ПИТАННЯ РЕБРОМ: ЯК СЕЛЯН ВОДЯТЬ ЗА НОСИ

15 марта 2016 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №10(1041)

ДЛЯ БАГАТЬОХ ПОЗИВАЧІВ ВЕЛИКА ПРОБЛЕМА – ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ СУДУ. ЦЕ НЕ ТЕ ПИТАННЯ, ЯКИМ БЕЗПОСЕРЕДНЬО ЗАЙМАЄТЬСЯ СУД, АЛЕ ДЛЯ ГРОМАДЯН НЕДОСТАТНЬО ОТРИМАТИ НА РУКИ РІШЕННЯ СУДУ.

Їм потрібен кінцевий результат – реальне виконання. Така позиція і Європейського суду: судова система повинна мати важелі впливу для контролю за виконанням рішень, яких у нинішніх судів немає. Тому експерти констатують, що нині в Україні дуже низький процент виконання судових рішень. І ми маємо конкретне підтвердження такому висновку.

Вже протягом трьох місяців ми тримаємо на контролі справу положанських селян. Ще у 2002 році, коли відбувався процес реформування колгоспів, майже 60 власників майнових паїв колишнього колгоспу ім. Петровського провели загальні збори. На них вирішували, що робити з технікою та знаряддями, які їм дісталися у вигляді майнового паю. Це культиватор, сівалка, плуг трьохколісний навісний, два причепи, роторна косарка, шість боронок, два катка, трактор МТЗ-82, зерновий комбайн «Нива».З метою належного зберігання отриманої техніки співвласники домовилися передати майно по акту своєму односельчанину, який забрав усе на подвір’я свого сина. Через десять років співвласники вирішили провести інвентаризацію та подумати про доцільність подальшого утримання майна. Але отримали одкоша: за цей час відповідальний за зберігання техніки так звикся зі спільним майном, що почав вважати його своїм та розпоряджатися як власним. Довелося людям звертатися до суду. Тяганина тривала не один рік. І ось 1 серпня 2013 року колегія суддів судової палати у цивільних справах обласного Апеляційного суду розглянула відповідний позов про визнання права власності на майно та витребування майна з чужого незаконного володіння та користування та задовольнила вимоги. У вересні цього ж року виданий виконавчий лист, який надійшов до Охтирського відділу виконавчої служби. Чотири рази держвиконавець ходив до боржника, який то до двору не пускав, оглянути майно не давав, то пошкоджував акт виконавця, а потім вирішив оскаржити рішення суду у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Але не виграв, і знову держвиконавці не виконали рішення суду, продемонструвавши свою цілковиту безсилість.

31 липня 2014 року виконавча служба винесла постанову про закриття провадження та направила подання про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду. Проте і до цього часу безліч ск арг на бездіяльність правоохоронних органів не знаходили реагування.

Стаття 124 Конституції України: “Виконання рішення суду є невід’ємною частиною права на справедливий суд. Судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України.”

Разом з уповноваженим Положанською громадою Миколою Петровичем ГОНЧАРЕНКОМ ми обходили виконавчу службу, де зустрічалися з начальником Максимом ГМИРЕЮ, обговорювали проблему із заступником начальника Охтирського відділку поліції Вікторією ТЕРЕЩЕНКО, сам постраждалий від дій шахрая-односельця оббиває пороги і місцевої, і обласної прокуратур, де за цей час скільки разів змінювалися кадри, що й ліку немає. І всі обіцяли, що розберуться, відреагують, дотримаються законності. Проте слова залишаються на папері і їх зібралося за ці роки чималий стос. А техніка та сільгоспзнаряддя  поступово зникають з подвір`я людини, яка взяла їх на зберігання. Куди? Нікому з виконавців судового рішення це не цікаво, і нікому у них запитати, чому вони не виконують свою роботу, за яку отримують заробітну плату?

Закон говорить про те, що у випадку, коли рішення стосується стягнення грошових коштів, виконавець може накласти арешт і заборону на відчуження всього майна боржника, що відповідає розміру боргу. Держвиконавець у данному разі був зобов’язаний провести дії по виконанню рішення протягом 6 місяців з дня винесення постанови про відкриття провадження. Виконавець має право на проведення наступних дій:

1) направлення запитів: до податкової інспекції – для визначення розміру доходів боржника і місця його роботи, чи є боржник суб’єктом підприємницької діяльності, інформації про його розрахункові рахунки; до реєстраційної палати або реєстратору держадміністрації – визначення, чи є боржник суб’єктом підприємницької діяльності, як і його види діяльності й місце реєстрації; в ДАІ, інспекцію державного технічного нагляду і реєстраційну службу – для виявлення зареєстрованого за боржником автотранспорту, сільськогосподарської техніки і нерухомості; до органів місцевого самоврядування – про виділення земельної ділянки, видачу дозволу на проведення підприємницької діяльності; до органів РАЦСу – визначення шлюбних зв’язків з метою, в подальшому, виявлення й звернення стягнення на спільне майно подружжя; до обласного адресного бюро при УМВС – щодо адреси реєстрації боржника; до органів Пенсійного фонду і Центру зайнятості – про перебування боржника на обліку;

2) направлення до всіх центральних банківських і фінансових установ постанов про арешт грошових коштів боржника;

3) направлення письмових викликів боржника до органу виконавчої служби для надання пояснень, а у випадку ігнорування ним вимог виконавця – накладення на нього штрафних санкцій і винесення постанови про примусовий привід боржника органами УМВС;

4) перевірка майнового стану боржника за місцем його реєстрації, фактичного мешкання або знаходження його нерухомості.

За невиконання законних вимог державного виконавця винні особи несуть адміністративну відповідальність (стаття 188-13 КпАП). За умисне невиконання службовою особою вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їхньом у вик онанню винні особи можуть притягатися до кримінальної відповідальності (стаття 382 ККУ).

На жаль, у нас нічого не було зроблено виконавцями. І люди, які не виконують своїх обов’язків, продовжують працювати на своїх місцях. Чи можна з такими «спеціалістами» захистити свої права? Чи якщо захисту просять селяни, то їх можна і роками за носи водити? Сподівалися люди, що реформи змінять юстицію та поліцію, але, як бачимо, від переміни доданків сума не міняється.

Хочеться обдуреним жителям села Пологи побажати: не зупиняйтеся на півдорозі до перемоги! А ми проконтролюємо, скільки часу від дня оприлюднення цих фактів знадобиться правоохоронцям, аби поставити всі крапки над «і».

Л.Меркульцева

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: