КОНФЛІКТ: ХТО ВИТЯГНЕ ПРАВДУ НА ПОВЕРХНЮ?

17 февраля 2016 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 1 комментарий | №7(1038)

Гетьманський національний природний парк розташований на території Великописарівського, Охтирського та Тростянецького районів. Створений з метою збереження і раціонального використання природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, рекреаційне та оздоровче значення.

Щоб привернути увагу влади до постійного протистояння, 12 депутатів сільради написали колективну скаргу в Міністерство екології та природних ресурсів України, департамент екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу ОДА та керівництву Гетьманського НПП. Ми публікуємо скаргу у повному обсязі.

СКАРГА

«У 2009 році частина земель на території Куземинської сільської ради була передана Гетьманському національному природному парку. До того часу це була природна перлина Охтирського району. З приходом до «керування» посадових осіб НПП все змінилось. Раніше, де відпочивали люди, випасалась худоба, деякі посадові особи створили свій власний «бізнес». З початком роботи парку його співробітник Самоленко С.В. поставив пилораму і пішло-поїхало. Ліс з території парку почав перекочовувати на його пилораму. Про дані випадки та порушення закону повідомлялось раніше і керівництву району, і керівництву парку, і департаменту екології ОДА. Комісія приїжджала, перевіряла факти, але жодних заходів з боку уповноважених органів не було вжито.

З Пилівського дубового бору залишились одні пеньки. А Самоленком була побудована ще й сушарка для лісоматеріалів, яка працює постійно. Тепер добрались і до Куземина. Почали випилювати ліс,який колись був у користуванні лісгоспу та агролісу. Якісний ліс – на пилораму, а неякісний – на дрова для подальшого продажу населенню. Випилюванням лісу безпосередньо займаються куземинські працівники НПП В.Вонярха, С.Козій, В. Кучерявенко. Все продається з молотка. Але і цього їм здалося замало. На території парку, поблизу берегів річки Ворскли розробили піщаний кар’єр. Тисячі кубів піску ідуть на продаж нелегально. Жодної копійки не йде на розвиток села, зате в когось товстішають гаманці.

Крім того, на території сільради незаконно збудовано завод по виготовленню деревного вугілля. Тепер можна здогадуватися, куди йде ліс. Згодом населення не зможе придбати дрова для обігріву помешкань, приготування їжі, поскільки на території Охтирського району це вже третій аналогічний завод.

Що стосується полювання. Раніше можна було побачити, як дикі косулі гуляли та паслись у лузі, а в лісі зустрічали кабанів, оленів, лосів. Зате тепер «охоронці» парку зробили з угідь свій «город» і «ковбасний цех». Насправді полювання тут не припиняється цілий рік. Посадові особи парку полюють з собаками мисливських порід, винищуючи все живе довкола. Що стосується рибальства. Раніше рибалки мали велике задоволення порибалити в Скельці, на Куземинській дамбі, Але при утворенні НПП річка перетворилась на клітинку від сіток його посадових осіб. Сітки стоять кілометрами, рибу та раків продають не декількома кілограмами, а сотнями кілограмів. Але до цього нікому немає діла.

Громада Куземинської сільради задається питанням: для чого нам такий парк, який створювався з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, коли наші діти побачать після їх «вдалого» керування пеньки, розроблені луки, пустий ліс і мертву річку. І жодному чиновнику до цього немає діла, мабуть, їм теж «відстьобують». Тому просимо провести перевірку вказаних фактів, притягнути винних до відповідальності та вжити заходів по усуненню порушень вимог закону».

ПРОТИСТОЯННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ СЕЛА КУЗЕМИН І ПРЕДСТАВНИКІВ ГЕТЬМАНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ ДІЙШЛО ДО ТОЧКИ КИПІННЯ.

Піком стало обговорення проблеми на сесії сільської ради, де вирішили врешті-решт з`ясувати межі, на які претендує заповідник. Тому в рішенні записали: «Витребувати з управління Держгеокадастру в Охтирському районі планово-картографічні матеріали меж земельних ділянок НПП «Гетьманський» з іншими землекористувачами на території Куземинської сільради в масштабі, який не перевищує 1:5000 для подальшого надання їх для вивчення постійній земельній комісії з питань сільського господарства та земельних спорів. Сільському голові О.В.Довгому не погоджувати акти встановлення меж земельних ділянок та не проводити будь-яких дій, які стосуються передачі чи отримання земельних ділянок в постійне користування НПП «Гетьманський».

Під скаргою підписалися депутати К.Корнієнко, О. Лазуренко, С. Бич, Л. Середа, О.Кандиба, В. Баденко, О.Міняйло, О.Твердохліб, О. Баденко, О.Кравченко, М. Рудько, С. Бондаренко.

Реакція вищестоящого начальства не забарилась. У Куземин 12 лютого прибула ціла група перевіряючих: директор Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Ігор Кривозуб та начальник відділу природно-заповідного фонду та довкілля цього департаменту Григорій Дудченко, директор НПП Олександр Зінченко разом зі своїми заступниками і підлеглими, про яких ішла мова. Були запрошені і депутати, які підписали скаргу, голова сільської ради Олександр Довгий приєднався до розмови пізніше, адже був як посадова особа на районному заході, що відбувався у Груні.

В ході розмови з`ясувалося, що куземинці браконьєрничать: за 2014 та 2015 роки на території дільниці було складено 26 протоколів, вилучено 358 одиниць водних біоресурсів (річкового раку), 23 одиниці предметів та знарядь незаконного добування природних ресурсів та нараховані збитки нанесені державі в сумі 16110 грн. Всі матеріали передані до Охтирського міськрайонного суду. Працівники НПП стверджують, що тепер браконьєри об`єдналися з метою помсти і написали брехню. Адже за результатами планових та позапланових перевірок відділення державними органами та підрозділами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог законодавства а це і Державна екологічна інспекція у Сумській обл., органи прокуратури, Державна фінансова інспекція у Сумській обл. та інші, а також щорічними внутрішніми інвентаризаціями територій грубих порушень законодавства не встановлено. Ніяких «власних пилорам» чи «сушарок для лісоматеріалів» не мають, ліс не рубають і взагалі не проводять будь-яких лісогосподарських робіт, не ведуть ніякої «розробки піщаного кар’єру з наступною реалізацією піску».

Так, дійсно, до моменту створення парку на землях Куземинської сільської ради, окремими представниками місцевої громади проводився несанкціонований забір піску з влаштованого ними кар’єру. Спільно з працівниками МВС були зафіксовані намагання продовження такої діяльності, складались відповідні протоколи та затримувалась залучена до цього автотехніка. Встановлені винні особи притягнуті до адміністративної відповідальності за рішенням суду. На даний час ця територія знаходиться під посиленою охороною інспекторського складу майстерської дільниці.

На підвідомчій території взагалі не розташовано жодного «заводу по випуску деревного вугілля» чи будь яких інших промислових потужностей.

Тим більше заперечують незаконне полювання та рибальство, і ніяких виключень ні для кого не робиться. Взагалі щодо зазначеної скарги вважають її обурливою та безпідставною, яка не має жодного фактичного матеріалу, та такою, що принижує працівників парку, працівників служби державної охорони природно-заповідного фонду України.

Директор департаменту Ігор Кривозуб почав вимагати від депутатів конкретних доказів, фотофіксації вказаних фактів. Виїхали на несанкціонований кар’єр, з якого видно, що пісок вибирається. Ким? Інспектори кивають на селян, селяни кивають на інспекторів. Поїхали на територію колишнього колгоспного цегельного заводу, де побачили чотири печі, купи дубових колод і вже чималу кількість мішків напаленого вугілля.

- Звідки берете дерево для виробництва? З Гетьманського парку? – поцікавився пан Кривозуб.

- Ні, ні. Ми беремо з агролісу,- відповів чи то охоронник, чи то начальник виробництва, який не побажав назвати власника заводу.

- От бачите, інформація не підтвердилася, дерева у заповідній зоні не пиляють, – полегшено зітхнув Ігор Володимирович Кривозуб.

А чий це завод, ніхто не знає в селі.

«На якій підставі на околиці села чадять ці печі, нам невідомо. Жодної копійки до сільського бюджету теж не надходило. Дуже підозріле підприємство, яке варто б перевірити на законність», – робить висновок сільський голова. Але департамент екології більше хвилює, чому підписи під скаргою прикладені на окремому аркуші, чому депутати розгубилися і згодом порозбігалися, аби не писати пояснення, що в селі немає лісопилок і сушарок. І все ж пообіцяли, що вирішать питання щодо рекультивації піщаного кар’єру, а до того часу щоб жодної лопати піску звідти не зникло. Крім того, до розслідування буде підключена екологічна та земельна інспекції, справа буде передана в правоохоронні органи для визначення, який збиток природі було нанесено і ким.
Громадські активісти уже й не раді, що захотіли шукати якоїсь правди. «Це, як я бачу, велике питання – хто цю правду витягне на поверхню. Але ми не будемо здаватися, бо одного можна переламати, а ми разом знайдемо шляхи, як поставити на місце місцевих царьків», – запевнив сільський голова.

Чи справді на працівників парку ображене все село? Практично всі, з ким довелося говорити у селі, не сказали жодного доброго слова на їх захист. Навпаки, розповідали, як один з інспекторів перестрів 9-річного хлопчика з раколовкою, поламав її та забрав десяток рачків, які він ніс додому, де у нього мама з меншою сестричкою, а батько служить в АТО. Або як застрелили собаку 70-річного дідуся, у якого два місяці тому померла дружина. Собака була для нього єдиною відрадою в житті. Застрелили собаку і у одинокої пенсіонерки. При цьому той інспектор їздить на роботу на власному тракторі, на якому є приварений бак для сіток і риби. Люди кажуть, що скоро все село треба обгородити колючим дротом, аби не виходили за його межі і не бачили, що там робиться у заповіднику. Може, і є тут упереджене ставлення до діяльності природохоронців, адже не всім подобається платити штраф за порушення природоохоронного законодавства, тим більше, що людей таки дійсно потрібно привчати до порядку. Але коли це робиться з вибірковим підходом, коли очевидна несправедливість і те, що дозволено одним – заборонено іншим, викликає супротив. Як департамент екології ОДА розрулить цю ситуацію, ми будемо тримати на контролі. А для того, щоб дійсно навести лад у Куземині, керівництво Гетьманського парку пропонує телефонувати про всі побачені незаконні дії будь-кого, в тому числі і їх співробітників, безпосередньо керівнику служби держохорони парку Антюху Миколі Григоровичу по тел. 0506310554.

Л. Меркульцева

 Комментарии (1)

 

  1. Ольга пишет:

    Молодці! Підтримую! Боріться, люди, бо Ви є ЛЮДИ.

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: