КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА: ЩО В КВИТАНЦІЯХ ПО ГАЗУ?

15 января 2016 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | 2 коммент. | №51(1030), №2(1033)

По місту ходять чутки: якщо не використати призначенi за нормою куби газу повнiстю, то скасують субсидiю …

В останнi тижнi чимало споживачiв отримали квитанцiї на оплату житлово-комунальних послуг iз врахуванням субсидiй. Багатьох цi платiжки шокували, особливо тих людей, котрi проживають в iндивiдуальних будинках i використовують газ для опалення. “Я використала менше кубiв газу, ніж визначили субсидією, бо мiсяць був теплим, та й економила трохи. У квитанцiї написали обов’язковий платiжі. Не знаю – платити його чи нi, адже я використала менше кубiв. Боїмося, щоб навеснi, коли опалювальний перiод закiнчиться, нам не зробили перерахунок й не виставили борг за те, що не використали призначенi куби”, розповідає наша читачка Марія Лиходід. А у Миколи Івановича Зайцева інша ситуація: “Прийшла квитанцiя за газ, а там – велика переплата. До оплати написано 0 гривень, а переплата – 1200 гривень. Може, це якась пастка, що не потрiбно нiчого платити, ще й держава винна тобi грошi? Невже справдi нiчого не потрiбно платити?». Сiм’ї, яким у межах соцiальних норм надали велику кiлькiсть кубiв газу, побоюються, що потрiбно спалювати все до куба, iнакше скасують субсидiю. Принаймнi цим лякають газовики, коли люди звертаються до них за роз’ясненням. На цi актуальнi запитання ми даємо відповідь.

СОЦІАЛЬНІ НОРМИ

При призначеннi житлової субсидiї встановлено соцiальну норму житла для: 1) оплати користування житлом/утримання житла – 13,65 кв. метра загальної площi на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство; 2) централiзованого та iндивiдуального опалення (теплопостачання) незалежно вiд джерела та виду енергiї – 13,65 кв. метра опалюваної площi на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

У разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. У разі використання природного газу для індивідуального опалення – 7 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. Якщо для індивідуального опалення використовується електрична енергія – 65 кВт/год. на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Для користування послугами з централізованого постачання холодної води – 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за її відсутності. У разі перерви у наданні послуг з централізованого постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку – 4 куб. метри холодної води на одну особу на місяць. Норматив для користування послугами з централізованого постачання гарячої води – 1,6 куб. метра на одну особу на місяць, для користування послугами з централізованого водовідведення – 4 куб. метри на одну особу на місяць. У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот – 4 куб. метри на одну особу на місяць.

Соціальний норматив для надання субсидій споживання природного газу для приготування їжі та підігріву води – за умови встановлення газових лічильників:

- за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 6 куб. метрів на одну особу на місяць;

- за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 9 куб. метрів на одну особу на місяць

- за наявності газової плити та газового водонагрівача – 18 куб. метрів на одну особу на місяць.

Для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2017 р.) в житлових приміщеннях (будинках):

- у житлових приміщеннях (будинках) – 90 кВт/ год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт/год. на місяць;

- обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води – 130 кВт•г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт\год
на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт\год на місяць;

- обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води — 150 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт/год. на місяць;

- не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 120 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт/год. на місяць;

- у селах і селищах міського типу для громадян, яким, відповідно до законодавства, держава забезпечує безоплатне освітлення житла, – 30 кВт/год. на місяць на одну особу.

З листопада внесено зміни у соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, зокрема змінено коригувальні коефіцієнти. Це стосується мешканців, які використовують теплову енергію для централізованого опалення (теплопостачання), житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку. Для них встановлено норму – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. До цього часу норми затверджували органи місцевого самоврядування.

ЯКЩО ОБЄМИ СПОЖИВАННЯ ГАЗУ МЕНШІ

Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно платити свою належну частку витрат на оплату цих послуг. Якщо вартість фактично використаної послуги менша, аніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни платять її фактичну вартість. Якщо громадяни використали послуг на суми, менші від норми, тобто зекономили послуги, вони на наступний розрахунковий період (місяць) платитимуть за ці послуги менше, з урахуванням зазначених вище переплат.

Приміром, домогосподарству дали 600 кубів газу на місяць, й обов’язкову плату слід заплатити за 200 кубів, якщо по 3,60 грн. за куб, то це 720 гривень. У жовтні сім’я cпалила 50 кубів. Виходить, їй потрібно менше платити, аніж обов’язковий платіж у квитанції. Тоді вона платить по лічильнику. Тобто, постійно треба контролювати, що ви спалили за місяць. Якщо cпалили всі вибрані куби, то платите за всі спалені куби, тобто обов’язкову плату, зазначену у повідомленні про субсидію. Якщо “перебрали” куби, тобто все, що понад 600 кубів, доведеться платити по 7,18 грн. за куб.

Сьогодні не проводиться повторний перерахунок субсидії залежно від фактичного використання послуг (як це було до 1 жовтня 2014 року). Субсидію надають у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами. Оскільки, зокрема, на газопостачання норми великі, тому й виникають переплати.

Людині призначають обов’язкову плату і власне субсидію, тобто те, що держава платить за неї. Незалежно від того, чи вона випалила призначені куби чи ні, субсидія, тобто державна частка, обов’язково кидається на особовий рахунок людини в газовій конторі. І можливий такий варіант, що людині прийде в квитанції переплата, якщо вона економила. Якщо є переплата, то за певний місяць можна не платити або тримати ці кошти для більш холодних часів. То вже на розсуд людини.

Переплачені кошти впливають на оплату обов’язкової частки. Припустимо, якщо у квитанції зазначено обов’язковий платіж 200 гривень та переплата – 100 гривень, то мешканець повинен сплатити тільки 100 гривень, тобто доплачувати різницю.

КОЛИ ПОДАВАТИ ПОКАЗНИКИ ГАЗУ

Для споживачів газу змінили терміни подачі показників приладів обліку. Процедура та терміни повідомлення показників лічильників передбачені новим Кодексом газорозподільних систем, який затвердила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та компослуг. Отож, згідно із нововведенням, передбаченим у кодексі, відтепер споживачі мають фіксувати фактичні дані приладу обліку станом на перше число місяця, наступного за розрахунковим. Можливо, завдяки цим змінам у платіжках уже не з’являтимуться “додаткові куби”, що дуже обурювало споживачів. Тобто, споживачі мають самостійно фіксувати фактичні дані приладу обліку на перше число місяця. А передавати показники лічильника – з 1-го по 5-те включно. Усі, хто вчасно подаватиме дані лічильника, можуть бути впевненими, що платитимуть саме за той обсяг газу, який використають. Цей обсяг розраховується за календарний місяць – з 1-го по 1-ше число. Якщо споживач передасть показники лічильника, зафіксовані станом на 1-ше число, то фактичні дані будуть відображені у квитанції.

Споживачам, які не повідомлять показники лічильника, або ж які подадуть їх у 20-х числах місяця, за період відсутності даних приладу обсяг спожитого газу визначатиметься розрахунковим методом. Адже процес розрахунку спожитого газу у разі відсутності показників лічильника також визначений законодавством. Прогнозований розрахунок здійснюється за спеціальними профілями споживачів та базується на минулорічних даних обсягу спожитого газу конкретного споживача.

Саме тому у споживачів, які вчасно не подають показники, розрахункове визначення використаного палива може бути більшим або меншим за фактичне.

Краще повідомляти показники газового лічильника он-лайн – завдяки “особистому кабінету”, попередньо зареєструвавшись на сайті 104.ua. Або ж можна телефонувати в управління газового господарства або до контакт-центру. Та оскільки обробка даних, переданих через інші засоби зв’язку, крім “особистого кабінету”, може зайняти кілька днів, то не слід відтягувати подання показників лічильника на 5-те число. Краще повідомляти їх упродовж наступних трьох днів після 1-го числа. Працівники підприємств, що постачають споживачам газ, проводять контрольне зняття показників лічильника не рідше як раз на півроку. Тобто, щонайменше двічі на рік.

УСПОЖИВАЧІВ, ЯКІ ВЧАСНО НЕ ПОДАЮТЬ ПОКАЗНИКИ, РОЗРАХУНКОВЕ ВИЗНАЧЕННЯ ВИКОРИСТАНОГО ПАЛИВА МОЖЕ БУТИ БІЛЬШИМ АБО МЕНШИМ ЗА ФАКТИЧНЕ

 Комментарии (2)

 

  1. Василь пишет:

    Ой. Мой комментарий удалили. Причину можно узнать?

  2. Тетяна пишет:

    Зареєструвалась на сайті 104,тепер завдяки особистому кабінету бачу всі розрахунки і надходження грошей на мій рахунок. Дуже зручно і легко передаю свої показники, і вже через кілька годин рахунок оновлюється. До речі таким кабінетом користуюсь і на сайті обленерго.

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: