КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ ЖІНОК: НА АЛІМЕНТИ ЗМЕНШИЛИ ПЕНЮ

14 апреля 2016 | КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА | 19 коммент. | №15(1046)

За даними Мін’юсту, 1,7 мільйона осіб в Україні стабільно ухиляються від сплати аліментів. Нещодавно Верховний Суд України оприлюднив позицію щодо конкретної справи, розставившивсі крапки над “і” в питанні розрахунку пені за несплату аліментів.

Сімейним кодексом України передбачається можливість нарахування на суму заборгованості аліментів пені в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, – пояснює юрист, молодший радник юстиції БОГДАН САЄНКО (юридичні консультації здійснює за адресою: м. Охтирка, пров. Матяша, 7, моб. тел.: 099 – 07 – 66 – 334). - Але на практиці, на жаль, виникають різні підходи щодо розрахунку пені на розмір заборгованості. Це сталося через те, що ВСУ, який покликаний уніфікувати судову практику та зробити її більш логічною та прогнозованою, протягом останніх років приймав доволі неоднозначні рішення щодо методики розрахунку пені на аліменти. Наприклад, упродовж 2013, 2014 років найвища судова інстанція дотримувалася позиції, що пеню необхідно розраховувати в межах усього періоду існування заборгованості, а не в межах одного місяця, у якому аліменти не були сплачені. Проте не так давно позиція Верховного Суду України суттєво змінилася.

- Що маєте на увазі?

- Нещодавно ВСУ розглядав справу № 6-1477цс15. Суть спору зводилася до визначення правильності розрахунку пені на розмір заборгованості за аліментами. Так, за матеріалами справи розмір заборгованості зі сплати аліментів станом на серпень 2014 року становив приблизно 30 тисяч грн., відповідно, з цього була розрахована пеня в розмірі приблизно 181 тисяча грн. Суд першоїі нстанції позовні вимоги позивача задовольнив у повному обсязі. Проте позиція суду першої інстанції не була підтримана ні апеляційним, ні касаційним судами, та, власне, і Верховним Судом України, що призвело до перерахунку розміру пені в бік значного зменшення (до 9 тисяч гривень.)

- Чому? Який правовий висновок зробив ВСУ?

- Що сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється, виходячи з того місяця, у якому аліменти не сплачувались. Наведу конкретний приклад. Місячний розмір аліментів становить умовно 100 грн., боржник має заборгованість зі сплати аліментів за два місяці, тобто 200 грн. На сьогоднішній день, беручи до уваги практику Верховного Суду України, у тому числі і правову позицію, викладену в цій справі, розраховувати пеню на розмір заборгованості необхідно виключно в межах місяця, у якому виникла заборгованість зі сплати щомісячних платежів. Якщо це борг за січень, то і пеня має нараховуватися з урахуванням кількості днів у цьому місяці, помножену на розмір заборгованості, у нашому випадку на 100 грн. Фактично нарахування на заборгованість зі сплати аліментів обмежується виключно одним місяцем. Виходячи з цього, загальний розмір пені за два місяці (січень та лютий) становить 60 грн. При позиції ж ВСУ, яка була до 2015 року, загальний розмір пені становив би 89 гривень.

- Чи значить це, що ВСУ фактично став на бік боржників. Яке значення матиме це рішення на практиці? Чи братимуть його до уваги суди нижчої юрисдикції?

- Правові позиції ВСУ, викладені у його рішеннях, є обов’язковими для органів державної влади та мають враховуватися судами. А, отже і судова практика повинна формуватися з урахуванням останнього рішення ВСУ, незважаючи на те, що судова практика до 2015 року була зовсім іншою, й законодавство щодо цього питання не змінювалося. Проте з кожного правила можуть бути виключення, які допускаються у юриспруденції, про що свідчить вищеописане.

 Комментарии (19)

 

 1. Богдана пишет:

  СЛОВО В СЛОВО, БУКВА В БУКВУ, юрист, молодший радник юстиції БОГДАН САЄНКО СТЫРИЛ ЭТУ СТАТЬЮ ПОЛНОСТЬЮ отсюда:

  http://expres.ua/main/2016/03/31/180246-verhovnyy-sud-zmenshyv-penyu-alimentiv

 2. Ахтырчанка пишет:

  Некоторые комментирующие проявили свою хохляцьку натуру.

 3. Вован пишет:

  Народ, зачем писать коменты. Ахтырка село маленькое.Нужно сходить до Саенка Богдана, познакомится с ним, обратится со своей проблемой и все станет на свои места.

 4. Юра пишет:

  Какая разница, как и кем написана статья. Главное, что в ней есть юридическая оценка ситуации для жителей Ахтырки, которые покупают и читают газету “Роксолана”.

 5. Валентана пишет:

  Богдана, я только-что посмотрела статью по Вашей ссылке. Это совсем разные статьи, прочтите их вдумчиво и сравните.

 6. Богдана пишет:

  Девочки, не ссорьтесь!!!
  юрист, молодший радник юстиції БОГДАН САЄНКО (юридичні консультації здійснює за адресою: м. Охтирка, пров. Матяша, 7, моб. тел.: 099 – 07 – 66 – 334) –
  СТЫРИЛ ЭТУ СТАТЬЮ ПОЛНОСТЬЮ отсюда:

  http://expres.ua/main/2016/03/31/180246-verhovnyy-sud-zmenshyv-penyu-alimentiv

 7. Госслужащий пишет:

  Колега. Ахтырка город не для Вас !

 8. Богдана пишет:

  Девочки, не ссорьтесь!!!
  юрист, молодший радник юстиції БОГДАН САЄНКО (юридичні консультації здійснює за адресою: м. Охтирка, пров. Матяша, 7, моб. тел.: 099 – 07 – 66 – 334) –
  СТЫРИЛ ЭТУ СТАТЬЮ ПОЛНОСТЬЮ отсюда:

  http://expres.ua/main/2016/03/31/180246-verhovnyy-sud-zmenshyv-penyu-alimentiv

 9. Юля с Киева пишет:

  Ну написал парень статью. Зачем ВЫ-ЛЮДИ роетесь в его белье, не бойсь свое грязное.

 10. Ярослав пишет:

  Цікаво, але мабуть у “Акакия”, був товстий гаманець та дибела криша яка дозволила пройти атестацію та зостатися працювати в прокуратурі.

 11. Наташа пишет:

  Колектив газети “Роксолана” Ви молодці! Тепер жителі м. Охтирка на сторінках газети без будь-якої оплати одержують юридичні консультації.

 12. Гоцман пишет:

  Наколотые что ли?
  Вопрос к Александру: 1) по какому поводу Вы с этим человеком сталкивались???? 2) с чего Вы взяли что это “специалист”? 3) если это специалист. то почему не прошел четырехуровневое тестирование которое не так давно проводилось в прокуратору???? наверное очень умный и посему нынешняя прокуратура не для таких “умов”.
  Вопрос к Оксане: по Вашему Мирошниченко А.В. (бывший начальник следствия Ахтырского МРВ), Билера П.П. (судья Ахтырсокго суда), Шапошник В.В. (бывший начальник следствия Ахтырского МРВ) – не специалисты????????

 13. Отаман пишет:

  Ага, куркулі, на приватній юридичній ниві з!явився справжній козак. Історія знову повторюється, бо, якщо про когось щось ганебне говорить громада, то вже перевірено віками, що ця людина вміє працювати.

 14. Александр пишет:

  Ксюша я Вас поддержую. Я лично стыкался с этим человеком и мне жалко, что Украина теряет таких специалистов и не назначеет их как минимум прокурором города.

 15. ксюша пишет:

  Охтырчани, Вам не стыдно ? Наконец в Ахтырке появился настояший юрист, а не любитель. Наверное жаба задавила конкурентов, но это единственный из прокуроров, который не упал в грязь лицом, а наоборот начал помагать людям.

 16. Денис пишет:

  Ностальгия. Приятно вспомнить.

 17. Акакий пишет:

  А зачем писать “молодший радник юстицii”? Настольгия???? Или вот какой я модный????????

 18. Денис пишет:

  Молодший радник юстиції…. колишній… не пройшов переатестацію…. і тепер приватний юрист.

 19. Акакий пишет:

  “юрист, молодший радник юстицii” – у нас прокуратора и частная практика вещи совместимые???????????????????????????????

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: