НЕЗРУЧНЕ ПИТАННЯ: БАКВАГІНОЗ

26 ноября 2015 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №47(1026)

«Під час останнього візиту до гінеколога у мене виявили бактеріальний вагіноз. Що це за хвороба, і які причини її появи?»

Читачка Л.

На питання нашої читачки відповідає гінеколог, лікар вищої категорії, к. м. н., доцент кафедри акушерства та гінекології Сумського державного університету Світлана Сміян:

-Бактеріальний вагіноз – це стан, при якому порушується співвідношення мікроорганізмів, що в нормі живуть в піхві.

Іншими словами можна сказати, що бактеріальний вагіноз – це дисбактеріоз піхви. У нормальному стані у піхві підтримується кисле, багате на кисень середовище, що найкраще підходить для розмноження молочнокислих бактерій. При бактеріальному вагінозі відбувається різке зниження кількості молочнокислих лактобактерій, що призводить до збільшення pH вагінального вмісту. Виникають умови для масового розмноження гарднерел та інших анаеробних бактерій. Таким чином, бактеріальний вагіноз — це не інфекція, тобто нею не можна заразитися, бактерії не приходять ззовні, а тільки перегруповуються свої.

Особливістю бактеріоскопічної картини при бактеріальному вагінозі є невелика кількість лейкоцитів, оскільки немає збудника інфекції і запального процесу. Відсутні і зовнішні ознаки запалення: почервоніння слизової, набряк, кровоточивість.

Розвитку бактеріального вагінозу можуть сприяти різні внутрішні та зовнішні фактори.

До внутрішніх факторів відносять:

- зміна гормонального статусу;

- порушення менструального циклу;

- зниження імунологічної реактивності;

- використання імунодепресантів;

- порушення мікрофлори кишківника, хронічні захворювання кишківника та інші стани, які викликають дизбактеріоз.

До зовнішніх:

тривалий прийом антибіотиків;

перенесені і супутні запалення сечостатевого тракту;

неправильне харчування — нестача в раціоні кисломолочних продуктів, які є джерелом молочно-кислих бактерій;

часта зміна статевого партнера;

тривале використання ВМС з метою контрацепції (більше 5 років).

Клінічний перебіг

Клініка бактеріального вагінозу характеризується тривалими та рясними виділеннями з статевих шляхів, часто з неприємним запахом, особливо після статевого акту або під час менструації. На початку захворювання виділення мають рідку консистенцію, білий або з сіруватим відтінком колір. У частини жінок спостерігаються свербіж, розлади при сечовипусканні, місцевий дискомфорт.

Діагностика

Діагностика бактеріального вагінозу заснована на даних клінічного обстеження і спеціальних лабораторних методів дослідження. Діагноз бактеріального вагінозу можна поставити за наявності 3 з 4 критеріїв: виявлення «ключових» клітин (більше 20%); піхвовий рН >4,5; гомогенні кремоподібні піхвові виділення; позитивна проба з 10% КОН (аміновий тест).

Лікування

Лікування бактеріального вагінозу полягає в ліквідації патогенної мікрофлори, і досягається призначенням специфічних антибіотиків. Але останніми роками спостерігається резистентність бактеріальних збудників до протимікробних засобів і схильність захворювань до частих рецидивів. Це відбувається за рахунок того, що бактерії та гриби при розмноженні утворюють так звані «біоплівки», які захищають їх від оточуючого середовища. Необхідно місцеве лікування і вітаміноімунна терапія для стимулювання загального та місцевого імунітету. На другому етапі лікування необхідне створення нормальної мікрофлори піхви і корекція флори шлунково-кишкового тракту.

Якщо Ви бажаєте отримати консультацію акушена-гінеколога, Світлана Сміян вестиме прийом у КП «ЛКЦ» 19 грудня за адресою:

пл. Соборна, 2. Тел.: 6-16-88 или (099)-16-14-388.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: