ПРЯМИЙ ЗВ’ЯЗОК: ПОДАТКИ ПО-НОВОМУ: ЩО, ЯК, КОЛИ (ПРОДОВЖЕННЯ)

11 февраля 2016 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА, ОХТИРСЬКА ОДПІ | Нет комментариев | №6(1037)

“РОКСОЛАНА” ПРОДОВЖУЄ ПУБЛІКУВАТИ ВІДПОВІДІ ПРЕДСТАВНИКІВ ОХТИРСЬКОЇ ПОДАТКОВОЇ ІНСПЕКЦІЇ НА ЗАПИТАННЯ НАШИХ ЧИТАЧІВ

початок у №5 (1036)

Юлія ШЕВЧЕНКО, начальник Охтирської ОДПІ

Як оподатковується житлова нерухомість?

Законом України від 24.12.15 №909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України» з 1 січня 2016 року внесені наступні зміни:

- збільшення граничної ставки податку для нерухомого майна з 2% до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр загальної площі житлової та нежитлової нерухомості;

-встановлення додаткової ставки податку в розмірі 25 тис. грн. для таких об’єктів нерухомості: квартири площею понад 300 кв. м, будинки – понад 500 кв. м.

Крім того, з норм Податкового кодексу вилучено право з 2016 року збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується загальна площа об’єктів житлової нерухомості. З 2016 року пільгова площа для квартир незалежно від їх кількості становить 60 кв.м, для житлових будинків – 120 кв.м., для різних об’єктів житлової нерухомості (у разі одночасного перебування у власності платника квартир і житлових будинків) – 180 кв.м.

Наприклад, якщо у фізособи є квартира загальною площею 100 кв. м, то така фізособа сплачує за 2016 рік податок на нерухомість у сумі (100 кв. м – 60 кв. м) х 41,34 грн = 1653,60 грн.

Якщо у фізособи є два будинки, загальна площа яких становить 400 кв. м, то така фізособа сплачує за 2016 рік податок на нерухомість у сумі (400 кв. м – 120 кв. м) х 41,34 грн = 11575,20 грн.

Якщо у фізособи є не тільки житловий будинок загальною площею 100 кв. м, а й житлова квартира загальною площею 350 кв. м, то така фізособа сплачує за 2016 рік податок на нерухомість у сумі (100 кв. м + 350 кв. м – 180 кв.м) х 41,34 грн + 25000 грн = 36161,80 грн.

Ці зміни в обчисленні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для громадян почнуть діяти у 2017 році. А у 2016 році податок громадянам буде обчислюватись за нормами Податкового кодексу і за ставками податку на нерухоме майно, які були затверджені у 2015 році органами місцевого самоврядування, за місцем розташування об’єктів житлової нерухомості.

Фізособи звітів по податку на нерухомість не подають, а суму податку для них визначатимуть самі податківці, згідно з даними держреєстру шляхом вручення податкового повідомлення-рішення до 1 липня року, що настає за базовим (звітним) періодом (роком). Тобто до 1 липня 2016 року податківці нарахують податок на нерухоме майно, яке перебувало у власності громадян у 2015 році.

Сплата податку здійснюється громадянами самостійно щороку до 1 вересня.

У разі незгоди з нарахованою сумою податку на нерухомість, платники мають право звернутись з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання для проведення звірки даних щодо наявних об»єктів нерухомості, їх площі, розміру ставок та нарахованої суми податку.

Чи будуть змінюватись сума та рахунки для сплати ЄСВ?

У 2016 році встановлена єдина ставка єдиного соціального внеску для всіх доходів, які підлягають оподаткуванню і для всі страхувальників – 22%. Не діятиме 22%-ва ставка лише у випадках, для яких було закріплено ще меншу ставку. Що стосується зміни рахунків, то на сьогоднішній день діють старі реквізити для сплати ЄСВ, які були запроваджені з вересня 2015 року. Інформація щодо їх зміни до Охтирської ОДПІ не надходила. Нові рахунки з сплати решти податкових платежів, за інформацією Держказначейства, будуть запроваджені з лютого поточного року.

Як оподатковувати перехідні відпускні і лікарняні, які були нараховані в грудні 2015-січні 2016?

Суми лікарняних, нарахованих і виплачених у січні 2016 року за місяці 2015 року, включаються при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року та оподатковуються за ставками, які діяли до 01.01.2016, тобто 15 % (20 %).

Разом з тим, суми відпускних, нарахованих та виплачених у грудні 2015 року за січень 2016 року, відносяться податковим агентом до загального оподатковуваного доходу січня та оподатковуються за ставкою 18 %.

Що стосується єдиного соціального внеску, то перехідні лікарняні і відпускні оподатковуються за ставкою, яка діяла на момент їх нарахування.

Які ставки податків для ФОП 2-3 групи в 2016 році?

Ставки єдиного податку для платників другої групи в 2016 році не змінились – у межах до 20% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. На 01.01.2016 року мінімальна заробітна плата становить 1378 грн. і відповідно максимальна ставка єдиного податку по групі становить 275,60 грн (1378 грн. х 20%).

Для платників третьої групи у 2016 році діють слідуючі стаки:

3% від отриманого доходу – для платників податку на додану вартість;

5% – для неплатників податку на додану вартість.

Ріта Курило, заступник начальника Охтирської ОДПІ

Отримала в подарунок будинок 94 кв.м. у 2015 році від свекрухи. Який податок необхідно сплатити?

Доходи, отримані в результаті прийняття у дарунок майна, оподатковуються як при отриманні спадщини. Тобто, громадянин повинен до 1 травня за місцем реєстрації, у поточному році, враховуючи вихідні дні – 3 травня, задекларувати свої доходи шляхом подачі податкової декларація про майновий стан і доходи.

Свекруха згідно пп.14.1.263 ст.14 Податкового кодексу України не є членом сім’ї першого ступеня споріднення. Тому цей доход оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5% від її вартості. Сума податків, які зазначаються в поданій річній декларації, сплачуються громадянином самостійно до 1 серпня 2016 року.

У разі прийняття Вами у дарунок житлового будинку загальною площею 94 кв.м і сумарна загальна площа різних об’єктів Вашої житлової нерухомості у 2015 році не перевищувала 255 кв.м, то Ви звільняєтесь від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2015 рік, нарахування і сплата якого проводиться у 2016 році.

Зникли документи (патент та свідоцтво про державну реєстрацію) у зв`язку з переїздом, що робити і яка відповідальність за це існує?

Відповідальність за втрату вищезазначених документів законодавством не передбачена.

З 2011 року з втратою чинності Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» патенти платникам податків не видаються. При обранні спрощеної системи оподаткування, платники податків разом з заявою на застосування спрощеної системи оподаткування подають запит на витяг з Реєстру платників єдиного податку. При його втраті, або внесенні змін до реєстраційних даних, видів діяльності платник має право подати повторно запит і безкоштовно отримати витяг з Реєстру платників єдиного податку.

В яких випадках фізична особа-підприємець повинен використовувати РРО?

Змінами до Податкового кодексу щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), передбачено, що у разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн. гривень, застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, згідно до норм Закон України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” повинні зареєструвати реєстратор розрахункових операцій до моменту здійснення готівкових розрахунків незалежно від їх обсягу.

Ольга Бабич головний держінспектор Охтирської ОДПІ

Отримав у спадщину житловий будинок у 2015 р. Як буде сплачуватись податок?

При отриманні спадщини у 2015 році громадянин повинен до 3 травня 2016 року за місцем реєстрації задекларувати свої доходи. Декларація подається самостійно або особою, нотаріально уповноваженою платником податку.

Об’єкти нерухомості, успадковані від членів сім’ї першого ступеня споріднення (чоловіка, жінки, батьків, дітей, в т.ч. усиновлених) оподатковуються за «0» ставкою. В решті випадків ця спадщина оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5% від її вартості. Сума податків, які зазначаються в поданій річній декларації, сплачуються громадянином самостійно до 1 серпня 2016 року. З 1 січня 2016 року запроваджена нова форма декларації про майновий стан і доходи. Що стосується податку на нерухомість, то за отримане протягом 2015 року житло, податок буде сплачуватись у 2016 році за період, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт при умові, що сумарна загальна площа різних об’єктів житлової нерухомості у 2015 році не перевищувала пільгову площу.

Про осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без державної реєстрації – в наступному номері.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: