В ЦЕНТРІ УВАГИ: ВІД ПЛАТІЖОК СЕРЦЕ СТАЄ

31 марта 2016 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №13(1044)

ЦЬОГО МІСЯЦЯ БАГАТО СІМЕЙ ОТРИМАЛИ НЕЗВИЧНІ ПЛАТІЖКИ

За лютий споживачам газу, помешкання яких не обладнано лічильниками, нарахували оплату за блакитне паливо за вдвічі вищими нормами, ніж у попередні місяці. Крім того, у квитанціях з’явилася нова графа – “Погашення різниці норм споживання”, де вказано конкретну суму, яку споживачеві пропонують оплатити. Від кругленьких цифр у платіжках люди хапаються за серце. Чому виникла така ситуація?

Справа у тому, що згiдно з рiшенням Окружного адмiнсуду мiста Києва вiд 21.09.2015 у справi №26/16447/15, Постанову КМУ вiд 29.04.2015 №237 “Про внесення змiн до норм споживання природного газу населенням у разi вiдсутностi газових лiчильникiв” визнано незаконною та скасовано, а визначенi нею норми споживання природного газу є такими, що не пiдлягали застосуванню, Це означає, що нарахування споживачам, якi не мають лiчильникiв, з лютого проводяться згiдно з нормами, якi дiяли до 5 травня 2015 року.

Крiм того, на виконання вказаного судового рiшення, проведено перерахунок вартостi фактично спожитого, але неоплаченого споживачами без лiчильникiв, природного газу з травня 2015 року по сiчень 2016-го. Загальну суму перерахунку, проведеного для домогосподарства, зазначено в рахунку на лицьовому боцi в графi “Загальна сума перерахунку через рiзницю норм споживання”. І вийшли в результаті величезнi суми. Наприклад, сiм’ї з двох осiб, яка користується газовою плитою та має централiзоване гаряче постачання, треба буде додатково доплатити за газ за 9 мiсяцiв 388 гривень, iз трьох осiб — 585.

Враховуючи складну економiчну ситуацiю в країнi, облгази повинні запропонувати споживачам виплачувати загальну суму перерахунку частинами, протягом наступних 9 мiсяцiв, i погасити донараховану суму повнiстю до 1 грудня цього року.

До 1 грудня заборгованiсть, зазначена в графi “Загальна сума перерахунку через рiзницю норм споживання”, не буде пiдставою для вiд’єднання людей вiд газопостачання чи передання справи споживача до суду. Однак, якщо споживач не сплачуватиме суму перерахунку у встановленi термiни, пiдприємство буде змушене передавати справи таких громадян до суду чи припиняти газопостачання. Водночас споживачi мають повне право звернутися з позовом до суду проти уряду щодо понесення вiдповiдальностi за прийняття незаконних рiшень i за наслiдки, до яких вони призводять, i також вимагати компенсацiї.

Фахівці також радять людям, якi мають пiльги або субсидiї, звернутися до вiдповiдних органiв соцiального захисту за роз’ясненням щодо належної їм компенсацiї у зв’язку з перерахунком вартостi фактично спожитого газу.

Як за березень споживачам без лiчильникiв нараховуватимуть плату за газ поки що невідомо, адже Кабмiн оприлюднив проект постанови про новi норми споживання газу. Зокрема, вирiшено встановити норму 4,4 куб. м на особу за наявностi газової плити та централiзованого гарячого водопостачання, 7,1 куб. м для споживачiв, якi користуються газовою плитою, але не мають централiзованого гарячого водопостачання, й 14 куб. м для тих, хто має газову плиту та газовий водонагрiвач. Як тiльки постанова буде прийнята, нарахування вiдбуватиметься згiдно з нормами, вказаними в документi, та з часу оприлюднення постанови, як це передбачено чинним законодавством. Заручниками Кабмiну стало близько 8,5 млн. громадян, або ж кожен п’ятий-шостий житель країни, який повинен додатково доплатити газовикам у середньому 180 – 360 гривень. У масштабах країни це щонайменше 1,5 млрд. гривень!

Чому споживачi опинилися в такiй ситуацiї? Чи справедливо, що борги поклали тiльки на їхнi плечi? Розповiдає Олексiй ХАБАТЮК, заступник голови ГО “Експертна платформа з енергоефективностi”:


- Вносячи змiни в постанову в травнi минулогороку, Кабмiн не дотримався процедури оприлюднення та прийняття цього регуляторного акта, тобто, не було оприлюднено проекту постанови, не вiдведено мiсяць для надання зауважень, обговорення, не вiдбулося погодження з iншими органами державної влади. Уже тодi в експертiв виникали питання, чому уряд не дотримується процедури, а вносить змiни з голосу в цю постанову на засiданнi Кабмiну. Було зрозумiло, що недотримання лише одного з пунктiв цiєї процедури може стати приводом для оскарження в судi. Так i сталося. Газiвники подали до суду та виграли цей процес, бо порушення закону справдi було.

У травнi минулого року цiна на газ для населення зросла в сiм разiв. Люди були шокованi платiжками, якi отримували. Щоб зменшити соцiальну напругу, Кабмiн вирiшив знизити норми споживання, знаючи, що газовики все одно оскаржать це рiшення. Цiкаво, чи буде хтось притягнутий до вiдповiдальностi за порушення процедури, чи хоч когось покарають за це. Але жодних висновкiв уряд так i не зробив.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: