З ШАПКОЮ ПО КОЛУ: ПОДАЙТЕ НА ПРОФОСВІТУ

28 января 2016 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №4(1035)

ВСІ ПРОФТЕХУЧИЛИЩА РОЗЧЕРКОМ ПЕРА БУЛИ ВИКИНУТІ З ДЕРЖАВИ, ЯКА ЇХ УЖЕ НЕ ФІНАНСУЄ, А МІСЦЕВА ВЛАДА НЕ МОЖЕ ЗАБЕЗПЕЧИТИ

Справа в тому, що з 1 січня 2016 року з державного фінансування на місцеве переведене фінансування професійно-технічних та інших навчальних закладів, що готують робітничі кадри у містах обласного значення. Це зафіксовано у ст. 27 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік“. Із 29 закладів ПТУ та ВНЗ 1-2 рівнів, розташованих на території Сумської області, 12 передбачають фінансувати за рахунок власних коштів обласного бюджету, решта – місцевих. І педагоги, і студенти у шоці – вони нікому не потрібні, людям не платять зарплати, діти
не мають стипендії, а тут навчаються і сироти, і з малозабезпечених сімей, і взагалі є такі, що виживають тільки на державну підтримку. Заклад не платить ні за які комунальні послуги, електроенергію, тепло, не має ніяких засобів для виживання, адже через казначейство не проходять ні платежі, ні звіти.

569 учнів навчається в ДНЗ «Охтирський центр ПТО», з них 306 учнів – в Охтирці, 149 – у Великій Писарівці, 114 – у Тростянці;

163,4 штатних одиниці, з них 74 – в Охтирці, 39 – в Тростянці та 37 – в Писарівці;

25 дітей сиріт навчається в ПТО;

355 учнів чекають на стипендію в січні.

Викладачі та учні ДНЗ «Охтирський центр ПТО» зветраються до охтирчан з проханням підтримати їхню електронну петицію «Про недоцільність передачі видатків на підготовку робітничих кадрів на фінансування з місцевих бюджетів» на сайті Президента України перейшовши за посиланням:
https://petition.president.gov.ua/petition/18115. У тексті петиції йдеться про те, що працівники профтехосвіти наголошують на необхідності перегляду статті 29 проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», розробленого Кабінетом Міністрів України, яким запропоновано передачу видатків на підготовку робітничих кадрів на фінансування з місцевих бюджетів. Вони вважають, що прийняття такого рішення передчасне, законодавчо не підготовлене і призведе до руйнування системи підготовки робітничих кадрів та позбавить конституційних прав молоді на професійну освіту. Тому освітяни просять Президента переглянути рішення щодо передачі видатків на підготовку фахівців та робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах державної власності з 01.01.2016 на фінансування з місцевих бюджетів.

ЯК НА ЦЮ НОВУ ПРОБЛЕМУ ДЛЯ БЮДЖЕТУ МІСТА ДИВИТЬСЯ НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ ФІНАНСІВ МІСЬКОЇ РАДИ НАТАЛІЯ ШАРКОВА:

За попередніми розрахунками, з міського бюджету на забезпечення фінансування професійно-освітніх послуг Центру ПТО необхідно 12 млн.700 грн. це при тому, що весь бюджет розвитку Охтирки на рік складає в середньому 19 млн.грн. Мені особисто не зовсім зрозуміло, яким чином вирішити кілька питань, без яких навіть найменше фінансування цього закладу буде незаконним і потягне за собою покарання.

Центр ПТО має філії у Тростянці та Великій Писарівці, які ми не можемо фінансувати. У законодавстві чітко прописано, що кошти місцевого бюджету спрямовуються на потреби місцевої територіальної громади, а витрати місцевої влади, які виникли внаслідок прийняття рішень органами державної влади, повинні компенсуватися державою (ч.3 ст.142 Конституції України). Таким чином, фінансування навчання дітей в ПТУ – не просто серйозне навантаження на бюджет міста, але і порушення бюджетного законодавства.

Крім того, фінансування з місцевих бюджетів професійно-технічних закладів порушує один із основних принципів освіти в Україні, а саме: доступність кожного громадянина до усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою.

Я прекрасно усвідомлюю, що у сфері професійно-технічної освіти мають пройти реформи. Робітничі кадри готувалися раніше на державне замовлення для державних підприємств, яких зараз можна перерахувати на пальцях, тому державі стало невигідно їх утримувати. Але ж реформування повинно відбуватися поступово, не серед навчального року, треба спочатку прописати хоча б механізм передачі майна з балансу на баланс.

Охтирський Центр ПТО знаходиться у відомстві обласного управління освіти, а у нашому міському відділі освіти такого відділу профтехосвіти не існувало ніколи. Тому виходить, що місто, утримуючи заклад і виплачуючи зарплату, ніяк не зможе впливати на управління ним, зокрема, в кадрових питаннях, оптимізації структури, штатів. Як не зможе вкладати кошти в ремонти приміщень, наповнення матеріально-технічної бази, енергозберігаючі заходи, поскільки цей заклад не є нашою комунальною власністю. І чому місто фінансуватиме навчання тих професій, які аж ніяк не потрібні у такій кількості. Скажімо, скільки Охтирці щороку потрібно барменів? Або трактористів? Чому турбота про професійну освіту повинна лягати на плечі територіальної громади, а не держави, куди всі ми сплачуємо податки? І хіба не справа держави дбати про майбутнє підростаючого покоління?

До речі, що стосується училища соціальної реабілітації, яке також є у нас в Охтирці, то воно так і залишилось на фінансуванні з центрального фонду.

Я знаю, що цим питанням, яке зненацька застало всю місцеву владу, зтурбовані і депутати облради, які направили звернення до прем’єр-міністра України та голови Верховної Ради щодо відшкодування витрат на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах або їх фінансування закладів за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Можливо, ситуацію врегулюють на вищому рівні.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: