Сільське життя: Переймаємо досвід у поляків

21 ноября 2015 | ЖИТТЯ РАЙОНУ | Нет комментариев | №46(1025)

Студент четвертого курсу за спеціальністю «Монтаж і обслуговування устаткування і систем газопостачання» Охтирського коледжу СНАУ Вадим Зеленінин у цьому році проходив виробничу практику у Польщі на приватному фермерському господарстві Рішарда Бляшкевича. Про те, які враження отримав та що нового і корисного дізнався від поляків, розповідає нашим читачам Вадим Зеленін:


Після закінчення третього курсу нам запропонували пройти виробничу практику по програмі «Приватний фермер» у Польщі. Мене, звісно, зацікавила така перспектива обміну досвідом і за розподілом я потрапив до селища Раково, що розташоване поблизу містечка Рипін ( 200 км від Варшави).

До сих пір пригадую, як вперше я побачив польське господарство пана Рішарда. А подивитися там було на що: 81 га землі, біогазовні, вітряки, передова сільськогосподарська техніка, приміщення для утримання 2000 свиней (свинарником язик не повертається його назвати), садиба господаря, оточена альпінаріями, молодим с адком та квітковими клумбами.

Розкажи про родину фермера, про їхні сімейні цінності.

- У родині Бляшкевичів проживає 6 чоловік: пан Рішард, його дружина пані Данка, син Ярик, невістка Моніка, мама та 7-річний онук. В родині завжди панує мирна та добродушна атмосфера. Ніхто ні на кого не кричить, не сварить за всілякі дрібниці. Напевн, праця на благо родини зміцнює стосунки. Наприклад, у них працює Пьотр Беткер різноробчим вже 16-й рік. І він усім задоволений – і умовами та оплатою праці, і ставленням до себе. Спочатку я думав, що це також член їхньої родини. Себе чужинцем у сім`ї Бляшкевичів не почував.

Розкажи детальніше, чим саме займається пан Рішард.

- В його фермерському господарстві вирощують кукурудзу, рапс, пшеницю та розводять свиней. А ще виробляють біогаз у метантенниках, сировиною для яких є силос та свинячий перегній. Свині утримуються у чистому приміщенні, а на підлозі не лежить солома, як у наших свинарниках, а є спеціальні отвори, через які під час регулярного змивання водою, стікають продукти життєдіяльності худоби. Внаслідок бродіння силосу та перегною у метантенниках й виділяється біогаз, який потім відкачується у цистерни та транспортується до місця використання. Залишки з метантенників викачуються, а потім розпилюються на полях у якості добрива. Ось таке безвідходне виробництво налагоджено у поляків.

Що найбільше запам’яталося за час проходження практики?

- Одного разу ми з господарем відвідали виставку агропромислової техніки, що проходила у м. Рипін. У мене аж подих захоплювало від такої надсучасної техніки, під капотом якої було понад 200 кінських сил. Найбільше сподобалася устаткування для заготівлі деревини в лісі – одна машина валить дерево, а інша в автоматичному режимі розпилює його на поліна .

Чи можливо в Україні досягти такого рівня с/г виробництва?

- У нас для цього є всі передумови – сприятливі кліматичні умови, родюча земля та працьовиті люди. Проте для того, щоб запровадити передові технології у агропромисловому комплексі, потрібні значні інвестиції та державна підтримка фермерам.

НАША ДОВІДКА

БІОГАЗОВНЯ – це пристрій, який переробляє різного роду органічні відходи в горючий органічний газ, який за своїм складом майже не відрізняється від природного газу зі свердловин. Отриманий газ можна використовувати у котельнях для обігріву, в побутових газових мережах для приготування їжі, в газо турбо установках для вироблення електроенергії.

В якості сировини для біогазу застосовується дуже широкий спектр органічних відходів: гній, каналізаційні стоки; залишки їжі тощо.

Окупається біогазовня за декілька років, а служить без перебоїв при належному обслуговуванні десятиліттями.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: