДОВІРЯЮТЬ ВОНИ ЦІЙ ПАРТІЇ, ЦІЙ ПЕРШІЙ ОСОБІ І ЦЬОМУ КАНДИДАТУ ПО ОКРУГУ.

Хоча третього може й не бути, бо не у всіх партій вистачило бажаючих іти в депутати.

Тому дивлюсь на агітаційні листівки, хто ж тут хоче завоювати мої симпатії в якості кандидата? Читаю одну, другу, третю листівки… Якісь люди з невідомими навіть мені прізвищами обґрунтовують безпечне і комфортне життя усіх мешканців Охтирки, обіцяють створення дієвої системи управління містом, боротися зі злочинністю і корупцією, запроваджувати…, встановлювати…, наводити…, розвивати… І так у всіх, як під копірку. А про себе – ні словечка: хто такий, де живе, яку освіту має та якого віку? Люди б із задоволенням би прочитали та оцінили високі якості авторів передвиборних програм. Прониклись би до них повагою. На жаль, кандидати, чиї листівки я отримала, про себе нічого не розповіли, а вірити обіцянкам і пріоритетам невідомих осіб якось не хочеться. Подумала: якихось котів у мішку нам підсовують.

«Купити кота у мішку» – значить придбати щось не бачачи, не знаючи ні переваг, ні недоліків покупки. І купуючи кота в мішку можна бути впевненим тільки у якості мішка. Тож кандидати в депутати у нас – це теж як коти в мішку і тільки після виборів, випустивши їх на люди, стане все таємне явним, аби лиш не було пізно.

Для того, щоб хоч один представник від певної партії потрапив до міської, районної чи обласної ради, за партію мають проголосувати більше 5% виборців. В першу чергу, звичайно, пройде «перша особа», а от з іншими кандидатами будуть сюрпризи. Вони будуть розподілені в середині виборчого списку в залежності від відсотка виборців, котрі за них проголосували. Уявімо собі, що на окрузі прийшло 2 людини і 1 з них проголосувала за кандидата А. Це означатиме, що він має 50% голосів. А на іншому окрузі, припустімо, прийшло 100 людей, з яких 40 (тобто 40%) проголосували за кандидата В від тієї ж партії. Кандидат А в результаті опиниться в партійному списку вище за В. І якщо між ними будуть розігруватися останні прохідні місця, то В може не потрапити в раду.

Наведений приклад також означає, що кандидати, котрі набрали більшість голосів на окрузі, вигравши у своїх суперників, можуть не стати депутатами. А ті, що фінішували другими чи третіми увійдуть до ради.

Для сільських рад новим законом передбачено більш простий порядок обрання. Тут буде діяти звична мажоритарна система. На кожному окрузі перемагатиме кандидат, котрий набере просту більшість голосів виборців. І це справедливо.

А в цілому результат виборів може виявитися таким несподіваним, що всі ми будемо дуже здивовані. Бо у нинішньому виборчому «мішку» – кандидати є різні, як і коти – жирні й диванні, шолудиві з помийки, білі і пухнасті, чорні, сірі і навіть трьохмасні. Як же нам розібратися, хто з них краще нявкає? Відповідальність за майбутній вибір лежить на кожному з нас.

Ліна Меркульцева

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: