КОНСУЛЬТАЦІЯ МАМОЛОГА-ОНКОЛОГА: ЧОМУ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ “ІСТЕРИЧНА” ПУХЛИНА?

1 марта 2016 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №9(1040)

«Нещодавно мені поставили діагноз «мастопатія». У кабінеті хірурга мене охопив страх і відчай. Розкажіть, що це за хвороба і яку небезпеку вона несе для жіночого здоров`я».

Ірина К.

На питання читачки відповідає онколог-хірург вищої к атегорії, завідуючий онкохірургічним відділенням № 1 Сумського обласного клінічного онкологічного Дмитро Панченко:


- «Мастопатія» – поняття, що об’єднує в собі тлумачення ряду дисгормональних доброякісних патологічних процесів у молочній залозі, що характеризуються появою вузлуватих або дифузних ущільнень, болем у молочних залозах (мастодинія), іноді виділеннями із соска. Термін «дисгормональних» свідчить про те, що процес виникає на фоні гормональних порушень.

Мастопатією найчастіше хворіють жінки, зайняті інтелектуальною працею, пов’язані з психологічними навантаженнями, стресами. Ця група жінок, як правило, страждає патологією гінекологічних органів, ендокринними порушеннями, має захворювання печінки або жовчовивідних шляхів. Можна зробити висновок, що стан молочних залоз є дзеркало соціального, психічного та фізичного здоров’я жінки.

Тим не менш, на фоні доброякісних захворювань молочних залоз рак молочної залози зустрічається в 3-5 разів частіше, а при деяких формах мастопатії навіть в 25-30 разів. Це пояснюється тим, що механізми розвитку зазначених захворювань багато в чому подібні.

Патологію молочних залоз без перебільшень можна назвати розплатою за емансипацію. Зростання кількості захворювань молочної залози безпосередньо пов’язане зі зниженням народжуваності, пізніми пологами, абортами. Жінкам у віці після 40 років потрібно бути особливо уважними, оскільки саме в цей час в їх організмі відбуваються гормональні зміни, що знижують стійкість ендокринної системи. Порушення гормональної рівноваги в жіночому організмі викликаються також нерегулярним статевим життям. Жіноча самотність, відсутність стійких сімейних відносин – все це сприяє розвитку патологічних процесів у грудях. Доведено, що мастопатією і раком грудей найчастіше страждають жінки з ненормальним, з точки зору природи, способом життя. Звідси і зворотна залежність: регулярне статеве життя, благополучна вагітність, тривале годування грудьми – краща профілактика захворювань молочної залози.

Майже всі дослідники акцентують увагу на віці, в якому відбулися перші і наступні 2 пологи. Зокрема, у жінок, які народили двох дітей до 25 років, втричі менший ризик розвитку захворювань молочних залоз проти тих, які мали тільки одну дитину.

Мастопатія частіше зустрічається у жінок з нестійкою психікою. Нерідко лікарі називають мастопатію істеричною пухлиною. Тривалий психічний стрес, неврози, депресії є одними з провідних причинних факторів виникнення мастопатії.

Встановлено залежність появи мастопатії від якості харчування. Звичайно, їжа повинна бути смачною і різноманітною, але не варто захоплюватися жирами тваринного походження, смаженими і копченими продуктами, концентрованими бульйонами, кавою та солодощами. Надмірне споживання цих продуктів сприяє порушенню обміну речовин, а це одна з причин серйозного дисбалансу в організмі. У щоденний раціон необхідно включати продукти, екологічно чисті, багаті вітамінами, зокрема, бета-каротином і вітаміном С. Зайва вага також може сприяти розвитку пухлин грудної залози. Адже жирові тканини здатні затримувати і накопичувати різні токсичні сполуки, які надходять в організм разом з повітрям, водою, їжею.

Першорядне значення в розвитку захворювань молочної залози має спадковий фак тор, гол овним чином наявність доброякісних і злоякісних захворювань у родичів по материнській лінії.

Кожна жінка старше 20 років повинна регулярно оглядати молочні залози. Самообстеження краще проводити через 7-10 днів після початку менструації, колипроходить хворобливість і груди трохи зменшується в розмірах. Після настанняменопаузи огляд необхідно проводити щомісяця в один і той же календарний день. Ця процедура досить проста і не займає багато часу. Найкраще обстежити груди після душу або прийняття ванни. Самообстеження краще проводити в один і той самий день менструального циклу, тому що протягом місяця розмір і структура грудей змінюються.

Якщо Ви бажаєте потрапити на консультаційний прийом 5 березня до онколога-хірурга Дмитра Панченка,то звертайтеся до КП «Лікувально-консультаційний центр» за адресою площа Соборна, 2.Довідки за телефонами: 6-16-88; (099)-16-14-388.

Сторінку підготувала О. Кириченко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: