КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА: ЕЛЕКТРОННИЙ АПОСТИЛЬ

18 ноября 2015 | ПРАВОВА ДОПОМОГА | Нет комментариев | №46(1025)

Апостилюємо документи за місцем прописки

Офіційні документи, такі як свідоцтво про народження або шлюб, юридичні документи, нотаріальні доручення, атестати та дипломи досить часто необхідно надавати за кордоном. Проте щоб підтвердити їх автентичність необхідно проставити апостиль.

В Україні апостиль проставляється трьома органами влади. Наприклад, апостиль на таких документах, як свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, нотаріальна заява, інформація з ЄДР проставляється органами Міністерства юстиції України. Довідки про відсутність судимості, довідки про фінансову спроможність тощо апостилюються Міністерством закордонних справ. На документи про освіту апостиль проставляє Міністерство освіти і науки України. Проте з листопада цього року запроваджується видача електронного апостилю лише Міністерством юстиції.

Як зміниться процедура апостилювання та коли охтирчани зможуть здійснювати цю процедуру за місцем проживання? З цими запитаннями ми звернулися до начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Охтирка Охтирського міськрайонного управління юстиції Валентини Дмитрієвої.

І ось про що дізналися:

- Методичні роз’яснення щодо запровадження електронного сервісу з проставлення апостиля ми отримали та ознайомилися з ним і вже направили до Мінюсту зразки підписів посадових осіб відділу державної реєстрації та відбитки печаток. Мін’юстом до 15 грудня забезпечується наповнення Реєстру відомостями про зразки підписів уповноважених на проставлення апостилів посадових осіб і відбитків печаток та/або штампів. До наповнення Реєстру вищевказаними відомостями будуть ще використовувати наявні зразки на паперових носіях.

Заяву про проставлення апостиля може подати будь-яка особа за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу громадянина України, національного паспорта іноземця або документа, що посвідчує особу іноземця. До заяви додається оригінал документа, на якому необхідно проставити апостиль, документ про оплату послуги або документ, що підтверджує право на звільнення від оплати, чи його засвідчена в установленому порядку копія.

Документи опрацьовуватимуться електронною системою, в якій на них накладатиметься електронний апостиль і цей документ протягом 24 годин людина зможе роздрукувати з сайту, або отримати його в тому ж органі РАЦСу.

Уповноважені представники інших країн, до яких подаються документи, що потребують посвідчення апостилем, через реєстр змож уть перевірити автентичність апостилю і оригінальність документу.

Запис про апостиль містить такі відомості: назву і дату видачі офіційного документа, на якому проставляється апостиль; прізвище, ім’я, по батькові та посаду особи, яка підписала офіційний документ, на якому проставлено апостиль, а стосовно офіційних документів, які не підписані, найменування органу, що проставив відбиток печатки або штампа; дату проставлення апостиля; найменування уповноваженого органу, який проставив апостиль; прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та посаду особи, яка проставила апостиль та реєстраційний номер апостиля.

Уповноважений орган відмовляє у внесенні до Реєстру запису про апостиль у разі відмови в його проставленні, про що в Реєстрі робиться відмітка та формується електронний документ про відмову.

У разі виявлення помилки в тексті апостиля заявник звертається до уповноваженого органу з пред’явленням оригіналу апостиля, в якому допущено помилку. Після надходження такої заяви уповноважений орган перевіряє відповідність відомостей, що містяться в Реєстрі, інформації, наведеній у заяві. У разі підтвердження такого факту апостиль та запис про реєстрацію в Реєстрі анулюються. Проставлення апостиля і внесення нового запису до Реєстру у зв’язку з виявленням помилки проводиться безоплатно.

Система електронного апостилю реалізована в 23 країнах, серед яких США, Великобританія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Латвія, Грузія, Молдова та інші. Україна також приєдналася до електронного сервісу, суть якого в тому, що громадяни тепер можуть подавати документи для посвідчення їх електронним апостилем за місцем проживання. Отже, незабаром не потрібно буде їхати до головного територіального управління юстиції, а потім до Києва, щоб отримати документ з апостилем.

Словничок:
Апостиль – це спеціальна форма засвідчення документів, призначених для пред’явлення в іноземні посольства, консульства, різні державні структури чи освітні установи.

 

 Добавить комментарий

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: