НАШ ЧАС: ХТО БАБІ МАНІ ЗРОБИТЬ ПАРКАН?

5 ноября 2015 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №44(1023)

ТАКЕ ОБРАЗНЕ ПИТАННЯ ЧЛЕНИ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ЗАДАВАЛИ САМІ СОБІ, АДЖЕ ЛЮДИ ЗВИКЛИ, ЩО ОБИРАЮТЬ СОБІ НА ОКРУГ ДЕПУТАТА, ДО ЯКОГО МОЖУТЬ ЗВЕРНУТИСЯ І ПОПРОСИТИ ЯКОЇСЬ ДОПОМОГИ. НИНІШНЯ ВИБОРЧА СИСТЕМА ЗМІНИЛА СИТУАЦІЮ. ДАЛЕКО НЕ КОЖЕН ВИБОРЧИЙ ОКРУГ ОТРИМАВ СВОГО ДЕПУТАТА, ЗАТЕ НА ДЕЯКИХ Є ПО ДВА.
ПІДСУМКИ ПІДБИВАЄМО РАЗОМ З ГОЛОВОЮ ОХТИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОЛЬГОЮ СУШКО.

- Закон про вибори депутатів місцевих рад дуже новий і дуже незрозумілий. З якими проблемами Вам довелося зіткнутися?

- Проблем виникало чимало з самого початку і до сьогодні вони є. Коли політичні сили обирають у парламент, то це зовсім інша річ. А місцеві партійні організації ще не мають ні широкої популярності, ні достатнього авторитету, щоб заявляти про себе як про політичну силу загальноміського масштабу. Вийшло, що у більшості випадків є зареєстровані партійні осередки, в яких є керівні органи та практично немає членів.Тому у списках кандидатів у депутати міської ради, які подавалися на реєстрацію, більшість – позапартійні, яких запрошували взяти участь у виборах заради підвищення рейтингу. Крім того, деякі суб`єкти виборчого процесу не могли навіть надати список кандидатів у повному обсязі, на всі 34 округи. Тому в бюлетенях і були пропуски на місці прізвища кандидата. А в міську раду одразу заходять перші особи у списках, які представляють політичні сили. Наразі в Охтирську міськраду автоматично проходять 8 лідерів по списках – Федір Кісєлар, Лілія Неофітна, Сергій Бондаренко, Анатолій Марченко, Олег Погорєлов, Юрій Меєрович, Микола Данилюк. Хоча два останніх мають шанс стати депутатами облради і тоді рейтинговий список по двигнеться.

- Як визначалася квота, скільки кандидатів від якої партії стають депутатами?

- 5% бар`єр подолали у нас 8 партій. Всі голоси виборців додали і розділили на 34 депутатських місця, таким чином визначили квоту, скільки депутатів від якої партії проходить. Далі кандидати вибудовуються у внутріпартійний рейтинг в залежності від відсотку голосів, набраних кожним окремо відповідно до сумарної кількості голосів виборців, поданих за партію по даному округу. Тобто не враховується, скільки голосів депутат набрав по дільниці – він міг і виграти в окрузі, а в списку партійному виявитися на останньому місці. Такі колізії закону.

- Якщо раптом відсотки співпадають у двох депутатів, хто з них отримає перевагу?

- Такі випадки у нас були по розміщенню кандидатів у партійному списку. Тож якщо відсотки співпадали, то враховувалася кількість набраних голосів на дільниці: за кого більше людей проголосувало, той і переміг. Але було таке, що і кількість голосів виявилася однаковою. Тоді по закону вперед виходить той, хто стоїть першим у алфавітному порядку. Таким чином пощастило, наприклад, Петру Збаражському, який завдяки алфавіту став перед Вікторією Носорєвою, хоча цього для перемоги на виборах виявилося замало.

- Чи можуть партійні осередки самі вирішувати, кого просовувати у список депутатів?

- Ні, це прерогатива виборчої комісії. Партії не причетні до перестановок. Кандидати вважаються обраними після оприлюднення результатів виборів та реєстрації. Але якщо вони стають депутатами інших рад, то повинні вибрати, в якій залишаються, а в якій відмовляються від мандата. Тоді їх місце займе наступний по рейтингу.

- Чи є випадки відмови реєструватися депутатом, якщо треба, м`яко кажучи, менш впливовому поступитися місцем більш впливовому в порядку партійної дисципліни?

- Таке питання задавали, але поки що ніяких заяв не надходило.

- Які проблеми виникали в процесі виборчої кампанії?

- Було дуже багато питань щодо агітаційних матеріалів. Кандидати та виборчі партійні штаби завалювали скаргами один на одного, доскіпувалися до дрібниць, вимагали притягнення конкурентів до адмінвідповідальності, доводилося підключати правоохоронців. Законодавець, мабуть, передбачав таку ситуацію, тому відповідальності за це не встановив, інакше ніхто б до фінішу і не дійшов. Якби виборці побачили декого з кандидатів під час «відстоювання своїх прав», зроду б не проголосували.

- Якої справедливості добивався в суді Сергій Гавриленко?

- Він хотів, щоб на дільницях в день голосування були розміщені інформаційні плакати з кандидатами на посаду міського голови та у депутати. Але законодавством цього не передбачено. Гарно це чи погано ? Мабуть, наші люди ще не готові голосувати за партійними списками. Але суд відмовив позивачу у цьому випадку.

- Технічна помилка призвела ще до однієї судової справи щодо обрання Шушмана-Сікуна. Вже є якесь остаточне рішення?

- Суть проблеми така. Зразки бюлетенів були оприлюднені ще 9 жовтня і кожен кандидат чи виборчий штаб мали можливість з ними ознайомитися. Ніхто ніякої помилки не виявив, тож друком вийшло в бюлетенях по округу кандидат у депутати міської ради не Шушман Андрій Васильович, а Шушман Андрій Володимирович. Ніхто цього не помітив, навіть сам кандидат, коли голосував, не звернув увагу. А вже о 10.30 один виборець, взявши бюлетеня, додивився таки: та він же Васильович! На той час 10% виборців уже проголосувало. Терміново зібрали засідання виборчої комісії і вирішили, керуючись тим, що ідуть одночасно вибори і міського голови, і депутатів облради, вибори депутатів міської ради не припиняти, а голоси за Андрія Володимировича Шушмана вважати голосами за Андрія Васильовича Шушмана. Це рішення оскаржив у суді осередок партії Блок Петра Порошенка, який встановив, що ми перейшли свої повноваження, бо неможливо однозначно визначити волевиявлення громадян. Харківський апеляційний суд підтвердив рішення Сумського адміністративного суду і наша комісія вимушена була провести повторний підрахунок голосів і визнати голоси, віддані за Андрія Володимировича Шушмана недійсними. При такому розкладі депутатом стає Олег Сікун, що і було нами зареєстровано. В свою чергу, осередок Народної партії, яка висувала Андрія Шушмана кандидатом, подав позов до виборчої комісії про оскарження останнього рішення за вимогою суду. Який вердикт винесе суд цього разу, почекаємо.

- Будемо вважати, що вибори закінчились і незабаром новоспечені депутати прийматимуть присягу. Що б Ви їм побажали?

- Всім обраним депутатам бажаю плідної праці на благо нашого міста і хай вони не забувають, що їх обрала невелика частина громади міста, тому на їх плечах лежить зобов`язання – виправдати сподівання і повернути довіру до влади.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: