Правова допомога: Загальний порядок прийняття на роботу

15 марта 2016 | ПРАВОВА ДОПОМОГА | Нет комментариев |

Правова допомога

Загальний порядок прийняття на роботу

Так склалося в нашій державі, що при працевлаштуванні на роботу найбільша перевага надається неофіційним трудовим відносинам між працівником та роботодавцем, оскільки попит на працю досить великий, а пропозиція залишає бажати кращого. Зазначений фактор неофіційних трудових відносин в подальшому негативно впливає на права самого працівника та його соціальні гарантії, тому все ж таки ми рекомендуємо укладати з роботодавцем трудовий договір. Зазначимо основні аспекти, які необхідно знати при укладанні трудового договору і прийомі на роботу.
Як правило, перелік документів, які необхідно мати при працевлаштуванні або співбесіді, заздалегідь узгоджується між майбутнім працівником та роботодавцем, але згідно з діючим законодавством при укладенні трудового договору громадянин зобов язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у деяких випадках також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи. Ми рекомендуємо також скласти резюме, що дозволить зекономити час як Вам, так і роботодавцю. Не будемо зосереджувати на ньому увагу, оскільки його зразок можна легко знайти в мережі Internet, а тільки зазначимо, що в відомостях про себе необхідно зазначати: освіту (в тому числі додаткову, включаючи відомості про підвищення кваліфікації), місця попередньої роботи, навички володіння комп ютером та іншими технічними засобами, можливість керування транспортним засобом, ставлення до відряджень, а також індивідуальні риси якими Ви володієте.
На жаль, цією статтею не можна охопити всі аспекти при працевлаштуванні, але хочемо наголосити найважливіше:
1. Забороняється необґрунтована відмова у прийнятті на роботу (ст. 22 КЗпП України). Однак практично всі роботодавці нею користуються через великий попит на робочі місця. В такому випадку, слід від роботодавця вимагати пояснень щодо обґрунтування підстав відмови в працевлаштуванні (письмово або усно);
2. Не слід надавати роботодавцю, а тим більше передавати копії документів, в яких зазначені Ваші особисті дані, такі як ідентифікаційний номер платника податків, відомості про своїх родичів, майно, банківські реквізити розміщення вкладів і таке інше, що дозволить запобігти можливим проявам шахрайських дій (ст. 25 КЗпП України);
3. При офіційному працевлаштуванні, працівник допускається до роботи після укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу (ст. 24 КЗпП України).
4. В разі укладання трудового договору в письмовій формі, один з його примірників вручається працівникові. Тому в разі відсутності у працівника примірника трудового договору в письмовій формі необхідно вважати, що трудовий договір укладено в усній формі. Також, при укладанні договору роботодавець повинен роз яснити його права та обов язки, проінформувати про умови праці та ін. (ст. 29 КЗпП). Наявність трудового договору – це головний аргумент працівника в боротьбі за права. Не маючи цього документа на руках, Ви можете зіткнутися з проблемами після закінчення випробувального терміну.
5. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати три місяці. Для керівників організацій та їх заступників, головних бухгалтерів та їх заступників, керівників філій робиться виключення: таким співробітникам може бути призначено випробування в шість місяців. При укладенні трудового договору на термін від двох до шести місяців випробування не може перевищувати двох тижнів (ст. 27 КЗпП). В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю, тобто на роботодавця покладається обов язок оплати праці робітнику. Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу: осіб, які не досягли вісімнадцяти років; молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів; молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів; осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби; інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи, вагітних. Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством (ст. 26 КЗпП України). І у разі якщо роботодавець незадоволений особою, яка проходить випробування, він має право її звільнити. Але у такому випадку адміністрація підприємства, установи чи організації зобов язана повідомити про це співробітника письмово не пізніше, ніж за три дні до закінчення випробувального терміну. У повідомленні має бути зазначено причини звільнення.

Більш детальне висвітлення Ваших питань Ви самостійно знайдете у відповідних розділах і статтях Кодексу законів про працю України від 10.12.1971, рішеннях Конституційного Суду, постановах Пленуму Верховного Суду України та інших підзаконних нормативно-правових актах, або завітавши до детективного та правозахисного агентства «Розшук» за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Армійська, 1, 3-ій поверх (колишня прохідна заводу «Нафтопроммаш»).

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: